içinde ,

Hükümetten Kripto Varlıklara düzenleme sinyali

Dün Beştepe’de toplanan bakanlar arasında gündem konularıyla alakalı önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Görüşülen konulardan birisi de kripto paralara karşı gerçekleştirilecek olan düzenlemenin ne şekilde olacağıydı.

Son durumun değerlendirilmesi için toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ve Ticaret Bakanı Muş’un da katıldığı bilgisi verildi.

Masaya yatırılan tasarıya göre Kripto hususunda regülatör kurumların Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası olması bekleniyor. SPK’nın kripto para ihracına yönelik esasları belirken yurt içinde kurulacak olan kripto para borsalarının denetlenmesinde sorumlu kurum olması bekleniyor. Kripto para borsalarının tıpkı ülke içindeki diğer şirketler gibi muamele görmesi, mali durumlarının periyodik olarak kontrol edilmesi ve bir sorun çıkması durumunda halkın bu konuda bilgilendirilmesi, borsanın durumu kötüye giderse faaliyet durdurma kararının alınabileceği söyleniyor.

Kaçınılmaz olarak kripto paralar için bir vergi yasasının çıkması bekleniyor, bununla beraber ilerleyen dönemde uluslararası borsalarda işlem yapmanın kısıtlanması, insanların yerli borsalara yönlendirilmesi de kaçınılmaz bir sonuç olarak bekesilem

Kripto para yasa tasarının son haline getirilmeye yakın olunduğu sinyali üzerine, tasarının yakın zamanda meclise getirilmesi bekleniyor.

Nasıl Duruyor? (Şahsi Görüşlerim)

Aslında daha geçen gün kripto varlıkların regülasyonu üzerine bir yazı yazmıştım, daha detaylı bilgi için o yazımı okuyabilirsiniz. Türkiye’deki yasa tasarısı henüz detaylarını bilmemekle beraber, mantıksız durmuyor. Borsaların ve kripto paraların denetlenmesi gerektiğini, bunun yatırımcının güvenliği için gerekli olduğunu söylemiştik. Burada tepki çekecek olan başlıca konu vergi gelmesi ancak devletin bu varlıkları tanıması için belirli bir vergi uygulaması gerekiyor, bu noktada verginin yatırımcıyı yıldırmayacak bir düzeyde olması tabii ki elzemdir. Diğer bir konu ise yabancı borsaların kısıtlanması olarak karşımıza çıkıyor ve pek çok yatırımcı Binance gibi yabancı borsaları kullanıyor, bu noktada bunun da doğal olduğunu söyleyebilirim çünkü yabancı borsaları bizim denetlememiz ve onaylamamız hayli zor, ayrıca yabancı borsalardan vergi de alamayız. Yabancı borsalar başta kısıtlansa bile ilerleyen dönemde FED’in de düzenleme getirmesi kaçınılmaz bir gerçek, FED düzenlemesi geldikten sonra FED’in onayladığı borsaların Türkiye’de yeniden erişilebilir olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler, sağlıkla kalın.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Taraftar

Alperen Özdemir tarafından yazıldı

Kendi halinde takılan birisi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      Eskiyen yıllar

      Sen Hogwarts’ta hangi binanın öğrencisisin?