içinde ,

Gucci, Roblox’un İçinde Bir Kasaba İnşa Etti

Ünlü markalar, Metaverse evrenine girmeye devam ediyor

Adidas ve Nike markalarının Metaverse evrenine girişinden sonra yeni bir hamle de ünlü giyim markası Gucci’den geldi. Yapılan açıklamaya göre Gucci, Roblox evreninde bir kasaba inşa etti. Kasabanın içerisinde mini oyunlar için bir alan, bir kafe ve oyuncuların Roblox avatarların sanal Gucci teçhizatı satın alabilecekleri bir sanal mağaza da dahil olmak üzere çeşitli alanları birbirine bağlayan merkezi bir bahçeye sahip. Ayrıca Roblox’ın yaptığı açıklamaya göre avatarların sanal kıyafetlerini alması için yeni geliştirilen ”Katmanlı Giyim” teknolojisini kullanılmış.

Gucci, sadece iki haftalığına açık olmasına rağmen geçen yıl bahçeyi 20 milyondan fazla oyuncunun ziyaret ettiğini ve yeni alanın zaman içinde istikrarlı bir şekilde gelişmesini beklediğini söylüyor. Gucci’nin yeni işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Nicolas Oudinot, ”Deneyimi tasarlarken başlangıç ​​noktası her zaman topluluk olmuştur. Gelecekteki gelişmeleri Gucci ve tekrar eden ziyaretçiler arasında açık bir diyalog olarak öngörüyoruz” dedi.

Son olarak bu Gucci’nin sanal dünyaya ilk girişi değil. Marka daha önce sırt çantası koleksiyonu için Thieves ve Microsoft ile çalışmıştı. Aslında, Fortnite ile Balenciaga , Honor of Kings ile Burberry ve Pokémon Go ile Longchamp dahil olmak üzere modadaki birçok büyük isim benzer işbirliklerine girdi.

Metaverse Nedir?

Metaverse veya Türkçe tabiriyle sanal evren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır. Metaverse’ü iletişim perspektifinden yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.

Bugün dünyadaki en önemli metaverse yatırımcılarının başında sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara alan Facebook gelmektedir. Nitekim Facebook bu alanda Microsoft gibi önemli yazılım şirketleriyle iş birliği anlaşmaları imzalamıştır. Ayrıca Roblox gibi oyun platformları da bu alanda büyük arge yatırımları yapmaktadır.

Markalar Neden Metaverse evrenine giriyor?

Her ne kadar karşı olan olsa da metaverse popüler olmaya devam ediyor. Metaverse, interneti ileriye taşıyacak en büyük adımlardan biri olarak görülüyor ve artık resmen hayatımızda yer almaya başlıyor. Uzmanlara göre, bu teknolojinin merkezinde toplumsal insan etkileşimi olacağı yönünde. İnsanların olduğu yerde de tabiki para olacaktır ve markalarda bunun farkında. Genel olarak markaların sanal dünyaya giriş nedeni bunun olduğu söylenebilir ayrıca moda endüstrisi pandeminin başlangıcında daha az ürün üretmek istemesi ve hiç fiziksel ürün üretmemenin bir yolunun bulunması markalar tarafından metaverse’ü çekici hale getiriyor.

Metarverse evrenine giren markalar

 • Fortnite x Balenciaga
 • SandBox x Adidas
 • Roblox x Nike
 • Pokemon x Charli Cohen
 • Ceek Vr x H&M
 • Roblox x İş Bankası
 • Decentraland x Aktif Bank
 • Decentraland x Samsung
 • NFT x Dolce&Gabbana
 • NFT x Coca Cola

Siz Metaverse hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

Editör: Cansın Kiray – 13.08.2022

Rapor Et

Usta

Fatih Düz tarafından yazıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

   Tarot | Günün Kartı İmparatoriçe

   Efsane koreograf Maguy Marin Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluştu