içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Ölüdeniz’in hikayesi

İşte Ölüdeniz’in hikayesi; Efsaneye göre, eski çağlarda Fethiye’den geçen gemiler açıkta demir atar ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç ve yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzeller güzeli Belcekız’ı görmüş. Görür görmezde aşık olmuş. Kızın yüreğine de ateş düşmüş. Fakat delikanlı suyu alıp dönmek zorundaymış. Gemi uzaklaşıp gitmiş. Belcekız o günden sonra hep kıyıyı ve sevdiğini beklemiş. Delikanlı da geminin tekrar bu koydan geçmesini…

 

 

Her geçişte su almaya gelen bu genç gide gele sevdalanmış. Bir gün gemi koydan geçerken fırtına patlamış. Genç babasına, burada korunaklı ve durgun suyu olan bir koy olduğunu söylemiş. Fakat babası oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanmış. Dalgalarla birlikte kavgada büyümüş ve baba tam gemi kayalıklara çarpacakken, kürek darbesiyle oğlunu denize atmış ve dümenin yanına gitmiş. Daha sonra çarşaf gibi koyu görmüş. Oğlu oracıkta kayalıklara çarparak can vermiş. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalıklardan atıp intihar etmiş.

İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Günün ilerleyişine göre rengi değişen deniz belki de bir oğlana bir kıza yanmaktadır. Ölüdeniz adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belcekız kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz çarşaf gibidir.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Taraftar

Orkun Meriç tarafından yazıldı

Makale YazarıListe Ustası

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Ne, Nerededir?

    İlham veren filmler