içinde

HavalıHavalı İnanılmazİnanılmaz

Hollywood’un Bir Numaralı Terapisti Dr. Phil Stutz’u Yakından Tanıyalım!

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada rastgele gezinirken birçok arkadaşımın – sanki sözleşmişler gibi aynı günde – bir filmi yere göğe sığdıramayarak hikayelerinde, gönderilerinde paylaştığını gördüm. Dikkatimi çektiyse de omuz silkerek rutin sosyal medya gezintime devam ettim.

Ertesi gün başka arkadaşlarımın da aynı akıma kapıldığını fark edince bahsi geçen filme bakma ihtiyacı hissettim. Ne olduğunu anlamam lazımdı. Play tuşuna bastım ve siyah beyaz ekranda, yaşlı bir terapist ve onun 30’larının sonundaki hastası arasında geçen samimi diyaloglarla film akmaya başladı. İlk dakikasından itibaren beni içine çekip alan filmi izlerken sanki hipnoz etkisindeymişim gibi 1 saat 36 dakika nasıl geçti anlamadım!

Jenerik yazısı belirdiğinde filmi tekrar başa aldım ve ikinci kez izlemeye koyuldum. Bu sefer gayet uyanık ve elimdeki deftere notlar alarak…

Hollywood’un Yere Göğe Sığdıramadığı Aykırı Terapist Dr. Phil Stutz’la Tanışmaya Hazır Mısınız!

Karşınızda Netflix’in 2022 Yılı İmzalı Çokça Konuşulan Belgeseli: STUTZ

Yıllarca Dr. Phil Stutz‘dan aldığı terapi seanslarıyla hayatını iyileştiren, Hollywood’un ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Jonah Hill kendi derdine deva olan terapistinin onun üzerinde mucizevi etki yaratan “gereçlerini” başkalarıyla da paylaşmak ister ve terapistine onun hayatı, çalışmaları ekseninde bir film çekmek istediğini söyler. Yıllar içinde iki sıkı dosta dönüşen terapist ve hasta, farklı jenerasyonlardan gelen iki farklı adam, bu sıra dışı fikirle daha önce benzeri görülmemiş bir maceraya atılırlar.

Filmde ikili arasında geçen derin sohbet/ terapi boyunca, hastaları tarafından ilahlaştırılan terapistin eski uyuşturucu bağımlılığından, Parkinson Hastalığının hayatını nasıl etkilediğine, çocukluğundan tutun, kırık ve gizemli aşk hikayesine kadar en mahrem hallerine tanıklık etmek çok keyifli! Alışılagelmişin ötesinde tedavi uygulamaları sayesinde ünlü-ünsüz milyonlarca insanın hayatını değiştirmiş bir doktorun da en nihayetinde bir insan olduğunu, mesleki başarısının altında acılarıyla baş etmeye çalışan sahici bir karakterin yattığını görmek…

“Gerçek özgüven belirsizlikte yaşamaktır.”

Diyor ve ekliyor Dr. Phil Stutz; hayatımız boyunca acıdan, belirsizlikten ve daimi çabadan kaçamayacağımızın altını çiziyor. Hastalığı nedeniyle titreyen eliyle not kağıtlarına basit şekiller çizerek Hayat Enerjisi, X Tarafı, İnci Dizimi, Gölge, Labirent, Aktif Sevgi, Radikal Kabullenme, Minnet Akışı, Kayıp Hazmetme gibi yıllar içinde başarısı defalarca kanıtlanmış “gereçlerini” örnekler üzerinden seyirciyle paylaşıyor.

Şüphe yok ki amansız bir hıza teslim olduğumuz, her sabah güneşin doğuşuyla birlikte bir yerlere ve birilerine yetişmeye çalıştığımız günümüzde özellikle bazı zamanlar yataktan kalkmak çok zor olabiliyor. Yorgunluk, tatminsizlik ve mutsuzluk alttan alta içimizi kemirirken işte/okulda/evde birilerinin yanında en favori gülümsemelerimizi takınıp “herşey yolundaymış gibi davranırken” devasa depresyonumuzu kendimizden bile saklayabiliyoruz. Ta ki bir yere kadar! Çünkü fazla bastırılan her duygu gibi depresyonda en sonunda büyük bir gürültüyle patlar, üstelik hem bizi hem de sevdiğimiz insanları üzme pahasına. O yüzden bedenin ağır yaralarına acil ameliyat gerektiği gibi ruhun ağır yaralarına da acil şifa gerektiğini unutmamalıyız…

Kendiniz için güzel bir şey yapmak istiyorsanız Netflix’in Stutz belgeselini mutlaka izleyin derim!

Meraklısı için filmin fragmanını aşağıya bırakıyorum?

Şimdiden herkese iyi seyirler!

Editör: Fatih Düz – 14.12.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Uzman

burcueken tarafından yazıldı

Makale YazarıYorumcuÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Toplumsal Bir Cinayetin Romanı | Kırmızı Pazartesi

    Okyanusların Neden Sadece %5’ini Keşfettik?