içinde ,

Yapay Zeka Sanat Araçları Stable Diffusion ve Midjourney’e Telif Davası!

Dava, üretken yapay zeka sanat araçlarının, sanatçıların çalışmalarını rızaları olmadan internetten kazıyarak telif hakkı yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Üç sanatçı, Stable Diffusion ve Midjourney adlı yapay zeka sanat jeneratörlerinin yaratıcıları Stability AI ve Midjourney ile yakın zamanda kendi yapay zeka sanat jeneratörü DreamUp‘ı yaratan sanatçı portföy platformu DeviantArt‘a karşı bir dava açtı.

Sanatçılar – Sarah Andersen, Kelly McKernan ve Karla Ortiz – bu kuruluşların yapay zeka araçlarını orijinal sanatçıların izni olmadan internetten kazınan beş milyar görüntü üzerinde eğiterek milyonlarca sanatçının haklarını ihlal ettiklerini iddia ediyorlar.

Dava, antitröst ve toplu davalarda uzmanlaşmış Joseph Saveri Hukuk Bürosu ile birlikte avukat ve tipograf Matthew Butterick tarafından açıldı. Butterick ve Saveri, internetten toplanan kod satırları üzerinde eğitilen yapay zeka programlama modeli CoPilot ile ilgili benzer bir davada Microsoft, GitHub ve OpenAI‘yi dava ediyor.

Karla Ortiz ? on Twitter: “1/ As I learned more about how the deeply exploitative AI media models practices I realized there was no legal precedent to set this right. Let’s change that.Read more about our class action lawsuit, including how to contact the firm here: https://t.co/yvX4YZMfrG / Twitter”

1/ As I learned more about how the deeply exploitative AI media models practices I realized there was no legal precedent to set this right. Let’s change that.Read more about our class action lawsuit, including how to contact the firm here: https://t.co/yvX4YZMfrG

Davayı duyuran bir blog yazısında Butterick, davayı “YZ’yi herkes için adil ve etik hale getirmeye yönelik bir başka adım” olarak tanımlıyor. Stable Diffusion gibi YZ sanat araçlarının “piyasayı esasen sınırsız sayıda ihlal edici görüntü ile doldurma kapasitesinin sanat ve sanatçı pazarına kalıcı zarar vereceğini” söylüyor.

YZ sanat araçlarının geçtiğimiz yıl popülerlik kazanmasından bu yana sanat camiası büyük tepki gösterdi. Bazıları Photoshop ve Illustrators gibi geçmiş nesil yazılımlarda olduğu gibi bu araçların yararlı olabileceğini söylerken, birçoğu da çalışmalarının bu para kazandıran sistemleri eğitmek için kullanılmasına karşı çıkıyor. Üretken yapay zeka sanat modelleri, genellikle yaratıcıların bilgisi veya izni olmadan internetten toplanan milyarlarca görüntü üzerinde eğitilir. YZ sanat jeneratörleri daha sonra belirli sanatçıların tarzını taklit eden sanat eserleri yaratmak için kullanılabilir.

Bu sistemlerin telif hakkı yasasını ihlal edip etmediği, uzmanların mahkemelerde çözülmesi gerekeceğini söylediği karmaşık bir sorudur. Yapay zeka sanat araçlarının yaratıcıları genellikle bu yazılımın telif hakkıyla korunan veriler üzerinde eğitilmesinin (en azından ABD’de) adil kullanım doktrini kapsamında olduğunu savunuyor. Ancak adil kullanımla ilgili davaların hala görülmesi gerekiyor ve YZ sanat jeneratörleri söz konusu olduğunda çok sayıda karmaşık faktör var. Bunlar arasında bu araçların arkasındaki kuruluşların konumu (AB ve ABD’nin veri kazıma konusunda farklı yasal izinleri var) ve bu kuruluşların amacı (örneğin Stable Diffusion, Almanya merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu tarafından oluşturulan LAION veri seti üzerinde eğitiliyor ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar adil kullanım davalarında normal şirketlerden daha olumlu muamele görebilir) yer alıyor.

Butterick ve Joseph Saveri Hukuk Bürosu tarafından açılan dava, teknik yanlışlıklar içerdiği gerekçesiyle de eleştiriliyor. Örneğin, davada YZ sanat modellerinin “[telif hakkı korumalı] eğitim görüntülerinin sıkıştırılmış kopyalarını depoladığı” ve daha sonra bunları “yeniden birleştirdiği”; “21. yüzyıl kolaj araçları” olarak işlev gördüğü iddia edilmektedir. Bununla birlikte, YZ sanat modelleri görüntüleri değil, bu görüntülerden toplanan desenlerin matematiksel temsillerini depolamaktadır. Yazılım da görüntü parçalarını kolaj şeklinde bir araya getirmiyor, bu matematiksel temsillere dayanarak sıfırdan resimler yaratıyor.

Editör: Nur Bersun Aynur – 24.01.2023

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    2023 Oscar Adayları Açıklandı!

    Öldükten Sonra Tesadüfen Keşfedilen Eksantrik Sokak Fotoğrafçısı: Vivian Maier