içinde

Amazon, Bağış Platformu AmazonSmile’ı Kapatıyor!

AmazonSmile artık yüzleri güldürmeyecek!

E-ticaret devi Amazon, 10 sene önce açtığı bağış platformu AmazonSmile’ı istediği etkiyi yapamadıkları gerekçesiyle kapatma kararı aldı. Önümüzdeki ay kapatması planlanan platform binlerce Amazon çalışanının çıkarılması kararıyla da denk gelmekte. Amazon, geçtiğimiz günlerde çalışan maliyetini düşürme amacı ile binlerce çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu. Bu haberin üstüne bir de bağış platformu AmazonSmile kapanıyor!

AmazonSmile Bağış Platformu Nedir?

AmazonSmile programı aynı Amazon sitesi çerçeveleri içinde işleyen,hali hazırda olan hesapları üzerinden kullanıcıların normal bir şekilde alışveriş yapmasına ve satın aldıkları belirli ürünlerin ücretinin %0.5’i seçtikleri kurumlara bağışlamasını sağlayan bir bağış platformudur. Programın açıldığı 2013 yılından bu yana Amazon, 377 milyon dolardan fazla bir bağış toplandığını, ancak artık istedikleri etkiyi yaratamadıklarını ve programın yürütülmesi için yeterli gelmediğini iddia ederek platformu kapatmaya karar verdi.

Şirket, basın toplantısında, “Neredeyse 10 seneden sonra, program umduğumuz etkiyi yaratacak kadar büyümedi.” dedi. ” “Küresel olarak 1 milyondan fazla sayıda uygun kuruluşla, etki yaratma becerimiz genellikle çok zayıftı.” diye de ekledi.

AmazonSmile 20 Şubat 2023’de kapatılacak. Program kapanana kadar programa kayıtlı olan kurumlar, bağış almaya devam edecek. Amazon, katılan hayır kurumlarına program aracılığı ile “2022 yılında kazandıklarının 3 ayına eşit” olacak iekilde bir kereliğine bir bağış yapacağınuı söyledi.

Amazon Neden Yan Kuruluşlarında Kısıtlamaya Gidiyor?

AmazonSmile’ın kapatılması, Amazon’un Kasım 2022’de ilk defa piyasa değerine 1 trilyon dolar kaybeden ilk halka açık şirket olmasının ardından giderleri kısma çabalarının ardından geldi. Amazon, aynı ay 18.000’den fazla kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu ve geçen yıl içinde Amazon Care tele sağlık hizmetini ve Fabric.com perakende sitesini kapatmanın yanı sıra 42 yeni tesis inşa etme planlarını rafa kaldırma da dahil olmak üzere diğer operasyonlarını durdurdu.

AmazonSmile UK Satın Alımımın Ne Kadarını Bağışlıyor?

AmazonSmile, uygun AmazonSmile satın alımlarınızın net satın alma fiyatının (KDV, iadeler ve nakliye ücretleri hariç) %0,5’ini bağışlayacaktır. Satın alma fiyatı, ürün için ödenen tutardan tüm indirimler düşüldükten sonra nakliye ve taşıma, hediye paketleme ücretleri, KDV ve hizmet bedelleri ile tüm indirimler, iadeler ve şüpheli alacaklar düşüldükten sonraki tutardır. Prime Day sırasında (12 Temmuz 2022 00:01 BST’den 13 Temmuz 2022 23:59 BST’ye kadar) özel, sınırlı süreli bir teklif olarak Amazon, tüm uygun AmazonSmile satın alımlarında %1’lik artırılmış bir bağış miktarı uygulayacaktır. Bu, AmazonSmile içinde yapılan olağan bağışın 2 katını temsil ediyor.

Editör: Doruk Adakoğlu – 19.01.2023

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Doruk Adakoğlu tarafından yazıldı

Ankara Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. Serbest çevirmen, yazar ve editör.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Psikolojik Danışman Zehra Topuz İle Bibliyoterapi Üzerine

    Hrant Dink’i 16. Ölüm Yıl Dönümünde Anıyoruz!