içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Metabolizmayı Çalıştıran Lifli 8 Harika Besin!

Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlamak ve metabolizmamızı hızlandırarak yağ yakımını desteklemek için lifli gıdaları tüketmemiz gerekiyor. Lif bakımından zengin gıdalar bağırsak hareketlerini düzenleyerek vücuttaki şişkinlikten kurtulmamızı sağlıyor. Ayrıca metabolizmamızı harekete geçirerek kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Ayrıca şöyle bir bilgi verelim; Lifli gıdalar uzun süre tokluk hissi yaratarak açlığı bastırır. Lifli gıdalar tüketerek sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayabiliriz.

İşte metabolizmaya yardımcı lifli bazı gıdalar;

1. Yeşil Sebzeler

Yeşil renk olan her gıda sizce de çok sağlıklı gözükmüyor mu? Her diyete başladığımız da muhakkak yeşil yapraklı sebzeleri menülerimizde bulunduruyoruz. Bu gıdaları tüketerek ve sebze yemeklerine ağırlık vererek vücudumuzun lif ihtiyacını karşılayabiliriz. Yeşil sebzeler bol miktarda magnezyum içeriyor. Sindirimi de kolay olduğu için en temel seçenek gibi gözüküyor. Bağırsaklarımızı çalıştırır, kalorisi düşük olduğu için kilo almamızı engeller. Ayrıca vücuttaki yağların parçalanmasına da destek olur.

Yeşil yapraklı sebzelere örnek olarak; Ispanak, pırasa, roka, lahana, brokoli, maydanoz, marul verilebilir.

2. Avokado

Sabah kahvaltılarında hatta gün içinde ne kadar avokado tükettiğimi sayamıyorum bile. Avokado’nun içinde de yüksek miktarda lif bulunur. Karbonhidrat oranı düşük, protein oranı yüksektir. İçinde sağlıklı yağlar barındırır. Yüksek bir C vitamini deposudur. Daha sayamayacağım birçok faydası var avokado’nun aslında. Düzenli kullanımda kilo vermenize de yardımcı olur. Mutlaka sabah kahvaltılarınız da yanınızdan ayırmayın! Tadını beğenmiyorsanız size küçük bir tarifle sevdirmeyi deneyebilirim.

Olgunlaşmış bir avokadoyu bir kasenin içinde ezerek, üzerine tuz, limon, toz kırmızı biber ekleyin. Güzelce karıştırın ve afiyetle yiyin! Bir kere böyle denerseniz muhakkak bağımlısı olacaksınız!

3. Yulaf

Bir ara yulaf bağımlısı olduğumu itiraf etmeliyim! Her gün başka tarifler deneyerek kendime yulafı sevdirmiştim. Yulaf tüketerek zayıflayabilir, metabolizmanızı harekete geçirebilirsiniz. Düzenli yulaf tüketmek kilo vermeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Ayrıca şöyle de bir avantajı var, gün içerisinde yulaf tüketmek fazla kalori almanızı engeller. Tokluk hissi sağladığı için başka yiyeceklere yönelmenizi engeller.

Yulafın anksiyeteyi azaltarak kan şekerini dengelediğini de biliyor muydunuz? Yulaf tüketerek vücudun daha kısa sürede yağ yakmasını sağlamış oluyoruz.

Kendimin de uyguladığı yulaf tarifi

Bir kaseye yulafı boşaltın ve üzerine süt ekleyin. Ardından 1-2 dakika mikrodalga fırına koyun. Mikrodalga’dan çıkardıktan sonra üzerine sevdiğiniz meyvelerden ekleyin. Ben muz ve elma ekliyorum. Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi ve az miktarda tarçın koyarak daha da lezzetli hale getirebilirsiniz. Ben bu haliyle çok seviyorum.

4. Elma

En sevdiğim meyvenin elma olduğunu daha önce söylemiş miydim? Elma gerçekten büyük bir lif kaynağı. Hem lezzetli hem de doyurucu olması sebebiyle kesinlikle tercih edilme oranı günümüzde yüksek. Tek başına yemeyi sevmiyorsanız, salatalarınızın, yoğurtlarınızın içine koyabilirsiniz.

5. Havuç

Çıtır çıtır bir havuç, lezzetli ve son derece besleyici bir kök sebzedir. K vitamini, B6 vitamini, magnezyum ve vücudumuzda A vitaminine dönüşen bir antioksidan olan beta karoten bakımından yüksektir. 100 gram havuç içerisinde 2,8 gram lif barındırır. Muhakkak gün için de havuç tüketmeyi unutmayın. Ayrıca göz sağlığı açısından da faydalı olduğu biliniyor.

6. Pancar

Pancar; demir, bakır ve potasyum gibi çeşitli önemli besinleri yüksek olan bir kök sebzedir. Pancar ayrıca, kan basıncını düzenler ve egzersiz performansı ile ilgili çeşitli faydaları olduğu gösterilen besinler olan inorganik nitratlarla yüklüdür. Pancar haşlaması gerçekten çok lezzetli. Tek başına bile öyle tüketebilirsiniz.

7. Mercimek

Mercimek, ucuz ve besleyici bakliyatlar arasında ve lezzetli bir besindir. Protein bakımından çok yüksektir ve birçok önemli besinle yüklüdür.

Mercimek pilavı, mercimek salatası, mercimek çorbası olarak tüketebilirsiniz.

8. Muz

Muz, C vitamini ve potasyum dahil olmak üzere birçok besin maddesini alabileceğimiz iyi bir besindir. Yeşil veya olgunlaşmamış bir muz ayrıca, lif gibi işlev gören bir tür sindirilemeyen karbonhidrat olan önemli miktarda dirençli nişasta içerir. Muz’un her türlüsünü sevenler zaten her zaman tüketiyordur. Yine tek başına yemeyi sevmeyenler için bir sürü alternatif var.

Bunun gibi birçok sebze, meyve ve diğer gıdalar büyük bir lif kaynağı gerçekten. Yediklerimiz, yaşantımıza gerçekten yansıyor. Sağlıklı beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz. Böylece hem zengin kaynakları vücudumuza depolar, gün içinde enerjik bir halde olabiliriz.

Sağlıklı günler diliyorum.

Editör: Fatih Düz – 07.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

dilarakllr tarafından yazıldı

Moda Tasarım öğrencisi

YorumcuTestçiMakale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. Uzun zamandır karnımı doyurmak için daha çok ekmek yiyorum ve bu durum şimdilik sorun olmuyorsa da yakın gelecekte sindirim sorunlarıma yol açabilir. Verdiğiniz bilgilere göre aslında lifli gıdaların hepsi pahalı şeyler değil, tabii ki avokado,muz,yulaf biraz maliyetli olabilir. Beslenmeye dikkat etmek zihinsel ağlığı da olumlu etkilerken nasıl olur da gene beslenme işine bu kadar uzak yaşıyorum/z? Hatta bağırsaklar ikinci beyin gibi kitaplar ve yazılar da havada uçuşurken… Yazınız için teşekkürler, daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor beslenmemize bu aslolan.

    Psikolog Harry Harlow’un Sosyal İzolasyon Deneyleri

    Brad Pitt’in Kostümlerinden Hangi Film Olduğunu Tahmin Edebilecek Misin?