içinde

İklim değişikliği ve artan sıcaklıklar bizi uykumuzdan edebilir

Yapılan araştırmalar, artan sıcaklıklar ve iklim değişikliklerinden dolayı 2100 yılının sonuna kadar her gece 10 dakika daha az uyku uyuyacağımızı gösteriyor.

İklim değişikliği artık hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği olmuş durumda. Bu duruma örnek olarak aniden olan orman yangınları veya buzulların erimesi gösterilebilir. Yapılan son araştırmaya göre ise iklim değişikliği artık uykumuzu da etkileyecek.

Araştırma ekibi, araştırma için uyanıklığı ve uyku düzenini tespit eden uyku izleme bilekliklerinden toplanan anonimleştirilmiş küresel uyku verilerini kullandı. Verilerden gelen küresel hava durumu verileri ile bilgilerini incelediler. Bu veriler eşliğinde 2100 yılına kadar artan sıcaklıklar, kişi başına yılda 50 ila 58 saat uykuya mâl olacak bu da gecede 10 dakikanın biraz altı anlamına geliyor. Ayrıca araştırmacılara göre, bu durumdan Hindistan gibi çok nüfuslu ve dar gelirli ülkelerin yanı sıra yaşlı insanlar ile kadınlar etkilenecek.

Böyle bir durumda gelecekte daha geç uyuyup daha erken kalkacağız. Bu durumda birkaç olumsuz fiziksel ve zihinsel sonuç riskine neden olacaktır. Daha yüksek küresel sıcaklıklar uyku toplamlarımızı tüketecek çünkü vücudun çekirdek sıcaklığının uykuya dalmak için düşmesi gerekiyor. Bununla birlikte, çevremizdeki sıcaklıklar gittikçe ısındıkça bunu başarmak zorlaşıyor. Danimarka, Kopenhag Üniversitesi’nden çalışma yazarı Kelton Minor, “Vücudumuz, yaşamımızın bağlı olduğu bir şey olan, sabit bir çekirdek vücut sıcaklığını korumak için oldukça uyarlanmıştır” olduğunu söyledi.

Peki yüksek sıcaklıklar neden uykuyu bozar?

Daha yüksek küresel sıcaklıklar uyku toplamlarımızı tüketecek çünkü vücudun çekirdek sıcaklığının uykuya dalmak için düşmesi gerekiyor. Bununla birlikte, çevremizdeki sıcaklıklar gittikçe ısındıkça bunu başarmak zorlaşıyor. Yaşlı insanlar ve kadınlar, özellikle menopoz sonrası kadınlar, birçok durumda vücut ısısını düzenlemede daha kötü durumdalar ve bu da onları daha savunmasız hale getiriyor.

İYİ BİR UYKU ALMAK İÇİN İPUÇLARI

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, düzenli bir yatma rutini sakinleşmenize ve yatmaya hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Çok az insan katı uyku rutinlerine bağlı kalmayı başarır. Bu, çoğu insan için çok büyük bir sorun değildir, ancak uykusuzluk çeken insanlar için düzensiz uyku saatleri yararsızdır. Rutininiz sizin için neyin işe yaradığına bağlıdır, ancak en önemli şey bir rutin oluşturmak ve ona bağlı kalmaktır.

Düzenli saatlerde uyuyun

Her şeyden önce, düzenli uyku saatlerinizi koruyun. Bu, beyni ve iç vücut saatini belirli bir rutine alışması için programlar. Çoğu yetişkin her gece 6 ila 9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Ne zaman uyanmanız gerektiğini hesaplayarak, düzenli bir yatma zamanı programı belirleyebilirsiniz. Her gün aynı saatte kalkmaya çalışmak da önemlidir. Kötü bir geceden sonra uykuyu yakalamaya çalışmak iyi bir fikir gibi görünse de, bunu düzenli olarak yapmak uyku rutininizi bozabilir.

Hazır olduğunuzdan emin olun

Dinlenmek, yatmaya hazırlanırken kritik bir aşamadır. Rahatlamanın birçok yolu vardır:

  • Ilık bir banyo (sıcak olmamalı), vücudunuzun resetlemek için ideal bir sıcaklığa ulaşmasına yardımcı olur.
  • Ertesi gün için yapılacaklar listeleri yapın, düşüncelerinizi düzenleyebilir ve dikkatinizi dağıtan her türlü düşünceden zihninizi temizleyebilir.
  • Hafif yoga esnemeleri gibi gevşeme egzersizleri kasları gevşetmeye yardımcı olur. Ters bir etkiye sahip olacağından şiddetli egzersiz yapmayın.
  • Hafif hipnotik müzik ve ses efektleri kullanabilirsiniz.
  • Kitap okumak veya radyo dinlemek zihnin dikkatini dağıtarak rahatlatır.
  • Yatmadan önce bir saat kadar akıllı telefon, tablet veya diğer elektronik cihazları kullanmaktan kaçının çünkü bu cihazlarda ekrandan gelen ışık uykuyu olumsuz etkileyebilir.

Yatak odanızı uyku dostu yapın

Yatak odanız rahatlatıcı bir ortam olmalıdır. Uzmanlar, insanların zihinlerinde uyku ve yatak odası arasında güçlü bir ilişki olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, TV’ler ve diğer elektronik aletler, ışık, gürültü ve kötü bir şilte veya yatak gibi bazı şeyler bu ilişkiyi zayıflatır. Yatak odanızın ideal olarak karanlık, sessiz, düzenli ve 18C ile 24C arasında bir sıcaklıkta tutulması gerekir. Eğer yoksa kalın perdeler takın. Gürültüden rahatsızsanız, çift cama yatırım yapmayı veya daha ucuz bir seçenek için kulak tıkaçlarını kullanmayı düşünün.

Bir uyku günlüğü tutun

Bir uyku günlüğü tutmak iyi bir fikir olabilir. Uykusuzluğunuza katkıda bulunan yaşam tarzı alışkanlıklarını veya günlük aktiviteleri ortaya çıkarabilir. Doktorunuza veya bir uyku uzmanına giderseniz, muhtemelen uyku problemlerinizi teşhis etmelerine yardımcı olmak için bir uyku günlüğü tutmanızı isteyeceklerdir. Bir uyku günlüğü, stres veya ilaç gibi uykusuzluğunuzu açıklayan altta yatan koşulları da ortaya çıkarabilir.

 

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Yazar

Berk Özveri tarafından yazıldı

Liste UstasıMakale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Üniversite sınavına doğru

    Bu Hafta Vizyona Giren Filmler – 27 Mayıs 2022