içinde

İnanılmazİnanılmaz

Bu Sene İstanbul’a Yılın İlk Karı Ne Zaman Düşecek?

Kar her ne kadar büyük küçük demeden yağdığı tüm illerde kazalara yol açsa da, bu sene kurak geçen kış, kar yağışının ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlattı. Kar yağışının sebebiyet verdiği kazalar bir şekilde önlemler alınarak kaçınılsa da, kurak geçen kışın ileriye dönük verdiği zararları önlemek ya pek mümkün değil ya da çok maliyetli. Bu sene kurak geçen kış nedeniyle Türkiye’nin büyüklü küçüklü barajların su oranları büyük ölçüde düştü. Bu durum yetkilileri ve halkı endişelendiriyor.

Ülkemizin üç büyük ilinin barajlarındaki doluluk oranları incelendiğinde, ülkenin su durumunun kritik noktalarda olduğu anlaşılıyor. Peki barajlarımızın doluluk oranları tam olarak nedir?

İstanbul’un en büyük barajı 235 milyon metreküp kapasitesi ile Ömerli Barajı’dır. Fakat bugün itibari ile barajın doluluk oranı yalnızca %33.49. İkinci en büyük barajı olan Darlık Barajı’nda da durumlar iç açıcı değil. Barajın sadece %27.94’ü dolu. Bu iki barajı takip eden Elmalı Barajı’nın ise %26.84’lük bir kısmı dolu.

Ankara’nın 1 milyar 220 milyon metre küp kapasiteli en büyük barajı Çamlıdere’de ise durum, 295 milyon metreküp dolulukla barajın toplam kapasitesinin sadece %24.19’unu doldurmakta. İkinci büyük baraj olan Eğrekkaya Barajı’nda durumlar diğer barajlara oranla biraz daha iyi. Barajın %51.91’lik kısmı dolu durumda. Fakat 2022 Ocak ayında Ankara’nın toplam baraj su kapasitesi yaklaşık 35 milyon metreküpken, 2023 Ocak ayında sadece 6 milyon 63 bin 475 metreküp. Bu da toplam doluluk oranını %27.19 yapıyor. Aktif kullanılabilen doluluk oranı daha da düşük olmakla birlikte yalnızca %17.33.

İzmir’e baktığımızda ise durum şöyle: 134 milyon metreküplük Tahtalı Barajı %39.91 seviyesinde; 99 milyon metreküplük Güzelhisar Barajı %60.75 seviyesinde; ve son olarak 3. en büyük baraj olan 37 milyon metreküplük kapasiteye sahip Gördes Barajı’nda durum malesef %4.24 oranında seyretmekte.

Peki Bu Sene Kar Yağışı Ne Zaman? İstanbul’a Ne Zaman Kar Yağacak?

Aksine sıcaklar mevsim normallerinin yükseklerinde seyrederken bir umut kar yağışı bekleyen İstanbul vatandaşı, Ocak aynının son günlerinde yüzleri gülebilir. İstanbul’a ne zaman kar yağacak sorusunun cevabı için araştırmalar halen yapılmakta. Uludağ gibi önemli kış turizmine ev sahipliği yapan bölgelerimize bile kar yağmamışken, diğer bölgelerde yağmur da pek yağmadı.

Meteoroloji uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre, İstanbul’da dört gözle beklenen kar yağışı tarihleri belli oldu. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte 27-28-29 Ocak tarihlerinde hava sıcaklıklarında ciddi bir düşüş bekliyor. Bu da haliyle kar yağışlarına sebep olabilir.

Belirtilen tarihlere kadar ise hava sıcaklarının ortalama 15 derecede seyretmesi bekleniyor. Bu hafta sonu ise İstanbul’da kar yağışı mümkün görünmüyor.

Kar yağışının beklenildiği tarihlerde araçları olanlar kar lastiklerini takmalı, yaya olan vatandaşlarımız ise gerekli önlemleri almayı unutmamalıdır!

Editör: Doruk Adakoğlu – 21.01.2023

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Doruk Adakoğlu tarafından yazıldı

Ankara Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. Serbest çevirmen, yazar ve editör.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Boston Dynamics’in Becerikli Robotu Atlas Yeteneklerini Sergiledi!

    Pretty Baby Yıldızı Brooke Shields Sessizliğini Bozdu