içinde

İnanılmazİnanılmaz MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Cehalet Her Zaman Köleliği Getirir

Kristof Kolomb, gemilerin zorunlu tamiratı için Jamaika’ya uğrar. Oradaki yerliler tamirata yardımcı olur ve gemi çalışanlarına yiyecek içecek verir. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen tamirat bir türlü bitmez ve Kolomb’un ekibi yerlilerin yiyeceğini yağmalamaya başlamıştır. Bu duruma kızan yerliler, yardımı keser. Çaresiz kalan Kolomb, o dönemlerde gemilerde bulunan ve yıldız pozisyonlarını da içeren takvimi karıştırırken, ertesi gün ay tutulması olduğunu öğrenir. Aklına parlak bir fikir gelir ve hemen yerlilerin şefine gider. Şefe, Tanrı ile haberleştiğini ve Tanrı’nın yardımın kesilmesine çok kızdığını, bu kızgınlığını da Ay’ı kan kırmızıya çevirerek göstereceğini söyler. Ertesi gün akşam Ay tutulması başlar ve Ay’ın rengi tutulmadan dolayı kızıla döner. Kolomb’un oğlu, o anı günlüğüne şöyle yazmış:

“İnleme ve feryatlarla birlikte, her yerden gemilere doğru geldiler, yiyecek ve içecek getirdiler, Tanrı’ya onları affetmesini söylemesi için Amirale yalvardılar.”

Kolomb kum saatine bakar, 48 dakika süren tutulma bitmek üzeredir. Onlara Tanrı’nın kendilerini affettiğini ve Ay’ı birazdan normal rengine çevireceğini söyler. Tutulma bitince yerliler, büyük bir coşkuyla kutlama yapmaya başlar.

Ertesi gün Kolomb, tek bir cümle düşer seyir defterine:

“Cehalet her zaman köleliği getirir.”

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Katılımcı

Murat Karaca tarafından yazıldı

Makale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Stres ve Endişeden Kurtulma Yöntemi

    Güne Astrolojik Bakış | 19.05.2022