içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Nedir bu MSG?

Tokyo Üniversitesi profesörü Kikunae İkeda tarafından 1908’de keşfedildiği bilinen MSG yani monosodyum glutamat, glutamik asidin sodyum tuzu olup, gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Çin tuzu olarak da bilinen MSG, E621 kodu ile adlandırılmış olup, güvenilir kabul edilen katkı maddeleri içinde yer almaktadır. Birçok araştırmaya konu olmuş, zararları kanıtlanamasa da hala en çok tartışma konusu olan katkı maddelerinden biridir.

MSG (monosodyum glutamat) suda kolaylıkla çözünür ve kullanıldığı gıdanın lezzetini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Lezzet güçlendirme etkisi karşımıza umami tat olarak çıkmaktadır. Bilindiği gibi umami tat, beş temel tattan biridir. Balık, soya, patates, kuşkonmaz vb. ürünler umami tada sahiptir.

MSG genellikle; donmuş hazır gıdalar, et ve tavuk suları, paketli hazır çorbalar, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, yine paketli meyve suları ve bazı dondurmalarda gıda otoriteleri tarafından belirlenen ölçülerde kullanılmaktadır.

Bazı araştırmacılar tarafından, MSG’nin lezzeti kuvvetlendirici etkisinin, doyma hissini zayıflatacağı ve bunun da ciddi beslenme ve sağlık sorunlarına sebep olacağı savunulmaktadır. Bununla birlikte, Ortak (FAO/WHO) Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi (JECFA) MSG kullanımını güvenilir bulduğunu açıklamıştır.

Rapor Et

Taraftar

Ayşe Tunç tarafından yazıldı

Gıda Mühendisi
AÜ Medya ve İletişim

Hikaye YazarıVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Sen De Herkes Gibisin! – ASCH DENEYİ

    Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?