Ülkeleri savaşa sürükleyen fosil yakıtların aksine, tükenmeyen bir sistem… Rüzgar türbinleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Petrol, doğalgaz ve diğer birçok enerji kaynaklarının temel savaş sebebi olduğu bu çağımızda, ülkeler deli gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş durumdalar5 dk


Ve biliyoruz ki rüzgar da tükenmeyen ve fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında çevreyi kirletmeyen ve ekolojik dengeye zarar vermeyen bir enerji kaynağı, peki elimizde kimseyle savaşmaya gerek bırakmayan, hayat varoldukça varlığı devam eden bir enerji kaynağı bulmuşken dört elle sarılmamız gerekmiyor mu? Veya neden heryerde bu rüzgargüllerinden görmüyoruz? Ne yazık ki güzel olan herşeyin bir bedelinin olduğu gibi… rüzgar santrallerini kurmak da öyle sandığımız gibi kolay ve ucuz değil.  Burada işin ekonomik boyutu asla göz ardı edilmemelidir zira rüzgar enerjisi sistemleri diğer yenilebilir enerji sistemleri ile kıyaslandığında maliyeti daha yüksek olan sistemler olduğundan gereksinimlerinize en uygun olan ve maliyetlerin en düşük olduğu sistemlerin kurulması çok önemlidir. Buyrun makalemize…

Ülkeleri savaşa sürükleyen fosil yakıtların aksine, tükenmeyen bir sistem... Rüzgar türbinleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Nedir bu Rüzgar Türbini?

Rüzgar türbinleri rüzgarda bulunan potansiyel enerjiyi önce mekanik daha sonra ise isteğe göre elektrik yada mekanik enerjiye çeviren sistemlerdir. Türbin, rüzgar enerjisini elektriğe çevirmekte kullanılan araçların bir araya getirilmiş halidir. Genellikle 1,2 veya 3 kanatlı modelleri vardır. Bu türbinler yatay ve dikey eksenli olmak üzere iki çeşittir. Yaygın olan çeşit yatay eksenli ve 3 kanatlı olan modellerdir. Bu yaygın çeşit yatay eksenli ve dikey eksenli denen 2 farklı türbin kullanır.

Nasıl Çalışır? 

Ülkeleri savaşa sürükleyen fosil yakıtların aksine, tükenmeyen bir sistem... Rüzgar türbinleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Rüzgar estiğinde, rotorun dönmesine yardımcı olan kanatlar rüzgarın bir kısmını yüzde olarak engellerler. Bu da enerjiye dönüştürülen yüzdedir. Kanat verimi ne kadar iyi olursa elde edilecek güç de o kadar yüksek olur. Fizik kurallarına göre enerjiye dönüştürülebilecek rüzgar maksimum %59.3tür ve bu Betz Limiti olarak adlandırılır. Fakat pratik uygulanan sistemlerde sürtünme, ısı ve türbülans kayıpları da oluştuğundan bu oran %30 civarlarına düşmektedir. Rüzgar türbinleri tek başına yada hibrit sistemler olarak kullanılabilir. Hibrit sistemlerde genellikle güneş paneli, hidroelektrik yada diğer kaynaklarla birlikte kullanılır. Sistem olarak, bir şebekeye bağlanarak, güneş pilleriyle veya dizel jeneratörlerle birlikte hibrit şekilde kullanılabilirler. Tek sistem olarak kullanılan rüzgar türbinleri bugune kadar genelde su pompalarını ve iletişim cihazlarını çalıştırmak için kullanılmaktaydı ama şimdi rüzgarlı bölgelerdeki ev sahipleri veya çiftçilerde elektrik üretmek için rüzgar türbinlerini kullanmaktalar.

Ülkeleri savaşa sürükleyen fosil yakıtların aksine, tükenmeyen bir sistem... Rüzgar türbinleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Rüzgar Türbinlerini Oluşturan Parçalar Nelerdir?

 • Anemometre: Rüzgarın hızını ölçüp kontrol devresine ileten parça. Anemometreden gelen elektronik sinyaller, rüzgâr türbininin elektronik kontrol ünitesi tarafından rüzgâr hızı yaklaşık 5 m/s’ye yaklaştığında rüzgâr türbinini çalıştırmak için kullanılır. Bilgisayar, türbini ve çevresini korumak için rüzgâr hızı 25 m/s’yi aştığında türbini otomatik olarak durdurur.
  Yelkovan, sinyalleri rüzgâr türbininin elektronik kontrol ünitesi tarafından rüzgâr türbinini rüzgâra karşı döndürmek üzere kullanılır.
 • Kanatlar ( Blades ): Genelde 2 yada 3 kanatlıdır. Pervane kanatları, rüzgârı yakalar ve rüzgârın gücünü pervane göbeğine aktarır. Modern bir 600 kW rüzgâr türbininde her pervane kanadının uzunluğu 20 metre kadardır ve bir uçak kanadı gibi tasarlanır.
 • Fren: Rotoru acil durumlarda durdurmak için kullanılan diskli, elektrikli veya hidrolik sistemdir.
 • Kontrol Devresi: Uygun rüzgar hızı olduğunda jeneratörün çalışmasını sağlayan ve yüksek hızlarda zarar görmemesi için jeneratörü kapatan devredir.
 • Dişli Kutusu: Rotorun ve jeneratörün yüksek ile düşük hız arasında geçiş yapabilmesini sağlayan parçadır. Rüzgar jeneratörlerinin enerji üretimini devam ettirebilmesi için gereklidir.
 • Jeneratör: Elektriği üreten kısım.
 • Yüksek Hız Dişlisi
 • Düşük Hız Dişlisi
 • Nasel ( Beşik ): Rotor bu kısıma montedir. Bu kısımda dişli kutusu, jeneratör, kontrol devresi ve fren bulunur.
 • Pitch: Kanatların açı ayarıdır. Düşük veya yüksek rüzgar hızlarında enerji üretiminin devamlılığını sağlar. Bir pervanenin 360 derecelik bir devri esnasında bir uçağı ileri doğru götürdüğü mesafeye de denir.
 • Rotor: Kanatların ve toplu olarak bağlı oldukları kısım.
 • Kule: Rüzgar jeneratörünün bulunduğu metal yapıdır. Bu yapının yüksekliği arttıkça üretilebilecek enerjide artar. Rüzgâr türbininin kulesi, makina yerini ve pervaneyi taşır. Genelde kulenin yüksek olması bir avantajdır, zira zeminden uzaklaştıkça rüzgâr hızları artar. Modern bir tipik 600 kW rüzgâr türbininde 40 – 60 metrelik bir kule bulunur.
  Kuleler, dairesel veya kafes biçiminde olabilir. Dairesel kuleler türbinin tepesine ulaşmak için bir iç merdiven olabildiğinden personelin türbinlere bakması için daha güvenlidir. Kafes kulelerin avantajı başlıca daha ucuz olmasıdır.
 • Rüzgâr Gülü: Rüzgarın yönünü belirleyip ve rota belirleyiciye iletir.
 • Rota Dişlisi: Yatak eksenli rüzgar jeneratörlerinde, jeneratörün rüzgara doğru dönmesini için rota motorunun kontrol ettiği dişli.
 • Rota Motoru: Rota dişlisini hareket ettiren motor.

Ülkeleri savaşa sürükleyen fosil yakıtların aksine, tükenmeyen bir sistem... Rüzgar türbinleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Avantajları Nelerdir?

Atmosferi kirletici etkiye sahip gazların salınmasının önüne geçer

Temiz bir enerji kaynağıdır

Kaynağı sonsuzdur

Diğer enerji tesislerine göre (HES, TERMİK vs) daha uygun şartlara sahiptir

Enerji üretim maliyetlerinin düşüktür,

Güvenilir bir enerji üretim kaynağıdır

Bölgesel olması ve dolayısıyla kişilerin kendi elektriğini üretebilmesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
1
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi