Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demiş.( Cemal SÜREYYA) 1 dk


0
2 paylaşım

Kahvaltı yaşayan her insan için günün vazgeçilmeyen öğünlerinden bir tanesidir. Her ülkenin kendine özgü kahvaltı kültürleri bulunurken aynı zamanda bizlere çok uzak hatta “ıyykk sabah sabah yenir mi bu?” dedirtecek cinsten sabah kahvaltıları da var. Fakat biliyoruz ki bu farkındalık tamamen kültür ve geleneksel farklılıklardan oluştuğu içindir. Yalnız Türkiye’nin gerçekten ağzının tadını bilen bir millet olduğunu söylemeden geçemiycem.

 1. 1 İngiltere

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  İngiltere’ye gittiğinizde kendi mutfağına ait bol çeşitli yemeklerle karşılaşacağınızı umuyorsanız beklentiniz karşılanmayabilir ancak kahvaltı zenginliği bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdiği bilinmektedir. İngiltere'nin yemek kültüründe kahvaltı ve akşam yemeği en önemli öğünlerdir. Kızarmış ekmek, tereyağı, farklı çeşitleriyle reçeller, jambon, bacon, yumurta, fırında tatlı kuru fasulye, kızarmış mantar ve domates, ızgara mantar ve İngilizlerin çok sevdiği sosis çeşitleri, içecek olarak taze portakal suyu veya sütlü çay eşliğinde yapılan kahvaltıda bizdeki birkaç öğünün çeşitliliğini kahvaltıya sığdırmışlardır.  Çok sayıda çeşidi olan gevrek de, kahvaltıda sütle tüketilerek kahvaltı menüsünde bolca yer alıyor. 

 2. 2 Fransa

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Kahvaltı kültürüne biraz Fransız olan Fransa'da, kahvaltıda bol sütlü kahve ve kruvasan tercih ediliyor. genellikle geniş sofralar kurulmadan hızlı bir şekilde yapılan kahvaltılarda; çikolatalı kruvasan, bazen baget ekmeği ve reçele yer veriliyor. Peynir çeşitliliği bakımından zengin bir ülke olmasına rağmen kahvaltılarında peynire hiç yer vermemeleri de bizlere biraz geliyor.

 3. 3 Rusya

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Çok çeşitli baharatları sabah kahvaltıları dahil tüm yemeklerde kullanmayı oldukça seviyorlar. Genellikle kahvaltılarında ise deniz ürünleri ve yumurtaya yer veriyorlar. Balık çeşitleri ve havyarın yanı sıra ülkede oldukça yaygın olan lakerdalı esmer ekmek yapımı olan “'Wolga-Schnitte”' sıklıkla sofralarda yerini alan lezzetlerden.Tabi bir de Rusların votkaya olan düşkünlüğü kahvaltı masalarına da yansıdığı görülüyor. Sabahları kahvaltı için evlerine misafir gelenlere vodka ikramında bulunmayı seven Rusların bu isteğini geri çevirmek de büyük bir kabalık oluyor.

 4. 4 ABD

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  ngiltere'deki kahvaltılara benzer bir kahvaltı kültürleri olan Amerikalılar, İngilizlere ek olarak tuzlu ile tatlıyı bir arada tüketmeyi tercih ediyorlar. Bunun en büyük gösteresi ise, meyveler ve şerbetle birlikte servis edilen krepler. Çeşitli soslarla süsledikleri kreplerin yanı sıra ülkede, domuz pastırması, yumurta ya da hızlı kahvaltıların baş tacı mısır gevreği sıklıkla tercih edilen diğer lezzetler arasında

 5. 5 İtalya

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  İtalyanlar için vazgeçilmez olan kahve kültürleri elbetteki kahvaltılarına eşlik eder. Hatta kahvaltı kahvelerine eşlik eder desek yeridir.Çünkü İtalyanlar için sabahları cappucino vazgeçilmezdir. Yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklılıklar gösterse de genelde ponçik isimli içi kayısı reçelli yiyeceğin öne çıktığı İtalyan kahvaltısında, bisküvi ve pastaneden alınma çeşitli tatlı ve tuzlular bulmak mümkün. Güne enerjik başlamayı seven İtalyanlar, fiziksel ve zihinsel aktiviteleri için enerji verecek besinlere ihtiyaç duyarlar. 

 6. 6 Meksika

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Meksikalar'ın kahvaltıları da  Meksika’da yaşayan insanların karakteri gibi eğlenceli ve renkli. Kahvaltı onlar için çok önem taşımasa da, çeşitli lezzetler hazırlamak ve sunmak çok önemlidir. Geleneksel Meksika kahvaltıları; yumurta, sosis, fasulye, patates, kırmızı, yeşil ve sarı biber, muz, ananas gibi yiyeceklerden oluşuyor. Tortilla ekmeği, Meksika kahvaltılarının vazgeçilmezi. Tortilla ekmeğini yumurta ile birleştirerek değişik lezzetler hazırlayabiliyorlar. Mısır unundan yaptıkları ince yufkaları; sadece kahvaltılarda değil, neredeyse her yemeğin yanında tüketilebiliyorlar."Chorizo Revueltos Con Huevos" isimli bu yemekleri ise en çok tüketilen ve neredeyse her sofranın baş tacı olan bu yemektir. Yumurta, Meksika sosisi ve acı sosla hazırlanır.

 7. 7 Yunanistan

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Frappe ve sigaranın başrolde olduğu Yunan kahvaltılarından pek bir beklentiniz olmasın. Kahve, peynirli börek ve Kavala kurabiyesini yeterli gören Yunanlılar, bu yavan kahvaltılarının tadını sigara ile çıkarıyorlar. Türklerin 5 çayı alışkanlığını andıran kahvaltılarını her sabah 7-8 arasında birbirlerine gitmek suretiyle gerçekleştiriyorlar. Yalnız yemeği sevmeyen millet, aslında yemekten ziyade konuşmayı ve sohbet etmeyi sever. Gerçek ziyafete öğlen başlayan Yunanlılar için kahvaltı günün en sıradan öğünü.

 8. 8 Japonya

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Japonya’ya gidip de geleneksel bir Japon kahvaltısı yemek istediğiniz önünüze konulacak iki şey pilav (gohan) ve balıktır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez diğer lezzetler ise Miso (soya) çorbası ve baharatlı turşu.Yumurtayı da kahvaltıda tercih eden Japonlar, az pişmiş olarak yumurtalarını yemeyi tercih ediyorlar. Peynir ya da ekmek kullanmıyorlar ve peynir yerine genellikle soya fasulyesinden yapılan tofuyu tercih ediyorlar. İçecek olarak ise yeşilçay tercih ediyorlar.Herkese itadakimasu!

 9. 9 İspanya

  İspanya kahvaltısı bir diğer ismi ile İspanyol kahvaltısı olarak tabir ediliyor İspanya kahvaltısında ekmek en çok tüketilen besindir. Kahve eşliğinde yapılan kahvaltıda ekmekle birlikte çeşitli reçellerin yanı sıra füme balık da en çok tercih edilenlerdendir. Pan von tomate isimli (domates, sarımsak ve jambon) bir ekmek sosları vardır. Kahvaltının diğer önemli lezzetlerinden biri Türkiye’den de alışkın olduğumuz hamur işleridir. Peynirli içlerle hazırlanan bol bol kızartma hamur işlerini İspanya kahvaltı sofralarında görebilirsiniz.

 10. 10 Veeee Türkiye

  Ülkelerin geleneksel Türk mutfağına aykırı birbirinden farklı kahvaltı kültürleri

  Tuzlu ve tatlının ağırlıklı olduğu Türk tarzı kahvaltı, sıradan bir ‘öğün’ değildir. Burada anahtar sözcük: ‘bolluk’tur. Dünyanın birçok ülkesinde güne merhaba diyen insanlar kuru fasülyeden tatlandırılmış kahveye kadar çeşitli lezzetleri kahvaltı öğünü olarak tüketiyor. Oysa Türk kahvaltıları öyle değil. En fakir sofralarda bile vücudun beslenmesi için gerekli pek çok yiyecek var. Peynir, zeytin, yumurta, domates, salatalık başta olmak üzere… Çay ise kahvaltının vazgeçilmezi.

  Taze demlenmiş çay, taze tereyağı, reçel ve bal, beyaz peynir ve çeşitleri, siyah ve yeşil zeytin, sucuk ve pastırma salam ve sosis, kızarmış ekmek simit, poğaça, börek, gözleme, kurabiye ve çörek çeşitleri haşlanmış ve sahanda yumurta.Bunlar yalnızca serpme kahvaltısı çeşitlerinin bir kısmı. Köy kahvaltısındaki çeşitliliği bilenler iyi bilir. Türkiye bir başka yahu:)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0
2 paylaşım

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen

Bir Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi