içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı İnanılmazİnanılmaz

Güncel Film Önerisi; “Kimi” Kimdir?

IMDB’de “Vay be!” dedirtecek bir puana ulaşmamasına karşın izleyici ile bağ kurması ve olayların sürükleyici olması bu filmi izlenesi kılıyor. Gelin, yönetmen Steven Soderbergh’in 2022 yapımı bu filmine daha yakından bakalım.

Zoe Kravitz’in hayat verdiği ana karakterimiz bir agorafobi hastası olan ve Covid-19 döneminde evinde freelancer olarak işini yürüten bir teknik eleman Angela. Olaylar ise Seattle’da geçiyor, virüsün yansıyan etkilerini, pandemi dönemi gerginliğini bireylerin eve hapsolmasın da, ana karakterimizin zorlanışlarında… Kısaca  filmin çoğu yerinde görebiliyoruz.

Peki “Kimi” ismi nereden geliyor?

“Kimi” tıpkı “Siri” veya” Alexa” gibi veri tabanı olan ve sesli komutları eyleme dönüştüren, kayıt yapan hayat kolaylaştıran filmdeki bakış açısıyla; “mini arkadaş, yardımcı”. Hemen hemen her evde bulunan bu projenin arkasında ise Amygdala Corporation var. Bu Corporation’da uzaktan çalışan, hataları bulup kodlayıp veri işleyen fakat psikolojik olarak zor süreçten geçen Angela’nın karşısına çıkan olaylar onu çıkmazlara sürüklüyor ve tahmin edemediği seçimler yapmaya zorluyor.

(Bu kısımdan sonrası için spoiler alarmı veriyoruz.)

Kendiyle baş başa kalıp birçok şeyi gözden geçirme şansı elde eden Angela, Kimi’nin veri tabanında bulduğu şüpheli bir kaydın peşine düşüp şirketin başarılarını tehlikeye atma eşiğine geldiğinde acaba insan hayatı kolaylaştırmak için kurulan şirket bu gencin hayatını tıpkı yanlış verileri siler gibi silmekten çekinecek midir?

Filmin bir bölümünde şehirdeki siyasi olayların tetiklemesiyle sokağa dökülen halk, protesto için gösteri yaparken birden Angela’ya yardım eli uzatmaları da aslında sistemlerin büyüklüğünün ne olursa olsun doğrunun bir şekilde bir yerlerde birleştirici unsur olduğunu güncel bir dille bizim de sürecinin üstesinden geldiğimiz virüs vb. olumsuzluklar bağlantısıyla izleyiciye aktarılıyor.

Şans verilesi ve 90 dakikalık bile zaman istemeyen bu filmin fragmanını verip iyi seyirler diliyoruz;

 

Editör: Zehra Garipli – 22.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Yazar

bengysu tarafından yazıldı

bazen yazar, çoğu zaman çizer

TestçiMakale YazarıListe UstasıYorumcu

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. Seattle yorumunu gördükten sonra kesinlikle izleyeceğim bir film. Okumuş olduğum tüm Sarah Jio kitapları burada geçiyor. Görmemiş olsam da 9 kitabını da okuyan birisi olarak avucumun içi gibi hakim olabileceğim bir film diye düşünüyorum. İçerik güzel, konusu ise güncel sosyal durumumuz. İzlenebilir diye düşünüyorum ✌🏼

    Bir Savaş Fotoğrafçısı | Robert Capa

    Biz Öldürülüyoruz | Kadın olmak….