içinde

Türkiye'nin Veto Adımı Dünyada Manşet!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına ‘evet’ demeyeceğini duyurması uluslararası medyada ilk sayfadan veriliyor. Wall Street Journal gazetesi, ‘Finlandiya, İsveç NATO’ya girmeyi planlarken, Türkiye taleplerini açıkça belirtiyor’ başlığını kullandı, The Times ise İsveç’in masaya getirebileceği iki teklifi yazdı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 sabahı Ukrayna’yı işgale girişmesiyle küresel dengeler tepetaklak oldu, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) doğu kanadındaki ülkelere on binlerce asker ve savaş uçağı yığdı.

Ukrayna işgali 200 yıldır tarafsız olan İsveç’le on yıllardır tarafsız pozisyon alan Finlandiya’da da taşları yerinden oynattı. İki İskandinav ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu yapabileceğine yönelik sinyaller Nisan ayında gelmeye başladı.

Mayıs ayında ise önce Finlandiya, ardından İsveç NATO’ya katılmak için harekete geçeceklerini resmen dünyaya ilan ettiler.

İki ülkenin aldığı karara Rusya’dan arka arkaya uyarı geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişlemesinin ABD’nin yararına olduğunu belirtip Finlandiya ve İsveç’e askeri üs kurulması halinde Moskova’nın tepkilerinin tetiklenebileceğini söyledi.

Rusya ayrıca bugün Finlandiya’nın Moskova Büyükelçiliği’nde görevli iki diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı. Söz konusu adım, bir misilleme niteliği taşıyor. Helsinki yönetimi, diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte bazı Rus diplomatları ‘istenmeyen adam’ ilan etmişti. 

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Taraftar

Ramazan Adsan tarafından yazıldı

AnketörMakale YazarıEditör YazarÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      19 Mayıs: Atatürk’ün İkinci Doğum Günü

      Hangi “Benimle Yan” Karakterisin?