içinde

Başarılı İnsanların İlham Veren Hikayeleri – Jack Ma

Merhaba arkadaşlar sizlere hepimiz için çok önemli bir konudan başarıdan çalışmanın öneminden örnekler vererek bahsetmek istiyorum

Başarı nedir? Başarı tesadüf müdür?

Başarı üstesinden gelmek, beklentileri karşılamak, hedefe ulaşmak…anlamlarına gelmektedir. Hepimiz başarılı olmayı gerçekten çok isteriz. Çünkü hayatta bir yerlere gelebilmek, emek verdiğimiz işimizde, projemizde kariyerimizde emeklerimizin karşılığını alıp, istediğimiz pozisyona gelebilmek, başarılı olmak,  herkes tarafından takdir edilmek, beğenilmek ya da örnek alınmak hepimiz için gerçekten çok önemli. Başarı diyince sadece iş hayatındaki Başarı aklınıza gelmesin.özel hayatımızda, ailemiz hayatımızda, sosyal ilişkilerimizde, sağlıklı dengeli bir hayat sürmekteki başarımız da çok önemlidir.

Peki hepimiz bu kadar başarılı olmak isterken; başarılı olmak için neler yapıyoruz…? Başarılı olmanın kolay olmadığının emek verilmesi gerektiğinin farkında mıyız?  birkaç girişiminin başarısız olunca üstümüze hemen çaresizlik umutsuzluk mu çöküyor?” Ben yapamıyorum olmuyor. Param yok. Hevesim kaçtı.” gibi cümleler kullanırız. Sonra başarılı olmuş insanlara bakıp,” Ya o kesin torpille buralara gelmiştir. “Onların kesin ailesi zengindir.” dönem dönem böyle şeyler hepimiz demişizdir. Aslında tüm bunlar kendi başarısızlığının bahane üretmekten başka birşey değil.

Başarılı olmak için ne yapmak gerekir?

Başarılı olmak için öncelikle arkadaşlar kararlı olmalıyız. Kendimize guvenmeliyiz, herşeyden önce kendimize inanmalıyız.Bir diğer önemli husus ta başarısız olmadan, tecrübe kazanmadan, denemeden, başarılı olunamayacağını çok iyi anlamamız ve idrak etmemiz lazım. Hedeflerimizi iyi belirlemeli ve bunun için planlı ve disiplinli bir şekilde çalışmalıyız. Hedeflerimize ulaşmak için; hergün  küçük bir adım atalım. Pozitif umutlu ve istekli bir şekilde hedeflerimiz ve amaçlarımız için ne gerekiyorsa, okuyup araştırarak, kendimize rol model alarak, emin adımlarla ilerleyerek yapalım. Bu konuda bugün size örnek vereceğim isim ise; Jack Ma

Jack Ma

Jack Ma’nin hayatını kısaca özetleyecek olursam; 1964 yılında Çin’de dünyaya geldi. Daha 12 yaşındayken ingilizce öğrenip, rehberlik yapmaya başladı. KFC ye başvurdu. işe alınmayan tek kişiydi. Üniversite giriş sınavını 3.denemede kazanıp, İngiliz Dili bölümünden mezun oldu. Öğretmen olarak çalışmaya başladı. Sonra Tercümanlık yaptı. İnternet ve girişimcilik konusunda kendini geliştirdi. Birkaç girişiminin ve denemenin ardından 17 kişi ile  meşhur Alibaba’yı kurdu. Softbanktan ve bazı şirketlerden yatırım desteği aldı.Sonra Yahoo’nun hisselerinin de belli bir kısmını aldı. Ayrıca şuanda Softbank’ın yönetim kurulu üyelerinden biri. Ayrıca  dünyanın sayılı zenginlerden biri.

Jack Ma başarısız olmaya aldırmadan, denemeye çalışmaya ve kendini geliştirmeye devam etti ve fırsatları çok iyi değerlendirdi. Başarılı olmanın haklı keyfini ve hazzını yaşadı.

Kısaca toparlamak gerekirse; arkadaşlar başarı asla tesadüf değildir. Kararlılık, planlı çalışma ve fedakarlık gerektirir. Umarım yazım sizlere İlham vermiştir. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Usta

Fatma Temel tarafından yazıldı

Makale YazarıEditör YazarListe UstasıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      Başarılı Olmanın Yolları ve Başarıyı Etkileyen Faktörler

      Detoks Yapmanın Faydaları