içinde ,

Kripto oyunları size zenginlik vaat edebilir, ancak gerçek çok farklı

Kripto oyunlar kolaylık ve zenginlik vaadiyle satılıyor, ancak pratikte son derece sömürücü

Video oyunları giderek artan bir şekilde blok zincirlerini, kripto para birimlerini destekleyen merkezi olmayan veritabanlarını, NFT’leri ve diğer “dijital varlıkları” içeriyor. Geleneksel oyunlar blok zincirlerini içerecek şekilde güncellemeler yaparken yeni oyunlar da açıkça blok zinciri teknolojisini desteklemek için ortaya çıkıyor. Konunun uzmanları, ”play-earn” sisteminin oyun sektörünün geleceği ve Web3’ün başlangıcı olduğunu iddia ediyor. Peki bu ne kadar doğru ve vaatler gerçekleşebilir mi?

Kripto oyunlarının ortaya çıkışı, yaklaşık 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum blok zincirinin yükselişiyle aynı zamana denk geliyor. Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların (tek başına sahip olunan bir bilgisayar ağı yerine bir blok zincirinde çalışacak şekilde tasarlanmış uygulamalar) oluşturulması, barındırılması ve bu uygulamalardaki dijital varlıkların mülkiyeti için bir platform olarak ortaya çıktı. Video oyunlarının gelişmiş sanal ekonomi geçmişi vardır. Öğelerin sanal para birimleriyle alınıp satıldığı World of Warcraft ve EVE Online gibi oyunlar, bu Ethereum ağı için çekici hale geldi.

‘Değeri koruma’ vaadi

Kripto oyunlarında genel olarak iki yöntem kullanılır. Bunlardan biri, genellikle oyuncuların bir oyunun yönetiminde söz sahibi olmasına ve bazı durumlarda gelirinde bir paya sahip olmasına izin veren bir yönetişim belirtecidir. Diğeri, oyun içinde belirli eylemleri gerçekleştirmek için kullanılan bir yardımcı program simgesidir. Oyun varlıkları (oyun içi giysi veya e-spor ticaret kartı gibi), her biri blok zincirinde temsil edilen benzersiz jetonlar (NFT’ler) şeklinde de olabilir. NFT’lerin ve yönetişim belirteçlerinin, kripto veya NFT borsalarında alınıp satılabilen spekülatif varlıklar olarak ikiye katlanması yaygındır. Ancak herhangi bir temel değeri olup olmadığı sorgulanabilir. Birçok oyun jetonu en iyi ihtimalle değişken ve en kötü ihtimalle değersizdir. Yine de kripto oyununun savunucuları onu gelecek olarak görmeye devam edecekler. Kripto risk sermayedarı ve kripto oyunlarının oyuncuların geleneksel veya “fiat” parada bir miktar değeri olan varlıklar tahakkuk ettirerek “gerçekte değer kazanmalarına” izin vereceğini söyleyen Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian‘ı ele alalım.

Alexis Ohanian, ”Özünde, insanların artık eğlence için oyun oynamak için “zaman kaybetmeye” ihtiyaç duymayacağını” söylüyor. Kripto oyun savunucuları genellikle birinin neden eğlenmek veya rahatlamak (veya sayısız diğer motivasyonlar) dışında bir sebep olmaksızın oyun oynayabileceğini anlamıyorlar. Kripto oyun vizyonunda oyun, “değerli” jetonlar arama ve oyunu, oyuncuları sürekli olarak kâr aramaya zorlayan 7/24 bir pazara genişletme eylemi haline gelir. Tüm faaliyetlerin bu şekilde piyasalaştırılması, kripto oyunlarını ve daha geniş anlamda kriptoyu bu kadar çok kapsayan şeydir. Değeri koruma kavramı, oyun yapma ve oynama karşılığında geliştiricilerin ve izleyicilerin daha iyi ücret alması açısından da çerçevelenir. Phantasma gibi oyun dağıtım platformlarında geliştiriciler, oyunlarının barındırılması karşılığında belirli bir miktarda platformun kripto para birimini yatırır. Ancak bunun, distribütörlerin sabit bir ücret talep ettiği mevcut modelden ne kadar farklı olduğunu görmek zor. Aslında, token fiyatlarının oynaklığa tabi olduğunu düşündüğünüzde, kripto para birimi karşılığında ev sahipliği yapmak tartışmasız daha problemlidir.

Web3 savunucusu Greg Isenberg de dahil olmak üzere bazı insanlar, blok zinciri özellikli oyunların oyun şirketleri tarafından üretilen gelirin bir kısmını oyunculara yeniden dağıtabileceğine inanıyor.

Oyuncular, “modlama” (bu, modifikasyonlar ve diğer oyun içi etkinlikler anlamına gelir) gibi uygulamalarla ve hatta bir oyunun kültürüne katkıda bulunarak bu şirketler için değer yaratır. Isenberg ve diğerleri, blok zincirlerin oyuncuların katkılarının güvenilir bir kaydını sağlayacağını ve bu nedenle ücret için bir temel oluşturmaya yardımcı olacağını iddia ediyor.

Kazanmak için oynamak

Blockchain oyun projelerinden giderek daha yaygın hale gelen bir konu, “belirteçler değerliyse, o zaman oyunun kendisi bir çalışma biçimi olabilir” şeklindedir. Oyuncular “kazanmak için oynayabilir” (genellikle “P2E” olarak anılır). En iyi bilinen örnek, oynamanın yüksek bir parasal değere sahip olan jetonlar verdiği Pokémon tarzı bir oyun olan Axie Infinity‘dir. Bir P2E oyun loncasının kurucu ortağı Gabby Dizon, P2E oyunlarıyla ilgili bir podcast’te, P2E’nin “ekonomik sıkıntıdan kurtulmanın bir yolu” olduğunu iddia etti.

P2E, yaygın olarak yoksullaşma döneminde kolaylık, esneklik ve refah vaat ediyor. Ayrıca bu durum pratikte derin bir sömürüyor.

Yakın zamanda bildirildiği gibi, Axie ve onun gibi diğer şirketler, oyuncuların P2E modeline oynamaya ve katılmaya başlamadan önce pahalı bir NFT satın almaları gerektiğini söylüyor. Bazı zengin yatırımcılar arasında popüler bir iş taktiği, Eksenlerini (NFT’lerle bağlantılı) kiralamak ve çoğu Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerden gelen oyuncular tarafından yapılan herhangi bir paradan pay almaktır. Sonuç? En iyi oyuncular dışında hepsi asgari ücretin altında kazanıyor.

Sektöre girenler ve girmeyenler

Bazı geleneksel oyun geliştiricileri blok zincirleri benimsemiştir. Geçen yıl Fransız oyun devi Ubisoft, Quartz adlı kendi kripto oyun platformunu piyasaya sürdü.

Bazı şirketler kararsız durumda. Örneğin, Valve dahil büyük distribütörler blok zincirleri reddederken, Epic Games onları piyasaya katı şartlar altında girdi.

Birçok bağımsız oyun geliştiricisi , blok zincirlerin (ve özellikle NFT’lerin) feci bir çevresel etkiye sahip olan ve kapitalizmin olumsuz etkilerini şiddetlendiren dolandırıcılık olduğunu söyleyerek geri adım attı. Bu ayın başlarında kripto pazarındaki bir çöküş, çoğu kripto oyun jetonunun değer kaybettiğini gördü. Ancak bu, ateşli yatırımları caydırmadı. Daha da önemlisi, kripto pazarındaki iniş ve çıkışlar, kripto oyunlarının değer önermesindeki temel sorunları etkilemiyor. Blok zincirler ve Web3, büyük teknoloji şirketleri ve yatırım fonları tarafından bir yatırım fırsatı olarak görülürken, sıradan insanlar paralarından dolandırılmaya devam ediyor.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Usta

Fatih Düz tarafından yazıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      Müzik Terapisi

      Metafiziğe bakış