içinde

Parizyen Stil, Fransız Şıklığı

Giyinme stilimiz, kişiliğimizi yansıtma ve kendimizi ifade ediş şeklimizdir. Saç kesimimizden giydiğimiz Jean pantolonlara, taktığımız takılara kadar her detay karakterimizi dışa yansıtmaktır. Stilimiz sadece kendi zevklerimizin ve kişiliğimizin yansıması da değildir tabii… Yaşadığımız bölge, inançlarımız, çevremiz gibi birçok faktör de tarzımızın oluşmasında etkin rollere sahip. Bu yazıda ise birlikte Fransız kadınlarının moda/stil anlayışına kısaca biz göz gezdireceğiz.

Parizyen stil, Fransız kadınlarının giyim ve yaşam tarzını anlatan kavramdır. Özellikle Paris’te sık sık karşılaşılan bu stilde neler ön planda? Parizyen stile sahip olmak için dolabımızda hangi parçalara sahip olmalıyız? Bu soruları cevaplayalım.

1 – Fransız modası deyince benim aklıma ilk gelen aksesuarlardan biri ‘’Fransız Beresi’’ ya da ‘’Ressam Beresi’’ oluyor. Mutlaka hepimizin denk geldiği o romantik şapkalar. Tabii her model şapkayı kullanabilirsiniz parizyen stilde. Kombin tamamlayıcısı olarak kullanabileceğiniz ama yanlış kullanımda da basit durabilecek bu aksesuar parizyen stilde başı çekiyor.

2 – Asıl parçalardan biri Jean’ler… Jean, parizyen stile sahip olmak isteyenlerin dolabında mutlaka bulunması gereken parçalardan biri. Doğru model ve bedende bir Jean ile ister şık ister spor bir görünüm yakalamak mümkün. Vücut tipinize uygun güzel bir Jean ile oldukça fit görünebilirsiniz.

3 – Jean pantolonların yanında tabi ki bir diğer parçamız kumaş pantolonlar. Kumaş pantolonlar, parizyen stilde ön planda. Son zamanlarda da oldukça sevilen ve kullanılan parçalardan olan kumaş pantolonlar ile şık bir görünüm yakalamak mümkün. Doğru kumaş ve beden seçiminin yanında ispanyol paça ve havuç kesim pantolonlar sizi sıradan görünümden kurtaracaktır.

4 – Ve evet Fransız stilinde gömlekler olmazsa olmaz. Bir Jean üzerine ya da hoş bir kumaş pantolon üzerine sade tek renk gömleğinizi giydiğinizde şık bir görünüm yakalamak kaçınılmaz oluyor. Bol kesim gömlekler (boyfriend gömlek) ile şık, rahat ve aynı zamanda da cesur görünmek eminim iyi hissettirecektir. Mavi ve beyaz gömlekler daha cool bir görünüm sağlıyor.

5 – Eşarp ve fular kullanımı da en az şapkalar kadar önem arz eden aksesuarlardan. Parizyen stiline sahip olmak için doğru eşarp/fular kullanımını bilmek lazım. Bazen sade bir boyfriend gömleğinize şıklık katmak için bazen saçlarınızı topladığınız zaman hareket katmak için kullanmak mümkün. Boynunuzda, bileğinizde, çantalarınız ya da pantolonlarınızda fular kullanmanız kıyafetlerinizin havasını değiştirecek. Tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak kullanıp Fransız modasını yakalayabilirsiniz.

6 – Fransız stilinde doğallık her daim ön planda. Bu yüzden elbiselerde de sade bir şıklık tercih ediliyor tahmin edersiniz ki. Abartıdan uzak bu elbiseler bana Paris romantikliğini anımsatıyor.

7 – Blazer ceketler ve Trençkotlar da Fransız kadınlarının vazgeçilmezlerinden. Maskülen bir görünüm yakalamanızı sağlayacak aynı zamanda da sade şıklığınıza şıklık katacak Blazer’lar ve mevsim geçişlerinin kurtarıcısı Trençkotlar dolabınızda yerlerini almalı.

8 – Saçlar ve makyajlarda da aynı sadelik ve şıklık devam etmeli. Abartılı saçlar yerine dağınık ve yataktan yeni çıkmış gibi görünen saçlar ve fazla makyajdan kaçınmalıyız. Bu stilde doğal ve olduğunuz gibi görünmek en önemlisi.

Gördüğünüz gibi Parizyen stilde en önemli şey kendi vücudunuzu tanıyıp ona göre giyinmeniz. Vücut formlarını değiştirmek yerine vücudunuzu tanıyıp ona göre giyinmek şık ve özgüvenli hissettirecek aynı zamanda da gün içerisinde rahatlık sağlayacaktır. Tabii her şeyden önce en mutlu nasıl hissediyorsa öyle giyinmeli kişiler. Sonuçta moda kişinin kendine yakışanı giymesidir.

Editör: Fatih Düz – 06.07.2022

Rapor Et

Yazar

Beyza Nur Oruç tarafından yazıldı

Bu, bir şeyleri anlamlandırmaya çalışan birinin profili.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Obeziteye ne sebep olur?

    Netflix'teki En İyi Anime Dizileri