içinde

Uzaylılar Dünya’yı ziyaret etti mi? ABD Kongresi bunu inkar etmiyor

Gökyüzünde gerçekten garip şeyler gördük

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi kısa süre önce ABD hükümetinin “tanımlanamayan hava olayları” (UAP’ler) ile ilgili bilgilerine ilişkin bir toplantı düzenledi .

Bu tür bir son araştırma, 50 yıldan uzun bir süre önce, tanımlanamayan uçan cisimlerin rapor edilen görüntülerini inceleyen “Mavi Kitap Projesi” adlı ABD Hava Kuvvetleri soruşturmasının bir parçası olarak gerçekleşti (isim değişikliğine dikkat edin).

Mevcut duruşmalar, ABD İstihbarat teşkilatlarının UAP’ler hakkında 180 gün içinde bir rapor hazırlamasını gerektiren 2020 COVID-19 yardım faturasına eklenen bir şartın sonucu. Bu rapor geçen yıl Haziran ayında hazırlandı.

Ama hükümetler neden UAP’lerle ilgilensin? Heyecan verici bir düşünce çizgisi, UAP’lerin Dünya’yı ziyaret eden uzaylı uzay araçları olmasıdır. Onlarca yıllık bilim kurgu filmlerinde yer alan, 51. Bölge’de neler olup bittiğine dair görüşler ve halk tarafından iddia edilen görüntüleri ile çok dikkat çeken bir fenomen.

Çok daha sıradan bir düşünce yapısıyla, hükümetlerin açıklanamayan hava olaylarıyla – özellikle de kendi egemen hava sahası içindekilerle – ilgilendikleridir, çünkü bunlar bir düşman tarafından geliştirilen teknolojileri temsil edebilirler.

Gerçekten de, son toplantıdaki tartışmaların çoğu, UAP’lerden kaynaklanan potansiyel tehditler etrafında döndü, çünkü bunlar insan yapımı teknolojilerdi.

Halka açık tanıkların hiçbiri, uzaylı uzay aracının Dünya’ya düştüğü veya Dünya’yı ziyaret ettiği sonucunu desteklemeye yönelik herhangi bir ifadede bulunmadı. Toplantılar, muhtemelen daha hassas güvenlik bilgileriyle ilgilenen kapalı gizli oturumları da içeriyordu.
Havada hızla hareket eden nesneleri gösteren donanma pilotları tarafından elde edilen görüntülerde (yukarıda) olduğu gibi açıklanamayan fenomenlerin gözlemlendiğine şüphe yok. Fakat uzaylılara sıçrama, bilim araçları kullanılarak geniş çapta incelenebilecek çok daha önemli ve doğrudan kanıtlar – inanılmaz kanıtlar – gerektirir.Sonuçta, evrenin başka yerlerinde yaşamın varlığı, bilim ve toplum için büyüleyici bir sorudur. Bu nedenle, dünya dışı yaşam arayışı, tüm bilim için geçerli olan aynı kanıt yüküne tabi olan meşru bir arayıştır.

Bir okyanusta bir damla

Son on yılda, tekno-imzaları, galaksimizin başka yerlerindeki (Samanyolu) gezegenlerdeki teknolojik uygarlıkların işaretlerini aramak için geniş kapsamlı deneyler yapmak için radyo teleskopları kullandık. Ancak, güçlü teleskoplar kullanan onlarca uzman ekip ile birlikte, hala çok fazla bölgeyi tarayamadık.

Samanyolu, Dünya’nın okyanuslarına eşdeğer kabul edilirse, onlarca yıllık araştırmamızın toplamı, bir köpekbalığı aramak için okyanustan rastgele bir yüzme havuzu değerinde su almak gibidir.

Bunun da ötesinde, köpekbalıklarının var olduğundan ve varsalar nasıl görüneceklerinden veya nasıl davranacaklarından bile emin değiliz. Evrendeki trilyonlarca gezegen arasında yaşamın neredeyse kesinlikle var olacağına inanırken – evrenin orantısız ölçeği bir sorundur.

