Yaşanmışlıklardan doğan en çok dinlenen şarkıların hikayeleri

1 dk


Yaşanmışlıklardan ilham alan şarkılar insanın yüreğine öyle bir dokunuyor ki bazen hikayesini bilerek dinlediğimizde bir başka tad veriyor zihinlere.Ölümle yaşam arasındaki o ince çizginin, kaybetmenin, aşkın, yaraların o kadar da sıradan hisler olmadığını anlyor insan.Sonra da hepimizin dilinde” Ne yazmış be” cümleleri savruluyor. İşte bizlere bu cümleleri aksettiren hikayeleri ile gölümüze taht kurmuş sanatçı ve şarkıları.

 1. 1 Teoman / 17


  Teoman bu şarkıyı 'iki çocuk' şarkısı gibi Erdal Eren'e yazmıştır.Teoman'ın akrabası olan Erdal Eren, 1980 yılında 17 yaşında idam edilmişti.Suçu bir askeri inzibatı vurarak öldürmesi olarak gösteriliyordu. Yalnız bu inzibatın otopsisinde yakın ateş sonucu öldüğü, Erdal Eren'in ise bu olayda oldukça uzakta olduğunu mahkeme görmezden geliyordu. Erdal Eren'e yapışmıştı artık bu iftira. Artık o kağıtlara adı yazılmıştı sonuçta. Kelebek kadar ömrü olmuştu Eren’in, yazdığı mektup bir hiçliğe teslim edilmiş, ailesine ulaşıp ulaşmayacağına emin bile değildi. Eren’in söylediği şarkı belki de “Elveda Zalim Dünya”ydı.

 2. 2 Şebnem Ferah / Deli Kızım Uyan


  Hepimizin hayranlıkla ve büyük coşkuyla dinlediği özel sanatçı Şebnem Ferah, hemen herkesin bildiği üzere küçüklüğünden bu yana acılarını şakılarla dile getirmiştir. Babasını ve ablasını 99 depreminde kaybetmişti. Buradan hareketle sözlerinden de anlaşılacağı üzere şarkıyı, hastanede son günlerini geçiren ablasına yazmıştır. "Deli kızım uyan! Söylenenler yalan.. Deli kızım uyan! Bir tek sensin duyan..."

 3. 3 Barış Manço / Gül Pembe


  Sezai Karakoç'un Mihriban şarkısı gibi akıllara kazınan "Gül Pembe" şarkısı 1957 yılının ramazan ayında hayata veda eden Barış Manço'nun babaannesi Nimet Manço için yazdığı bilinmektedir. 

 4. 4 Yıldız Tilbe / Ama Evlisin


  2002 senesinde evli bir erkeğe aşık olduğunu söylemekten kaçınmayan Tilbe, bu şarkıyı da 13 yıllık fotoğrafçı aşkı Ali Eşitmez için yazmış. Yetmemiş bir de bu beyfendinin uğruna kanser olmuş… Hatta yaptığı bir röpotajında şunları ifade etmiştir; “Aşık oldum, adam evli çıktı, benim değildi. Çok üzüldüm. Ölüyordum. Şaka değil! Onu düşündüğüm zaman içimde bir şey vardı büyüyordu, hissediyordum. Bir gittim hasta çıktım, iyi mi? Hastaneye yattım, düşünmemeye çalıştım, attım o içimdeki kötü şeyi elimden geldiğince. Sonra adamı unuttum, rahatladım Allah’ıma bin şükür. Âşık oldum mu, çok derin yaşıyorum aşkı. Yine öyle sevebilirim. Ama kimseyi öyle sevmek istemiyorum."

 5. 5 Sezen Aksu / Firuze


  Sezen Aksu' dan dinlediğimiz "Firuze" şarkısının sözleri Aysel Gürel'e aittir. Aysel Gürel'in ise bu şarkıyı kızı Müjde Ar için yazdığı bilinmektedir.  Yani şarkının sözlerinden de anlaşılacağı üzere Aysel Gürel’e göre baharda yeşillerin rengini kıskandığı, dayanılmaz güzellikte, hüzün buğusu gibi olan kişi kızı Müjde Ar’mış. Fakat burada Firuze ismini kullanmış olması Firuze'nin kelime anlamı olarak ' değerli taş' manasından dolayı seçilmiş olduğunudüşünüyoruz.

 6. 6 Haluk Levent / Elfida


  Efida'nın hikayesini buyrun Haluk Levent'in ağzından okuyalım.

  " Elfida ismi sonradan verilmiş bir isim. Adı Beyzanur kızımızın.4 yaşlarındayken tanıştım. Babası Murat Çelik bir emekçiydi. Kızın amansız bir hastalığı vardı ve bu amansız hastalıkla mücadelesine destek olmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidiyordum, doktorlarla görüşüyordum. Bir gün doktor odasındaydım ve doktorlardan biri gelip bana “Haluk Bey, bu kızı gözden çıkartın.” dedi. Yanımda da müzisyen arkadaşım Emrah Aydoğdu var. Emrah, “Gözden çıkartılan kadın anlamı Osmanlıca’da Elfida.” dedi. Belki tam birebir anlamını karşılamıyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. Tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. Gerçekten Beyzanur’u çok seviyordum. Ve oturdum şarkıyı yazdım. Sevgili Emrah Aydoğdu da elinden geleni yaptı ve sözlerinde düzenlemeleri yaptık. Ömer Faruk Güney’in de müziği vardı. Bu şekilde Beyzanur’un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama o kendisi olduğunu bilmiyordu, Elfida olarak biliyordu. Tabii küçük bir çocuktu son zamanlarında, 8 yaşlarındaydı.O dönemde şirketlerim batmış, sözlerdeki “Omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın".Şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım. Beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi. "Beyzanur’un hep yağmurlu gözleri vardı. Hayata tutunmaya çalışan…O dönemde hastane personeline Bakırköy’de bir konser verdim. Beyzanur’a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. O gece evden başka bir yere kaldırılan Beyzanur’u kaybettik.Beyzanur’u kaybetmemizden sonra anne ve babasından rica ettim. Yıllardır Beyzanur’un başındaydınız. Evet kızımızı kaybettik ama lütfen bir çocuk daha yapın dedim. Aradan bir yıl geçti ve beni aradılar. Haluk Abi, bir çocuğumuz oluyor. Adını Elfida koyun dedim. Şu anda o Elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. Ablasının ismini taşıyor…Ben bu şarkıyı ticari amaçla kullanmak ve vermek istemedim ve vermedim de. Bu başka bir şeydi. Bir Akdeniz Akşamları faciası daha yaşamak istemiyordum. Biliyorsunuz Akdeniz Akşamları muazzam bir şarkıdır aslında. O dönemin bir öyküsüdür ama herkes okuya okuya artık içimizden gelmeyecek hale geldi. Elfida’nın öyle olmasını istemiyordum, o çok özel bir şarkıydı. Ama ben yurt dışındayken benim bilgim dahilinde olmadan Ankara’dan bir müzisyene verilmiş şarkı. Çok üzüldüm ve kızdım. Ailesi beni aradı, çok özür diledim. Gerçekten benim elimde değildi. Onlar da anlayışla karşıladı ve bundan sonra kimseye vermeme kararı aldık şarkıyı."


 7. 7 Leman Sam / Kıyamam Sana


  Kızından gizli fahişelik yapan bir kadının, bir gece kızını sessizce terk edişini anlatmaktadır. Terk ederken kızına bir mektup bırakır ve Bu mektupta anlatılanlar ise şarkının sözleri ile birebir örtüşmektedir.

 8. 8 Barış Manço / Sarı Çizmeli Mehmet Ağa


  Barış Manço'nun yaptığı bir araştırması sonrasında yazdığı eserdir. Köy ağası olan Mehmet Ağa köylünün babası gibi yardım sever bir insandır. Şehirde tüm esnaf tarafından tanınır ihtiyaç sahipleri esnaftan alışveriş edip Mehmet Ağa adına yazdırır ayın belli günleri de ağa şehre inip esnafa olan borçlarını öder. Hatta öyle bir insandır ki yeni evlenenlere toprak vermektedir. Mehmet ağa ölürken de beş parasız ve fakir bir şekilde ölmüştür.

