içinde

Dolar/TL = 16 Seviyesini Geçti.

24 Mayıs 2022 itibariyle Dolar/TL yeniden 16 seviyesini geçmiş ve haberin yapıldığı saatlerde 16.12 seviyelerinde dalgalanmaktadır. Aralık ayında yaşanan KKM müdahalesiyle  Dolar/TL = 18’ten 11 seviyesine düştüğünden beri en yüksek seviye bugün görülmüş oldu, Doların yükselişinin durdurulamıyor olması pek çok ekonomist tarafından KKM’nin artık etkisini yitirmiş olması ve hükümetin yeni bir plana ihtiyacı olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Geçtiğimiz Hafta Yaşananlar

Geçtiğimiz hafta dolardaki ani ve baskılanamayan yükseliş sebebiyle, özellikle sosyal medya aracılığıyla bir takım iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar hükümetin tıpkı bir KKM etkisi yapması için “Enflasyon Endeksli Tahvil” ya da başka bir deyişle “Süper Bono” çıkaracağı yönünde oldu. Yatırımcısına çok yüksek faizler vadeden bu yatırım aracı sayesinde, doların bir şok etkisiyle yeniden ciddi şekilde düşürüleceği konuşulduğu için Dolar/TL bir süre 15.70-16.00 seviyeleri arasında dalgalanma gösterdi ancak dün yapılan toplantı sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon endeksli tahvil yönünde bir açıklama gelmedi ve beklentiler son buldu, bunun üzerine Dolar/TL kendisini 16 seviyesinin üzerine attı.

Rezervler Tükendi

Dolar/TL’nin uzun bir süredir TCMB’nin rezervleri satılarak tutulduğunu pek çoğumuz biliyor. TCMB’nin swap hariç net döviz rezervleri -(eksi) 60 milyar dolar civarlarına kadar düşmüş durumdadır dolayısıyla rezerv satarak dövizi tutan hükümetin oyun alanı da iyice daralmaya başladı.

Enflasyon Endeksli Tahvil Çözüm mü?

Açıkça söylemek gerekirse, bunun tek çözümü ekonomi biliminin sözünü dinleyip politika faizini artırmaktır. Şu anda ülkedeki enflasyon oranı %70 ve politika faizi ise %14 seviyesinde, 14-70 = -%56 seviyesinde bir reel faizden bahsediyoruz, Türk Lirasının değer kaybetmesi kaçınılmaz duruyor. Enflasyon endeksli tahvil ise politila faizi artırılmadığı için geçici bir çözüm olabilir ama uzun vadede tıpkı KKM gibi zararlı bir sisteme dönüşecektir.

Teşekkürler, sağlıkla kalın.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Taraftar

Alperen Özdemir tarafından yazıldı

Kendi halinde takılan birisi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Bir Neslin Umutsuzluğu Üzerinizde

    Dünyanın en pahalı telefonu