içinde

MuhteşemMuhteşem

Öğrenilmiş çaresizlik

Parametreleri değiştirmek yerine toptan değiştirsek:

‘Öğrenilmiş çaresizlik’ diye bir şey var! Bir şeyi yaparsınız, azimle, kararlılıkla sonuç alamazsınız. Gittiğiniz yolu unutur, aynı yoldan aynı işi yapmaya kalkarsınız, başarısızlıkla sonuçlanır.

Mesela bir parti lideri, girdiği yer seçimi kaybeder, her seçimde aynı cümlelerle miting yapar, aynı projeleri açıklar, sonuç yenilgiyi getirir.

Bir öğrenci hep aynı şekilde ders çalışır dersi tekrar etmez ya da kaynakları değiştirmez, sınavda başarırsız olur.

Bir futbol takımı, hep aynı antremanı yapar, sonuçta başarılı olamaz ya da sürekli mağlubiyetler gelince, antrenör değiştirir ya da şampiyon olamaz. Her yıl yüklü bütçeli transferler yapar, daha ligin 5. haftasında havlu atar, sonra 5, 6,7 kez antrenör değiştirir ama bir bakmış ki, aradan yıllar geçmiş şampiyon olamamış.

Verilen örnekler, yakın çevremizde, uzak ve yakın tarihte yaşadığımız örneklerdir. Hemen sağımızda, biraz ötemizde, belki de kendi içimizde, yaşadığımız örneklerin hiçbirinde radikal bir değişme veya doğruya dönüş yoktur. Her yıl pahalı transferler yapan, sonra da başarıyı yakalayamayan futbol kulüpleri, bir ara, TRT Spor’da program yapan Cem dizdar’ı izleseler belki çok şeyi değiştirirler!

Öğrenciler aynı sistemle ders çalışmak yerine, arkadaşlarıyla topluca ders yapsalar ya da başarılı olanlarla arkadaşlık etseler, onların ders çalışma biçimlerine öykünseler, sonuç farklı olabilecektir. Ülke yönetimleri de öyle.

Hep aynı söylemlerle farklı sonuçları elde etmeye çalışanlar, eninde sonunda aynı başarısızlıkla karşı karşıya kalacaklardır, yapılacak iş bilimsel çalışma, köktenci değişiklik, ortam değiştirme, bir nefes alma molası, işe ara verme, iş değiştirme, sistem değiştirme, gibi bir takım fonksiyonel değişiklikler alınan kötü sonuçları giderecektir!

Allah kimseyi umutsuzluğa sevk etmesin 🤲

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Uzmanlar, akıllı telefon bağımlılığıyla savaşmak için yapabileceğiniz 10 değişikliği listeledi

    Kitaptan uyarlanmış filmler