İletişim kurmak için ne gerekli?

Evrenin devasa hacmine bakarsak, yıldızlararası seyahat etmeyi, sinyal almayı veya herhangi bir potansiyel uzak yaşam formuyla iletişim kurmayı (en azından bildiğimiz fizik yasalarına göre) çok zor.

Hız, saniyede yaklaşık 300.000 km olan ışık hızıyla sınırlıdır. Bayağı hızlı. Ancak bu hız bile, Dünya ile dört ışıkyılı uzaklıktaki galaksimizdeki en yakın yıldız arasında seyahat etmek yaklaşık dört yıl sürecektir .

Ancak Einstein’ın özel görelilik kuramı, bize pratikte uzay aracı gibi fiziksel bir nesnenin hızının ışık hızından daha yavaş hareket edeceğini söyler.

Ayrıca radyasyonun ters kare kanunu sayesinde sinyaller kat ettikleri mesafenin karesi oranında zayıflar. Yıldızlararası mesafelerde, bu bir yok oluş.

Dolayısıyla yüzlerce veya binlerce ışıkyılı uzaklıktaki gezegenler için seyahat süreleri muhtemelen binlerce yıldır. Ve bu gezegenlerdeki medeniyetlerden kaynaklanan herhangi bir sinyal inanılmaz derecede zayıf ve tespit edilmesi zor olacaktır.

Örtbas mı?

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Tim Burchett’in duruşmaya verdiği tepkide iddia ettiği gibi, uzaylılar Dünya’ya düşmüş olabilir ve ABD hükümeti bunu sadece örtbas ediyor olabilir mi?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne bağlı havayolları için uçak kazası olasılığı milyonda birdir. Bu şu soruyu akla getiriyor: Binlerce yıl boyunca yıldızlararası mesafelerde seyahat edebilen bir uzaylı uzay aracının bizim uçaklarımızdan daha sağlam ve daha iyi tasarlanmış olduğunu düşünüyor musunuz?

Diyelim ki yüz kat daha iyi. Bu da bir çarpışma ihtimalinin yüz milyonda bir olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden 51. Bölge’de saklanan uzaylı enkazı ile sonuçlanması için, uzaylı uzay aracından yüz milyon ziyarete ihtiyacımız olacak. Bu, son 100 yıl boyunca her gün uzaylılardan gelen 2.739 ziyaret demektir!

Neredeler? Dünya’ya yakın çevre, uzaylılarla sürekli uğultu halinde olmalıdır.

Sürekli uzayı tarayan radarlar, milyarlarca cep telefonu kamerası ve gökyüzünü fotoğraflayan yüz binlerce amatör astronom (ve ayrıca güçlü teleskoplara sahip profesyonel astronomlar) ile, halkın ve bilim adamları – sadece hükümetler değil.

Duruşmadaki bir Donanma İstihbarat yetkilisi, askeri personelden olası UAP görüldüğüne dair yaklaşık 400 rapor olduğunu söyledi. Alex Brandon/AP

Bilimde, Occam’ın Usturası hala harika bir başlangıç noktasıdır; en iyi açıklama, bilinen gerçeklerle tutarlı olan en basit açıklamadır. Çok daha fazla – ve çok daha iyi kanıtlar – olana kadar, uzaylıların henüz ziyaret etmediği sonucuna varalım.

Yine de inkar söyleyemem, umarım bu kanıtın var olduğu bir zaman görürüm. O zamana kadar üzerime düşeni yapmak için gökyüzünü aramaya devam edeceğim.

Steven Tingay tarafından yazılan makale, John Curtin Seçkin Profesör (Radyo Astronomi), Curtin Üniversitesi. Bu makale, Creative Commons lisansı altında The Conversation’dan yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Tarot | Günün Kartı Kader Çarkı

    Hayat Ağacı Sembolü ve Anlamı