içinde

Galaksimizin Süper Kütleli Kara Deliği Sanal Gerçeklikte Harika Görünüyor

Samanyolu’nun görkemli süper kütleli karadeliği görmek için bulunduğumuz en yakın nokta olabilir.

Eğer bizim gibi biriyseniz; nefes nefese kalmış, Samanyolu’nun merkezinde olan süper kütleli kara deliğin ilk doğrudan gözlem fotoğraflarını bekliyorsanız, devam etmeden önce derin bir nefes almak isteyebilirsiniz, çünkü bu biraz zaman alabilir.

Bu arada, gelişmiş bir fizik simülatörünün yarattığı sanal bir turun keyfini çıkarmanızı öneririz.

Hollanda ve Almanya’dan bir bilim insanı ekibi tarafından geliştirilen simülatör, astrofizikçilerin en güncel verilerini topladı. Amaç, galaksimizin merkezindeki kara deliğin görsel olarak ve astro-fiziksel olarak doğru bir portresini üretmek.

Başarılı olduklarını doğrulayamamış olsak da umarız ki bu bir kara deliğin gerçekte neye benzediğidir, çünkü muhteşem bir şeye benziyor:

Yukarıdaki 360 VR deneyiminin keyfini normal bir ekranda da çıkarabilirsiniz, ancak bir kulaklık ile 3D VR teknolojisinde kesinlikle büyüleyici.

Projenin araştırma raporunun ilk yazarı Jordy Davelaar, EurekAlert’e şunları söyledi:

 

Sanal gerçeklik simülasyonumuz, kara deliğin doğrudan çevresinin en gerçekçi görünümlerinden birini oluşturmasına ve kara deliklerin nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur. Şuan da bir kara deliğe seyahat etmek imkansızdır, bu nedenle bu gibi sürükleyici görselleştirmeler, bu sistemler hakkında daha yolun neresinde olduğumuzu, daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Davelaar’a galaksimizin merkezindeki büyük kütleli kara deliğin görünüşünün neden böyle olduğunu düşündüğünü sorulduğunda. Davelaar “bu onun gerçek görseli değil, ama görünüşünü oluşturan bilim.” Açıklamasını yaptı. Radboud Üniversitesi haber sitesi muhabirine şunları söyledi:

Simülasyonu kodlamada, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisini kullandık. Bu, ışık sapması gibi bir karadelik etrafında hareket ettiğinizde, görüşünüzün hızınıza bağlı olarak çarpıtılmasında karşılaşacağınız tüm etkileri görselleştirmemizi sağladı. Bu, bu ortamın nasıl oluştuğuna dair en gerçekçi olası deneyimi sağladı. Simülasyon benzersiz ve “Yıldızlararası” filmindeki görselleştirmelerden bile daha gerçekçi.

Yakında zamanda Horizon Telescope projesi tarafından toplanan görüntüler geliştirilinceye kadar, Samanyolu’nun görkemli süper kütleli karadeliği görmek için bulunduğumuz en yakın nokta.

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Meraklı

Özgür Sınırlı tarafından yazıldı

Makale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      Cehaletin Canını ‘Okuyun!’

      2. Bölüm | Dijital Oyunlarda Kadın Temsilleri: Beyond : Two Souls