Varolmanın dayanılmaz hafifliği ile trajikomedinin ilişkisi

2 dk


2
8 paylaşım, 2 puan

Bireyin ve toplumun yaşamındaki saçmalık ve tutarsızlıklar derin bir eleştirel bakış açısıyla ortaya koyulmalıdır. Toplumun hatalı yönlerini sadece eleştirmekle kalmayıp,  ayrıca bu hatalı yönlerini ironik bir yaklaşımla da dile getirerek aynı zamanda traji komik bir yaklaşımın da altı çizilmiş olmaktayız. Bu duruma verilecek en anlaşılır örneklerden bir tanesi Kafka’nın ‘ Siren sesleri’ Dostoyevski’nin ise ‘ cezaya suç araması ‘ gibi komikliğin zalimliğini olarak nitelendirebileceğimiz karşıt bir durum görmekteyiz.  Peki yaşamın bu traji komik tavrını var olmanın dayanılmaz hafifliği bağlamında nasıl ele alabiliriz.

Varolmanın dayanılmaz hafifliği ile trajikomedinin ilişkisi

Murat Kacıoğlu; hafifleşme arzusunun doğrudan yaşanılan ortamdan uzaklaşma isteğinin yansıması olduğunu gösterir. ‘’ Rüzgarın ani darbesiyle kendini somut olana bağlayan bedenin ağırlığından kurtulup yerçekimsiz ortamda süzülmek ve hafifletmek. Rüzgarın darbesiyle bedenin ağırlığından kurtulması olayına karşın; Michel Faucoult ‘’ beden ruhun hapishanesidir’’ sözleri ile bir karşılaştırma görmekteyiz. Burada bahsedilen ise ruh bedeni geçici olarak kullanır. Bir tür düşmüşlük halidir. Bu düşmüşlük hali tesadüfen ya da şans eseridir. Ruh geçici bir bedendedir. Adeta bedeni otel gibi kullanır. Ruh hafiftir beden ise ağır. Böylelikle ruh hiçbir bedende değildir yani bulunduğu bedenin sahibi değildir.

Öyle ki bu durum bir yolda oluşu anımsatır. Sonunu hiç göremediğin bir yolda yalnızca yürümek gibi… Hep bir olanak halinde yaşamak, sayı sayma olanağıdır. Bu durumu destekler nitelikte Aristoteles ‘’ zaman ruhun sayı saymasıdır’’ sözü ile de yolda oluşun, eve varamayışın, sonsuzluğa doğru sayı sayma olanağı sayma halinde yaşamaktan bahsetmiştir.

Varolmanın dayanılmaz hafifliği ile trajikomedinin ilişkisi

Var olmanın hafifliği işte tam olarak bu bağlamda dayanılmaz bir hal alır. Bu şekildeki bir yaşamın saçmalık ve tutarsızlığı trajikomik etkiler bırakır bireyin hayatında. Ruhu her daim bir rüzgara kapılıp gidecekmişçesine hür olmak ister. Bedenine sığmaz, yaralar hatta parçalar. Ve hatta bazen öyle zamanlar olur ki bir bakmışsın bir başkasının bedeninde ruhun özgürlüğüne kavuşur fakat bu yalnızca anlık bir hissediştir. Bilirsin ki bedenine mahkumdur ruhun yani ne sana aittir ne de bir başkasına. 

Sonuç olarak, varolmanın dayanılmaz hafifliğindeki ruh bedenden ayrılarak gür ve ıssız bir ormanda ceylan gibi kaçan bir sevgilinin peşinde bir canavar olur. Bedenin sıcak nefesini sevgilinin ensesine yakıcı bir ateş olarak vurur. Od olur sevgiliyi yakar. Kimsesiz odalarda kış günü bir meltem sıcaklığında rüzgar olup sevgilinin camlarını vurur. Ve nihayet sevgili ölür ruh sevgiliyi takip eder mezarına bir taş olur sonsuz nöbete durur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
8 paylaşım, 2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi