Uganda Büyükelçimiz ve yardımcısı Cumhuriyet bayramında Helen ve Zeus kılığına girdi, ülkeye geri çağrıldı! Akıllarda tek soru: Neden Yunan?

3 dk


3
3 puan

Cumhuriyet’in 95. Kuruluş yıldönümü bilindiği gibi 29 Ekim 2018 günü Türkiye, KKTC ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde coşkulu törenlerle kutlanmıştı. 

Afrika ülkesi Uganda’nın başkenti Kampala’daki Büyükelçiliğimiz ise skandal bir törene imza attı. 2010 yılında açılan Uganda Kampala Büyükelçiliği’nde 5 yıldır görev yapan Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in evsahibi olduğu resepsiyona Ugandalı bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ancak daha önce görmediğimiz ve duymadığımız bir şekilde resepsiyona Türk büyükelçi ve Büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler damga vurdu. 

Türkiye’nin Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, 29 Ekim resepsiyonunda Yunan mitolojik tanrılarının kıyafetini giydi. Bu durum resepsiyona katılan Ugandalıları bile şaşırttı.

Uganda Büyükelçimiz ve yardımcısı Cumhuriyet bayramında Helen ve Zeus kılığına girdi, ülkeye geri çağrıldı! Akıllarda tek soru: Neden Yunan?

Büyükelçi Yavuzalp resepsiyonda Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen’i çağrıştıran bir kıyafet tercih ederken, katibin kıyafeti ise Yunan mitolojisinde tanrıların kralı olan Zeus’u çağrıştırdı. Büyükelçi ve katibin milli bayramda ev sahibi olarak verdikleri resepsiyonda Yunan kültürüne yönelik kıyafetleri tercih etmeleri  doğal olarak eleştiri konusu oldu. Akıllara ise bir yığın soru işareti getirdi. 

Öncelikle Sedef hanım hep Helen olmayı hayal etmiş olabilir ama sebebin bu olduğunu sanmıyoruz 🙂 Acaba Roma imparatorluğu ile cumhuriyet arasında ilişki kurmak istemiş desek… TED kolejinde okumuş ve daha sonrasında Paris Amerikan üniversitesini bitirmiş, tecrübeli bir diplomat olan Sedef Yavuzalp, cumhuriyet ile illa birşeyi ilişkilendirmek istediyse neden Türk tarihindeki daha şu anki hiçbir devlet bile ortada yokken Saka hükümdarı Tomris Hatun'u örnek almaz ve onun kılığına girmez? Bizim Kağan'la tamamen eşit haklara sahip olan, tahta merasimle oturan, savaş yöneten ve üstelik başarı ile sonuçlandıran Tomris hatunumuz Cumhuriyete iyi bir örnek teşkil etmiyor muydu? 

Uganda Büyükelçimiz ve yardımcısı Cumhuriyet bayramında Helen ve Zeus kılığına girdi, ülkeye geri çağrıldı! Akıllarda tek soru: Neden Yunan?

Her şeyin ötesinde, bir uluslararası ilişkiler birinci sınıf öğrencisi bile, ülkeyi temsil eden elçiliklerde ve dış ilişkilerde temsil ettiğin ülkenin prestijinin ne denli önemli olduğunu bilirken, bu denli tecrübeli bir diplomat nasıl olur da resmi bayramımızda mitolojisinden ve saray entrikalarından başka kayda değer bir değeri olmayan Yunanlıların gerçek olduğu bile belli olmayan mitlerinin kılığına giymeyi kendine yedirir? Daha da önemlisi, Yunanistan ile Türkiye arasında uluslararası camiada adalarla ilgili yıllar süren bir hukuk mücadelesi olduğunu ve prestij olarak üstünlük mücadelesini de biliyorken… 

Uganda Büyükelçimiz ve yardımcısı Cumhuriyet bayramında Helen ve Zeus kılığına girdi, ülkeye geri çağrıldı! Akıllarda tek soru: Neden Yunan?

Sonuç olarak ne mi oldu? Siyasetçilerin bu duruma tepki vermemesi bir bakıma ellerinde dahi değil, bazı şeylerin diplomaside kabul edilemez olduğu buradan da belli oluyor ki; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp'in Ankara'ya geri çağrıldığını açıkladı. 'Geri Çağrılmak', diplomaside büyükelçiler için görevinden azledilmek olarak biliyoruz… Bakalım…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

3
3 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
3
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
1
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
3
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi