içinde ,

MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Felakete Neden Olan Kadın Delilah’ın Hikayesi

İsrail ve Filistin arasında bitmek bilmeyen savaşa tüm dünya hakim. 14 Mayıs 1948’de İsrail devleti kurulduğunda Filistinliler o günü felaket günü olarak adlandırdı ve o günden günümüze 66 yıl boyunca bölge savaşlar ve çatışmalara sahne oldu. Fakat sizlere  savaşı bitmeyen bu  iki devlet arasında çok az kişinin bildiği tarihin tozlu sayfalarında yer alan bir aşk hikayesini anlatacağım.

Samson ve Delilah…

Bu aşk ve intikam hikayesinin konusu Eski Ahit ve İncil’de geçiyor. Samson ve Delilah’ın hikayesiSon yıllarda İsrail tarafından zulüm edilen Filistin halkının, 3 Bin (3000) yıl önce Yahudi krallığına çektirdiği acıları konu alıyor

Bu aşk hikayesinde ismi geçen doğaüstü güçleri olduğuna inanılan İbrani efsanevi kahraman Samson İsrailli, Delilah (Dilayla) ise Filistinlidir.

İsrailli Samson, o kadar güçlü bir varlıktır ki tek eliyle bir aslan öldürecek kuvvette tasvir edilir. İsrail için olağanüstü bir halk kahramanı olarak anlatılır, onu görenler hayranlık dolu gözler ile onu seyrederlermiş. Samon, bir defasında bir eşek çenesi kemiği ile binlerce Filistinliyi öldürmüştür. Fakat Samon’un bu olağanüstü gücünün yanında çok büyük bir zaafı vardır.

Filistinli kadınlara olan düşkünlüğü herkes tarafından bilinir, onlara karşı duyduğu aşk gözlerini kör ederdi. Delilah işte bu kadınlardan biridir.

Delilah ve Samson, çok büyük büyük bir aşkla birbirlerini severler. Fakat bu aşk yaşanırken Samson, nefsine hakim olamaz ve Delilah’ın kız kardeşi Semadar’a da aşık olur.

Delilah, biricik aşkı Samson’un kız kız kardeşine de aşık olmasını kabul edemez ve O’na unutulamaz acılar çektirmeye yemin eder. Delilah, bir eşek çenesi kemiği ile binlerce Filistinliyi öldüren Samson’un gücünün nereden geldiğini öğrenmeye karar verir. Oyunları, hilelerıİve  bütün cazibesini kullanarak ‘’femme fatale’ (“felakete neden olan kadın”) karakteriyle Samson’dan gücünün saçlarında gizli olduğunu öğrenir. Biricik aşkına hiç bir şey belli etmeyen Delilah, Samson’u koynunda uyutarak saçlarını kazıtır ve onu Filistinlilere teslim eder.

Delilah, Samson’u Filistinlilere teslim ederken bir damla kanının akıtılmayacağı sözünü alır. Ama Filistinliler tarafından gözlerine mil çekilerek kör edilip bir değirmende değirmen taşını çevirmek için prangaya vurulur.

Filistinliler tarafından bu büyük gücün küçük düşürülmesini halkına göstermek için Karnak Tapınağı’na getirilir. Bütün Filistin halkı tapınaktadır. Gözleri görmeyen Samson’a türlü işkenceler yapılır. Cüceler tarafından üstüne ağ atılır, yere düşürülür. Sonra da cüceler ellerindeki çene kemikleriyle vücudunda yaralar açarlar.

Yaşatılan eziyete artık dayanamayan Delilah, Samson’un yanına gelir, pişman olduğunu ve hâlâ Samson’u sevdiğini söyler. Delilah, Samson’u cücelerin elinden kurtarıp tapınağın ayaklarına getirir. Bu sırada Samson Tanrı’dan son bir defa eski gücüne kavuşmasını diler. Saçları biraz uzayan Samson’a Tanrı’dan eski gücü tekrar verilir.

Samson, Delilah’a kendisini tapınağı tutan iki sütunun arasına getirmesini ister. Delilah’ın da tapınağı terk etmesini söyler. Hala Samson’a büyük bir aşk besleyen Delilah onu terk etmez ve onu hüzünle seyreder. Samson bu iki sütunu ellerini dayayarak itmeye başlar. Filistin halkı bu duruma kahkahalarla gülerler. Fakat sütunlar Filistinlilerin şaşkın bakışları arasında çatırdayarak bütün Tapınak yerle bir olur. Bütün Filistin halkı Samson ve Delilah da dâhil bu yıkıntıların altında kalarak yok olurlar.

Samson ve Delilah’ın hikayesi, pek çok kitaba, filme, resme ilham olmuşbir kadının nefretinin nelere sebebiyet verebileceğini tüm dünya öğrenmiştir.

Günümüzde Delilah’nın hikâyesini  konu alan en bilinen müzik parçası Galli şarkıcı Tom Jones’un 1968 tarihli unutulmaz şarkısı olan ‘’Delilah’’ şarkısıdır.

‘’My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah”

Pek siz hikayeyi okuduğunuzu da ne hissettiniz?

Delilah’ı gaddar, şirret ve dünyanın tasvir ettiği gibi “femme fatale” (“felakete neden olan kadın”) olarak nitelendirdiniz mi? Sonu felaket ile biten bu hikaye de tek suçlu Delilah mı?

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Asgari ücrete zam

    Güne Astrolojik Bakış | 02.07.2022