içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Lana Del Rey, ünlü olmadan önce Türk mekanında sahne alıyordu!

Son zamanlarda ABD’li ünlü şarkıcı Lana Del Rey’in; Bruno Mars, Cardi B ve Ed Sheeran gibi dünya çapında ünlü şarkıcıları bünyesinde barındıran Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’e ait olduğu öne sürülen, Britanya’daki mekanında şarkı söylediği düşünülen bir fotoğraf dolaşıma girdi. Ancak gerçek böyle mi? Yakından inceleyelim.

İşte o fotoğraf:

Sosyal medyada gündeme gelen iddialara göre, gerçek ismi Elizabeth Grant olan ve o dönem sahne ismi Lizzy Grant olarak sahne alan Lana Del Rey, Ahmet Ertegün’ün Britanya’daki mekanında sahne alıyordu. Ancak bir kaynağa göre, görsel arama yöntemiyle ”lanadelrey.fandom.com” adlı hayran viki sitesinde gerçeğin bu iddiaları yansıtmadığı iddia etti.

Her ne kadar fotoğrafta Ahmet Ertegün yazısını görebilsek de, Lana Del Rey’in fotoğrafın çekildiği 2007 senesinde sahne aldığı mekan müzisyen İlhan Erşahin’e ait New York’taki Nublu Club’dı.

Öyle ki Nublu Club’ın 2007deki bu posterinde ”Lizzy Grant” ismini görmek mümkün.

Ayrıca fotoğrafın Nublu Club’a ait olduğunun bir diğer kanıtı da, 2014 yılında Nublu Club’ın facebook hesabında paylaştığı “LANA DEL REY AT NUBLU… BEFORE SHE WAS LANA DEL REY” (Lana Del Rey, Lana Del Rey olmadan önce Nublu’da)” başlıklı gönderisidir.

Sosyal medya gündemine oturan Lana Del Rey’in şöhreti yakalamadan önce Türk mekanında sahne aldığı iddiası ana fikir itibariyle doğru olsa da, mekan sahibinin sanılanın aksine farklı olduğunu görebiliyoruz.

LANA DEL REY KİMDİR?

Elizabeth Woolridge Grant veya sahne adıyla Lana Del Rey, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır. Del Rey ilk olarak 18 yaşında New York’taki kulüplerde şarkı söylemeye başladı. 20 yaşında 5 Points Records ile ilk anlaşmasını yaptı ve Haziran 2010 tarihinde Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant isimli albümünü yayınladı. Interscope, Polydor ve Stranger Records ile anlaşma imzaladı ve ilk single’ı Video Games’i yönetmenliğini yine kendi üstlendiği bir müzik videosu ile YouTube’da yayınladı. Şarkı ve klibin internette tutulması üzerine ikinci stüdyo albümü olan Born To Die’ı Ocak 2012 tarihinde yayınladı. Albüm dünya genelinde 5 milyon kopya sattı ve 2012’nin en çok satılan albümleri arasında yer edinmeyi başardı. Üçüncü EP’sinin (Paradise) Born to Die ile birleşiminden oluşan Born To Die: The Paradise Edition albümü ilk haftada 67,000 kopyadan fazla sattı ve Billboard 200 listesinde 10. sıradan girdi. Şu ana kadar diskografisine bakıldığında 3 adet yayınlanmış stüdyo albümü, 4 EP’si, 7 single’ı ve 13 müzik videosu vardır.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Yazar

Öykü Bubolar tarafından yazıldı

TestçiListe UstasıMakale YazarıAnketörÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Resident Evil 4 remake, Mart 2023’te PS5, Xbox ve PC’ye geliyor

    Kitaptan ‘gözlük’ çıktı