içinde , ,

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem

Müzik Endüstrisinin Geleceği Fenomen Olmak Mı?

Sanki müzik yapmak zaten yeterince zor değilmiş gibi

Pazar günü, popüler Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Halsey, TikTok’ta arka planda teneke müziğin olduğu bir video paylaştı, ekrandaki metin ise şöyleydi:

Basitçe, sevdiğim bir şarkım var ve bir an önce yayınlamak istiyorum ama plak şirketim izin vermiyor. 8 yıldır bu sektördeyim ve 165 milyonun üzerinde kayıt sattım. Ve plak şirketim TikTok’ta gündem bir durumu taklit etmedikçe onu yayınlayamayacağımı söylüyor. Her şey pazarlama. Ve bunu bugünlerde basitçe her sanatçıya yapıyorlar. Sadece müzik yayınlamak istiyorum, dostum. Ve daha iyi tbh’yi hak ediyorum. Yorgunum.

30 saniyelik videonun sayesinde, Halsey, firmasının istediğini yaptı – muhtemelen istedikleri gibi olmasa da. 24 saat içinde 8 milyondan fazla görüntüleme aldı ve hayranlar, TikTok kullanıcıları ve endüstri gözlemcileri arasında büyük ilgi uyandırdı.Videoyla ilgili yorumlar, Halsey’in plak şirketine karşı içinde bulunduğu çıkmaza ve öfkeye destek verenler ile bu gönderiyi şirketin başından beri istediği asıl pazarlama planı olarak görenler arasında bölündü.

İki saat sonra paylaşılan ikinci bir videoda Halsey, ekran dışında konuşan birinin, görünüşte bir etiket temsilcisinin kaydıyla sahte öfke suçlamalarına karşı geri çekildi ve şarkının yayınlanması için programlanması için viral TikTok kampanyasının nasıl oynanması gerektiğini açıkladı. .

Açıklama boyunca, Halsey umutsuzca orta kısma bakıyor ve sonunda “Bundan nefret ediyorum. Sadece berbat.” diyor.Sahnelenmiş olsun ya da olmasın, bu iki videonun bu kadar çabuk viral hale gelmesi, insanların büyük bir sanatçının etiketinin onları “TikTok yapmaya” zorlayacak kadar hüsrana uğrayacağına ve etiketlerini TikTok’ta ifşa etmeye karar verdiklerine inanmaya istekli olduklarını gösteriyor.

MTV veya ondan önceki en iyi 40 radyo istasyonu gibi, TikTok da şu anda popüler müziğin yaşadığı yerdir. Göstergeler bunu gösteriyor.

Onlara göre, TikTok’un cazibesi, müzik içeriğinin hızla viral hale gelmesi ve diğer pazarlama kampanyalarından milyonlarca dolar tasarruf etme potansiyeli sunmasıdır.

Huzursuz bir ilişki

Halsey, TikTok’ta bu konuda açıklama yapan ilk yüksek profilli sanatçı değil.

Amerikalı şarkıcı söz yazarı Gavin DeGraw, geçen ay yayınlanan ilk videosunda, 2003 yılındaki hitinin parodi versiyonunu paylaşarak “TikTok’ta Olmak İstemiyorum ama şirketim bana mecbur olduğumu söyledi” şarkısını söyledi.Daha geçen hafta, İngiliz şarkıcı-söz yazarı FKA Twigs, şirketinin yalnızca TikTok videoları oluşturup yayınlamasını sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda günde birkaç kez video yayınlamasını istediğini iddia etti.

Bazı durumlarda da sanatçılar TikTok’ta olmaktan hoşlanıyor gibi görünüyor.

Lizzo, TikTok’ta düzenli olarak memler, vlog’lar ve yemek tarifleri videoları paylaşıyor ve en son yayını It’s About Damn Time’ın yoğun bir şekilde tanıtımını yapıyor. Hatta başka bir TikTok kullanıcısı tarafından koreografisi yapılan şarkı için bir dans yarışmasına bile katıldı.TikTok’ta viral olmak, müzik sanatçıları için iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Onları dünya çapındaki pazarlarda benzeri görülmemiş bir izlenmeye çıkarabilir, fakat onları ünlü yapan içerik, müzik değil, video olur.

2019’da Avustralyalı şarkıcı Inoxia, yoldan geçen biri onu sokakta performansını kaydedip TikTok’a yüklediğinde “ kazara viral ” oldu. Sokak sanatçılığına dönüşen TikTok sansasyonu ile gerçek olamayacak kadar iyi görünen anlaşmalar teklif edildi ve menajeri tarafından başarısını sürdürmek için daha fazla içerik sağlayıcısı olması gerektiğini söyledi.

Tutkusu şarkı söylemekti, sosyal medyada paylaşacak videolar yapmak değildi. En sonunda, tekrar sokakta çalmaya geri döndü.

Her reklam iyi bir tanıtım mıdır?

Halsey’in kendi kendini tanımladığı “TikTok öfke nöbeti”, her türlü reklamın markalar için iyi bir tanıtım olduğu şeklindeki “şok reklamcılık” teorisini test ediyor.

Yıldız olmanın gücü, ona hükmeden sanatçılar için değişim yaratmak için etkili bir pazarlama aracıdır .

Aynı kaldıraç gücüne sahip olmayan bağımsız sanatçılar için, plak şirketlerinden sıyrılmak ve müziklerini kendi başlarına paylaşmak için ihtiyaç duydukları şey viral bir yükselme videosu olabilir – tabii müzik dünyasında standart hale gelen özel bir plak anlaşmasına bağlı kalmamaları koşuluyla. Son on yılda müzik endüstrisi bu şekilde.

Halsey’in sahte ya da gerçek olan videosu, hayranların ve sanatçıların, konu pazarlama olduğunda plak şirketlerinin sanatçılar üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu, sanatçıların sözleşmeye bağlı olarak plak şirketlerine borçlu oldukları yükümlülüklerin doğası ve sanatçıların eğer şirketlere karşı geri adım atabilecekleri güç hakkında konuşmaya istekli olduklarını gösteriyor. kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorlar.

TikTok’taki viral rantlar şarkı satmak için yeni normal olmayacak, tıpkı videonun radyo yıldızını gerçekten öldürmediği gibi. Bu gelişmeyi izleyen plak şirketi yöneticileri, viral müzik pazarlamasındaki yeni bir trendden heyecan duymaktan ziyade, muhtemelen kendi sanatçılarının şikayetlerini internette herkese açık olarak yayınlamaları konusunda daha gerginler.

Ne olursa olsun, izleyiciler TikTok’ta yeni müzikler keşfetmeye devam ettiği sürece, etiketler müziklerini akışın en üstüne tanıtmanın yeni yollarını aramaya devam edecek.

Sanatçının temel işi – müzik yapmak – aynı kalmalı. Ancak şimdi videolarının viral hale gelmesi de gerekiyor.Konuşma

Queensland Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi D. Bondy Valdovinos Kaye’nin bu makalesi, Creative Commons lisansı altında The Conversation’dan yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.

Editör: Cansın Kiray – 13.08.2022

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Divan Şiirinde Bitkiler ve Çiçeklerin Anlamları

    Meşhur psikolojik deneyler