 9. 9 Duman / Bal


  Duman grubunun solisti Kaan Tangöze ilk albümünün çıkacağı gün sevgilisiyle tartışır.  O akşamki konserine sevgilisinin de geleceğini düşünür. Kaan bir çok şarkısını sevgilisine yazmıştır. Konserinde de bu şarkıları okuyarak kendisini affettireceğini düşünür. Kaan sevgisi Ahu için yazdığı şarkıları okumaya başlar fakat Ahu konsere gelmemiştir. Konser bittikten sonra Kaan kulise geçer ve Ahu'nun oraya geleceğini düşünürken,grubun diğer üyeleri acı haber ile kulise girerler.Ahu konser başlamadan önce intihar etmiştir. Ahu Türkiye eski güzellerindendir. Fakat ailevi problemleri onun psikolojisini bir hayli bozmuştur. 

  Kaan Tangöz, bu olayın ardından kendini eve kapatır. Çok uzun süre hayatla bağını koparmıştır.Aradan zaman geçtikten sonra artık gün ışığına çıkmaya başlar. İkinci albümlerini çıkarmış ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmışlardır. Bu albümde yer alan hemen hemen büyün şarkılar Ahu için yazılmıştır fakat "Bal" şarkısı hep çok özel kalmıştır. Konserlerinde hiçbir zaman "Bal" şarkısını okumamıştır. Hatta bir konserinde İzleyicilerden biri bu şarkının ismini bağırdığında Kaan, yüzünde buruk bir ifadeyle iki parmağıyla gökyüzünü işaret etmiştir.Bir konserinde ise "Haberin Yok Ölüyorum" şarkısını ağlayarak söylemiştir.

  "Üzülme Kaan Tangöz, bir gün aşklar biter hatıralar kalır" diyerek bizlerde teselli vermekten başka bir şey yapamıyoruz 🙁

 10. 10 Ahmet Kaya / Kod Adı Bahtiyar


  Ahmet KAYA,Avrupa Resitalleri'nde Bahtiyar türküsünü söylemeden önce şöyle bir hikaye anlatır:

  "Çok uzun zaman önce İstanbul'da şubelerde kaldığım zaman bir arkadaş tanımıştım, kendisi Diyarbakırlı'ydı. İsmini sorduğum da isminin Bahtiyar olduğunu söylemişti bana. Günde iki sefer dörder saat arayla götürüyorlardı işkenceye, geri getiriyorlardı, hamur gibi atıyorlardı. Tek söylediği şey, "adım Bahtiyar" diyordu. Başka bir şey söylemiyordu...

  Doksan yedi gün boyunca, tam doksan yedi gün boyunca gerçek adını kimse öğrenemedi ve sonra cezaevinde karşılaştık; incecik, dal gibi bir çocuktu.. Bütün dileği dışarı çıktığım zaman (ondan önce çıkacağım için, çok önceleri çıkacağım için) Diyarbakır'dan gidip bağlamasını almamı ve onu kullanmamı istiyordu. Kuru soğan yetiştiriyordu bardak içinde. Yaşayan arkadaşlar vardır mutlaka içinizde; onu yeşil soğan haline dönüştürüyorduk, çiçeğimiz maalesef oydu, başka bir şey yoktu..

  Sonra ben dışarı çıktım, onu uzun zaman göremedim. Sonra Yozgat'a gitmiş, onu öğrendim. Bir gün çok büyük bir tesadüf, Diyarbakır'a giderken gazetede beni çok sarsan bir resimle karşılaştım; bir ölüm ilanındaydı Bahtiyar...

  Cezaevindeyken bildiğim bir tek şey vardı geride kalan, tam ölüm ilanındayken öğrendim gerçek ismini ve Diyarbakır'a gittim, müthiş bir cenaze töreni vardı. Herşeyden önce Bahtiyar çok güzeldi. Bildiğim bir tek şey vardı: "Diyarbakırlıydı, Kod Adı Bahtiyar'dı..."


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
1
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
1
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen

Bir Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi