içinde ,

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Sütyenin Uzun Evrimi: Sütyeni Kim İcat Etti ve Neden?

Sütyen veya sutyen, göğüslerin görünümünü örtmeye, desteklemeye veya değiştirmeye yarayan kadınsı bir iç çamaşırıdır. Moda ve işlevin kesiştiği noktadadır. (İşlevi son yıllarda biraz sorgulanmış olsa da).

Ama en başa dönelim. Sütyeni kim icat etti ve nedeni neydi? Ve en önemlisi, bu sebep 2022’de hala geçerli mi?

Sütyenin kökenleri

Sütyen tarihine dahil olan birçok insan ve kültür var.

Bildiğimiz en eski sütyenler , MÖ 14. yüzyılda Minos uygarlığından bazı sanat eserlerinde tasvir edilmiştir. Bunlar, göğüsleri alttan destekleyen, dışarı doğru iten ve tamamen açıkta bırakan keten veya yumuşak deri bir giysi olan mastoidleri gösterir. Bu, sutyenin kökenlerinin Tunç Çağı’nda olabileceği anlamına gelir.

Yunanistan’da, MÖ 5. ve 4. yüzyıllarda, kadınlar genellikle kıyafetlerin üzerinden geçen, bir miktar destek veren, aynı zamanda kaldıran ve ayıran bantlar takarlardı. Afrodit, kestos adı verilen kendi versiyonunu giymiş olarak tasvir edilmiştir.

Ardından, kadınların göğüslerini örtmek için göğüslerine sıkıca sardıkları bez parçaları olan  Roma sutyenleri veya “mamillare” var.

Sicilya’daki Villa Romana del  Casale’den yukarıda gösterilen ünlü bir mozaik olan Bikini Kızlar, spor yapan kadınları sıkı bandajlar giyerken tasvir ediyor, muhtemelen eşyaların çok fazla zıplamasını engelliyor. Genç kızlar, Romalıların yaşlılık ve çekicilik ile ilişkilendirdiği sarkmayı önlemek için bazen strofium adı verilen göğüs bantları kullanırlardı.

Ortaçağ sutyenleri de var. 2012 yılında Avusturya’nın Lengberg Kalesi’nde bir grup arkeolog tarafından en az dört tür bulundu. İkisi bardak desteği olmayan çantalı gömleklere benziyordu. Üçüncüsü, temelde omuz askılarıyla desteklenen iki “göğüs torbası”na sahipti ve sonuncusu, iki fincan ve daha ince omuz askıları ile daha çok modern bir longline sütyenine benziyordu.

Fransa Fuarı Philip’in cerrahı Henri de Mondeville ve halefi Louis X, 1312–20’de şöyle yazdı: “Bazı kadınlar… her sabah onları (çantaları) içine koyun ve mümkün olduğunda uygun bir bantla bağlayın.”

Sütyenin tarihi, MS 16. yüzyılda Batı dünyasındaki kadınların korseyi benimsemesiyle anlık olarak yön değiştirir. Bu giysi göğüslerini yukarı kaldırdı ve beli o zamanlar kadınsı bir güzellik ideali olarak kabul edilen genişlik ve şekle küçülttü. Korsenin yaygınlaştırılması, Fransa Kralı II. Henri’nin karısı Catherine de Médicis’e atfedilir. 1550’lerde mahkemede kalın belli bir yasak getirdi.

Ancak geç Viktorya dönemindeki kıyafet reformu veya rasyonel kıyafet hareketi sırasında korseler, sıkı bağcık uygulaması nedeniyle iç organların yeniden düzenlenmesi gibi çeşitli sağlık riskleri oluşturmakla suçlandı. Korse yerine daha bol giysiler giymeyi önerdiler ve birçok kadın kelimenin tam anlamıyla rahat bir nefes aldı.

19. yüzyılda, farklı türde korse ikameleri ve sütyen benzeri iç çamaşırları, piyasaya çok az nüfuz ederek veya hiç girmeden patentlendi. Örneğin, 1893’te Marie Tucek, göğüsler için ayrı cepler ve omzun üzerinden geçen kayışlar içeren ve kopçalı bir sutyenin patentini aldı. Modern sütyenlere çok benzemesine rağmen, çıkmayı başaramadı.

Bazı kaynaklar, Herminie Cadolle’nin 1889’da Paris’te düzenlenen Dünya Fuarı’nda bir korse sutyen (iki parçalı bir korseden oluşan bir iç çamaşırı) gösterdiği için modern sutyenin mucidi olarak kabul edilebileceğini belirtiyor.

Peki modern sütyeni kim icat etti ?

İlk modern sutyen genellikle, bugün bildiğimiz sütyene benzeyen bir şeyin patentini alan ilk kişi olan Caresse Crosby olarak da bilinen Amerikalı sosyetik Mary Phelps Jacob’ın bir eseri olarak kabul edilir.

1910’da Crosby, sosyal bir etkinlik için şeffaf bir gece elbisesi satın aldı, ancak korsesinin ince kumaştan gözle görülür şekilde dışarı çıktığını gördü. Hayal kırıklığıyla iki mendili bir kurdeleyle birbirine dikti ve özellikle dans ederken çok daha rahat olduğunu öğrendi.

