içinde

SpaceX, Dünyanın En Güçlü Roketi Falcon Heavy’i Tekrar Fırlattı

Kaynak: SpaceX / Youtube

SpaceX, en son göklere çıkmasından üç yıldan fazla bir süre sonra, sonunda Falcon Heavy’yi yeniden fırlattı.

Falcon Heavy, birbirine bağlanmış üç modifiye Falcon 9 roketinden oluşmakta ve bu da onu dünyanın en güçlü operasyonel roketi yapmaktadır. USSF 44 olarak adlandırılan görev, ABD Uzay Kuvvetleri için yörüngeye iki gizli uydu fırlattı. Roket ve yükler, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden Pad 39A’dan Türkiye saati ile 16:41’de gökyüzüne çıktı.

Fırlatmadan yaklaşık on dakika sonra, Falcon Heavy’nin iki yan iticileri dramatik bir yan yana iniş için yere indi. Üç yıldan fazla bir süre sonra, Falcon Heavy’nin güçlendiricilerinin aynı anda inişini izlemek hala nefes kesici bir manzara ve hareket halindeki bir mühendislik harikası.

Falcon Heavy: “Dünyanın En Güçlü Operasyonel Roketi” Yeniden Uçuyor

SpaceX, kendi internet sitesinde Falcon Heavy’nin “iki faktörlü dünyanın en güçlü operasyonel roketi” olduğunu söylüyor. Kalkışta rokete 5 milyon poundluk muazzam bir itme güç veren üç tane Falcon 9 güçlendirici kullanması sayesindedir. Kalkıştan kısa bir süre sonra, bu güçlendiricilerden ikisi, SpaceX’in mühendislik yeteneklerinin ikonik bir temsili haline gelen ikili bir iniş için Dünya’ya geri döndü.

SpaceX, canlı yayınında, ikili inişinin yörünge sınıfı bir roketin 150. ve 151. başarılı inişini oluşturduğuna dikkat çekti. SpaceX, internet sitesinde, bu özel güçlendiricilerin ilk fırlatılışı ve inişi olduğunu ve “bu yıl içinde gelecekteki bir ABD Uzay Kuvvetleri görevinde yeniden uçuşa hazırlanacaklarını” söyledi. Ancak merkezi güçlendirici, planlı bir yeniden giriş gerçekleştirip okyanusa düştüğü için yeniden kullanılmayacaktır.

SpaceX on Twitter: “Falcon Heavy’s side boosters have landed – marking the 150th and 151st recovery of orbital class rockets pic.twitter.com/vK4ZdfDQtX / Twitter”

Falcon Heavy’s side boosters have landed – marking the 150th and 151st recovery of orbital class rockets pic.twitter.com/vK4ZdfDQtX

Tüm fırlatma, aşağıdaki SpaceX YouTube videosunda görüntülenebilir. ABD Uzay Kuvvetleri, SpaceX’ten sınıflandırılmış yükünün görüntülerini çevrimiçi paylaşmamasını talep ettiğinden, bu özel fırlatma akışı normalden daha kısaydı. Paylaşılan görüntüler, fırlatmaya giden yolu, fırlatmanın kendisini ve hızlandırıcı inişlerini gösteriyor.

Yüksek irtifa jeosenkron yörüngesine fırlatılacakları gerçeği dışında USSF 44 görevinin uyduları hakkında çok az somut bilgi biliniyor. Bu, Dünya ile aynı hızda yörüngede dönecekleri ve belirli bir uzay bölgesini kaplayacakları anlamına geliyor. Uydulardan biri, Boeing’in bir yan kuruluşu olan Millennium Space Systems tarafından inşa edilen TETRA 1 adlı bir mikro uydu. Diğer uydunun adı ise açıklanmadı.

Bu, Falcon Heavy’nin Dördüncü Başarılı Fırlatılışı

Şu an ve Ocak ayı arasında her uçtuğunda SpaceX’in bir yıl içinde rekor kıracak olan Falcon 9 roketinin aksine, Falcon Heavy, bugünkü fırlatmadan önce toplamda yalnızca üç kez uçmuştu.

USSF 44, büyük ölçüde pandemi nedeniyle daha da kötüleşen yük gecikmeleri nedeniyle Haziran 2019’dan bu yana ilk Falcon Heavy fırlatması olacak. Devasa fırlatma sisteminin ilk uçuşu Şubat 2018’de gerçekleşti ve ünlü bir şekilde Elon Musk’ın Tesla Roadster’ını ve uzay giysisi giyen Starman denilen mankeni uzaya fırlattı. Bu tarihi fırlatmada sadece sekiz dakika sonra SpaceX, ilk kez Cape Canaveral’daki bitişik iniş pistlerine aynı anda iki güçlendirici indirdi.

SpaceX on Twitter: “Falcon Heavy in the hangar at Launch Complex 39A pic.twitter.com/Ul1Ti8e8qH / Twitter”

Falcon Heavy in the hangar at Launch Complex 39A pic.twitter.com/Ul1Ti8e8qH

Geçen hafta, SpaceX Twitter’da Falcon Heavy’nin Fırlatma Kompleksi 39A hangarındaki 27 Merlin motorunun etkileyici bir görüntüsünü paylaştı. SpaceX; elbette, yeni, tamamen yeniden kullanılabilir Mars’a Bağlı Yıldız Gemisi aracını inşaa ediyor. Hepsi, SpaceX için plan yapacak olan Starship, sonunda Falcon Heavy’nin dünyanın en güçlü operasyonel roketi unvanını elinden alacak. Starship’in 33 yeni nesil Raptor motoru sayesinde akıllara durgunluk veren 17 milyon poundluk bir itme gücü üretmesi bekleniyor.

Daha bu hafta, bir ABD yetkilisi yeni nesil Starship roketinin Aralık ayında ilk kez yörüngeye ulaşabileceğini bildirildi. Ancak bu bir test uçuşu olacak, yani Falcon Heavy unvanını bir süre daha koruyacak.

Editör: Fatih Düz – 05.11.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Doruk Adakoğlu tarafından yazıldı

Ankara Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. Serbest çevirmen, yazar ve editör.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Kuzey ve Güney Kore İlk Defa Birbirlerinin Kıyısına Füze Fırlattı

    Tercihlerine Göre Sen Hangi Scooby Doo Karakterisin?