içinde

MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz HavalıHavalı

Eğitim öğretimde hayal kurumlar mükemmel kampüsler

Neredeyse kendimi bildim bileli, hayal ettiğim bir eğitim öğretim düzeni ve o alanda örgütlenmiş kurumlar. Bir okul düşününüz: 3000 metrekare açık, 3.000 metrekare kapalı alanda kurulmuş. Açık alanda her türlü spor tesisi, tasarımlı bahçe, hatta koru var; kapalı alanda tam donanımlı sınıflar, 16 kişilik sınıflarda öğretim görecekler; sonra sınıflar ikiye bölünerek 8 kişilik uygulama sınıflarında anlatılan dersin sıcak uygulamalarını yapacaklar.

Öğretim 4 saat akademik eğitim, 2 saat sportif eğitim, 2 saatte sosyal eğitime ayrılacak. Her okulun ön gördüğü bir ana branş olacak; mesela biri futbol lisesi, diğeri tarım lisesi, bir diğeri müzik listesi, bir diğeri de tiyatro lisesi… vs. Temel eğitimi öğretimi asla ihmal etmeden, her okulda akademik eğitimin yanı sıra dal eğitimlerine ağırlık verilerek oluşturulacak, eğitim sistemi tasarladığım geliştirdiğim ve uygulama aşamasına soktuğum bir sistemdi.

Maalesef bu işlere; sırf masum halkı dolandırmak için soyunmuş olan Fetö canavarı, bu projemi engelledi, projenin adı Türkiye Yıldız Okulları projesi idi. Her okulun şöhretli bir hamisi olacak: mesela söz gelimi futbol lisesinin hamisi Rıdvan Dilmen veya müzik lisesinin hamisi Sezen Aksu matematik lisesinin hamisi Cahit Arf… gibi; profitipi tasarlanan okullar devletin, yer, arsa temini ile beraber özel eğitim girişimcilerine ihale yoluyla satılacak ve her okulda devletin öngördüğü sayıda ücretsiz öğrenci okutulması zorunlu olacak. Özel yetenek okullarına alınacak öğrenciler, yurt geneli yapılacak tarama ile belirlenecek, bilimsel taramalar bir festival havasına dönüştürülerek; uzman kişilerden oluşan, çoklu jüriler tarafından seçilecek ve her okulun üstün yetenekli, özel yetenekli öğrencileri oluşturulacak; yani okullar mümbit bir insan yetiştirme çiftliği olacak.

2009’da Milli Eğitim Bakanı değişince bu projeyi sunmak üzere; Sinop Milletvekilimiz, Sayın Prof.Dr. Dodurgalı ile beraber Milli Eğitim Bakanlığı’na gittim, sunuyu kendisine gösterdim, ancak intibam bu işin başarılamayacağı yönündeydi ve proje daha sonra değerlendirilmek üzere bugüne kadar geldi  Bu projenin zirvesinde: Dahiler Üniversitesi var. Bu proje ile çok sayıda üstün yetenekli öğrenci, bilinçli olarak futbolcu, spor adamı, sanatçı olabilir. Hani: “hem artist olsun, hem doktor olsun!” dedikleri cinsten; bir eğitim mümkün. 

Mutlu günler dileklerimle.

Rapor Et

Yazar

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Hikaye YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Ahmet Muhip Dıranas ve eserleri

    Porçay Tutuklandı #FreePorçay