içinde

MuhteşemMuhteşem

Işıltılı ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Önemli İpuçları

Cildimizin güzel ve sağlıklı durması için birtakım uygulamalarda bulunmak gerek. Sadece yüzümüzü suyla yıkayarak bunu elde edemeyiz elbette. Bunun için bazı önerilerim var. Birkaç aşama ile cildinizin sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ama sadece cildimizi temizlemek ve bakım yetmez. Cildi içeriden beslemeliyiz. Bağırsaklarımızın doğru çalışması, metabolizmamızın düzgün işleyişi bu aşamada çok önemli. Çünkü onlar iyi bir düzende olmazsa bu cildimize yansıyor. Ne kadar bakım yaparsak yapalım beslenmemiz kötüyse bunlar hiçbir işe yaramayacaktır. O yüzden öncelikle beslenme rutinimizi değiştirelim. Daha sonra her gün uygulayacağımız aşamalara geçelim.

1. İlk aşama Temizlik

Sabah kalkar kalkmaz ilk işimiz tabi ki yüzümüzü yıkamak oluyor. Fakat onun dışında her cilt tipinin cildini yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırması gerekiyor. Cildinizin taze, sağlıklı ve canlı görünmesi için temizlik çok önemlidir.

Cilt tipinize uygun alacağınız bir temizleyici ile cildinizi günde 2 kez temizleyin. Cildinizi temizlerken mutlaka ılık su kullanın. Cildi aşırı kurutmayan ürünler tercih edin. Su bazlı ürünleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Zaten yağlı bir cildiniz varsa yağlı nemlendiricilerden uzak durun. Aksi halde akne gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

2. İkinci aşama Peeling

Ölü derilerden kurtulmak için en iyi yol peeling yapmaktır. Kendinizin hazırlayacağı peelingler de var hazır olarak alabilecekleriniz de. Tamamen size kalmış. Özellikle ev yapımı peelinglerde en çok kahve telvesi tercih ediliyormuş. Hazır olarak da uygun fiyatlı bir sürü seçenek var. Cilt tipinize göre karar verebilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kez peeling yaparak cildi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz. Ayrıca daha pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. Sadece yüz için düşünmeyin vücudunuza da peeling uygulayabilirsiniz. Bacak ve kollara uygulanan peeling sonucu batıklardan kurtulmuş bir cilt sizi bekliyor olacak.

3. Üçüncü aşama Nemlendirici

Cildimizi yaz kış nemli tutmak en önemli şeylerden biri kesinlikle. Cildinizi yağlandırmadan parlamasını sağlayacak bir nemlendirici istiyorsanız, C vitamini ve  E vitamini cildinizi anında iyileştirmeye yardımcı olabilir. Nemlendirici seçimi oldukça önemli. Çok kuru bir cildiniz varsa ona göre yoğun bir nemlendirici seçmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa su bazlı, yağsız nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Tabi nemlendirmeden önce yüzünüzü temizleyip, tonikle yüzünüzü temizlemeyi unutmayın. Tonik olarak birçok çeşit mevcut. İsterseniz gül suyu da güzel bir toniktir, onu da kullanabilirsiniz.

4. Dördüncü aşama: Maske

Artık son aşamalara geldik. Cildimizi bir güzel temizledikten sonra muhakkak bir maske ile desteklemeliyiz. Maske cildin onarılmasında iyi bir araçtır. İçeriğine bakıp ihtiyacınız olanı tercih ederek yüzünüze iyilik yapabilirsiniz. Elbette ev yapımı maskeler de kullanabilirsiniz fakat iyice araştırmadan her şeyi yüzünüze sürmeyin. Bilir bir kişiyle bu konuyu konuşun. Buna göre bir reçete hazırlayıp o yolda ilerleyin.

5. Beşinci aşama: Serum

Serumlar cildi toparlamanın en kolay yoludur. İdeal bir serum, cilt bakım rutininizi hızla iyileştirebilir ve size bir iç ışıltı verebilir. Bunun için cilt dostu bileşenlere ve formüllere sahip bir serum seçtiğinizden emin olun. İçeriğini iyi araştırın. Her türlü soruna bir serum var. Göz çevresi için de ayrı serumlar var. İhtiyacınıza göre birini seçebilirsiniz. Yatmadan önce sürülen serumlar daha iyi onarır.

Cilt bakım rutinine dahil edeceğiniz serumlar ile cildiniz daha aydınlık görünür. Ayrıca kırışıklık serumları cildinizi erken yaşlanma belirtilerinden korumuş olur. Her bölgeye ayrı serumlar var. İstediklerinizi tercih edebilirsiniz. Fakat dediğim gibi içeriğini iyice araştırmadan kullanmayalım. Cilt tipimizi önceden öğrenmek fayda sağlar.

Editör: habibek. – 21.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

dilarakllr tarafından yazıldı

Moda Tasarım öğrencisi

YorumcuTestçiMakale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Haydi Kızlar Buraya! Seçimlerine Göre Bu Kış Hangi Kombini Yapmalısın?

    Bilimin Arka Bahçesi