Jacob’ın yeni iç çamaşırı, o sırada tanıtılan moda trendlerini iltifat etti ve sınırsız hareketi, bazıları onun doğaçlama sütyenini satın almak isteyen diğer kadınların dikkatini çekti. Sonunda giysiyi yapmak ve satmak için Fashion Form Brassière Company’yi kurdu. Buluşun patentini 1914’te aldı ve işi için Caresse Crosby adını kullandı.

Sütyen bugüne kadar nasıl gelişti?

Korsenin modası oldukça yavaş geçti, ancak I. Dünya Savaşı, neden olduğu metal sıkıntısı nedeniyle süreci hızlandırdı. Mevcut tüm metaller savaş üretiminde kullanılacaktı, bu yüzden korsede kullanılamazdı.

Aynı zamanda kadınlar ev dışında da çalışmaya ve daha aktif olmaya başlamış, korse artık rahat ve pratik olmaktan çıkmıştır.

1920’lerde, göğüslerini düzleştirmek için dar bandeau üstleri giyen sineklikler sayesinde bandaj giyme eğilimi vardı. Tasarımın üretilmesi çok kolay olduğu için (evde bile), her türden kadın arasında çok popüler oldu.

1930’ların sütyenleri ise düz göğüslü görünüme meydan okuyordu. O on yılda, ilk fincan tabanlı modern sütyen, bir kup ölçüsü skalası (A, B, C, D) kullanılarak tanıtıldı. 1940’ların sütyenleri, 1947’de dolgulu sütyen ve on yılın sonunda kurşun sutyen icadıyla bu trendi takip etti.

Aslında mermi sütyen 1950’lerin en popüler sütyeniydi. Trend o kadar büyüdü ki 1960’larda sutyenler hala spiral dikişli ve abartılı bir şekilde sivri uçluydu. 1964’te tasarımcı Louise Poirier, Kanadalı Canadelle şirketi için Wonderbra’yı yarattığında gerçek bir atılım gerçekleşti. Wonderbra aslında bir kuşağın yerini alacak şekilde tasarlandı ve göğüsleri kaldırması ve şekillendirmesi ve giymesi rahat olduğu için anında bir hit oldu.

1970’lerde sütyenler göğüslere daha doğal bir görünüm kazandırmak için tasarlandı. Ancak bu yılların belki de en önemli buluşu, fiziksel aktivite sırasında göğüsleri hareketi kısıtlamadan desteklemek için tasarlanmış spor sutyenidir. Bu, sporu çok sayıda kadın için çok daha pratik hale getirdi.

Günümüzde kadınlar, balenli veya balensiz dolgulu sütyenler, braletler, dantelli sütyenler, emziren kadınlar için emzirme sütyenleri, silikondan yapılmış yapışkanlı NuBra sütyen (2002’de çıkan) ve diğer straplez seçenekler gibi birçok farklı sütyen seçeneğine sahiptir.

Sütyen takmak neden önemlidir?

Peki sütyen neden ilk etapta icat edildi? Sütyenin icadının ardındaki amaç göğüsleri desteklemekti, ancak günümüzde tüm kadınların göğüslerinin her zaman desteklenmesinin gerekip gerekmediği tartışılıyor.

Bazı bilim adamları sutyen takmanın göğüslerdeki sarkmayı azaltmaya yardımcı olduğuna inanırken, diğerleri ileri yaşlardaki sarkmanın doğrudan sütyensiz olmayla ilişkili olduğunu ve ek faktörlerin söz konusu olduğunu iddia ediyor. Franche-Comté Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, göğüslerin doğal olarak ihtiyaç duydukları anatomik desteğe sahip olduğu ve sütyenlerin göğüsleri daha sarkık hale getirdiği sonucuna varıyor.

Bazı uzmanlar, çoğu kadın için sutyenlerin doku travmasını ve göğüs ağrısını önlemek için sadece fiziksel aktivite sırasında gerçekten gerekli olduğunu iddia ederken, diğerleri, sırt ağrısını azaltmak için sadece büyük göğüslü kadınların çoğu zaman sutyen takması gerektiğini iddia ediyor.

Sütyenler rahatlık sağlamak için icat edildi, ancak birçok kadın, özellikle günün sonunda onları rahat bulmuyor. Ancak bunun nedeni bedenlerine uygun sütyen giymemeleri olabilir. Bunun nedeni, tüm kadınlar için eşit olarak çalışan beden standartlarının olmaması olabilir.

Sütyen takmanın lehinde veya aleyhinde kesin bir bilimsel veri olmadığı göz önüne alındığında, en azından daha küçük göğüsleri olan kadınlar için sutyen giymek büyük ölçüde kültürel nedenlerle bağlantılı olabilir. Aslında, daha fazla rahatlığa doğru bir hareket, Batı dünyasında sütyen giymenin aslında azalıyor olabileceği anlamına gelir.

Editör: Cansın Kiray – 13.08.2022

Rapor Et

Yazar

Burcu Aydınlı tarafından yazıldı

Makale YazarıEditör YazarÖncüGaleri SahibiListe Ustası

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Point Nemo: Dünyanın en uzak noktası hakkında gerçekler

    Küresel ısınma hakkında gerçekler, nedenler ve etkiler