Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

Aslında erkeklere 'iade ediyoruz' demek daha doğru! 1 dk


Evet yanlış duymadınız, yampiri yampiri yürüten, omurgamızı kamyon çarpmışa çeviren, belimize inanılmaz ağrılar yaşatan bu aptal icadı erkeklere iade ediyoruz. Neden mi iade? Çünkü ilk topukluları erkekler kullanmış. Kaşla göz arasında gelenek ne olmuş da kadınlara geçmiş biz anlamadık. Siz?

 1. 1 İlk olarak Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için topuklu ayakkabı kullandı. At süren erkekler eyerin üzerinde rahat durabilmek için topuklu ayakkabı giydi. Modern topuklu ayakkabı ise Leonardo Da Vinci tarafından tasarlandı (evet leonardo abimiz bu konuya da el atmış). Ve 17 yüzyılda ise artık yaygınlaştı. Tabii ki sadece soylu erkekler arasında.

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 2. 2 İşte ilk topuklulardan ilginç bir ayakkabı. Bu gerçek!

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 3. 3 İlk topuklu ayakkabıları soylu erkekler 17. yüzyılda kullanmaya başladı. O yıllarda topuklu giymek soyluluk işaretiydi çünkü zengin ve soyluların arabaları olduğu için yağmurda çamurda yürümeye ihtiyaçları olmuyordu. Ve hatta topuk boyları soyluluğun derecesine göre artıyordu.

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 4. 4 18. Yüzyıla geldiğimizde erkekler topuklu giymeyi bıraktı. Kadınlar arasında yaygınlaşmaya başladı. Artık topuk, kadınlar arasında zerafetin simgesi haline geliyordu. Çünkü uzun elbiseler daha güzel duruyordu.

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 5. 5 Onyıllar geçerken topuk seviyesi yükselirken, mini etekler çıkmaya başlayınca yeniden kısaldı.

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 6. 6 Yavaş yavaş topuklu ayakkabının 'cat walk' yürüme şeklini kolaylaştırdığı, bu yüzden kadına seksi bir hava kattığı, kalçayı daha kalkık gösterdiği ve kiloluları daha zayıf gösterdiği algısı sayesinde topuklu ayakkabı aldı başını yürüdü...

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

 7. 7 Kadınlara dayatılan güzellik algılarının yüzyıllardır ne acılar çektirdiğini, zayıflamaya çalışanlar, estetik faciasına uğrayanlar mı dersiniz, hepimiz biliyoruz. Eh topuklu ayakkabı da bu işkencelerden sadece bir tanesi... Ayakların bu şekilde tuhaf bir aletin içindeyken yürümeye çalışmasının sağlığa neler yaptığının farkında mıydınız peki?

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

  Central Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İşyar, “Giyilen ayakkabıya ait topuk uzunluğu ölçüsü 4,5 cm.’den daha yüksek olduğunda normal anatomik yürüyüşü sağlayan sistemler olumsuz yönde etkilenir. Yüksek topuklu ayakkabılar, kişinin bacak ve ayaklarında kilometrelerce yol yürümüşçesine yıpranmaya neden olur” diyor.

 8. 8 Sadece ayak değil üstelik. Topuklu ayakkabı kullanımı başta leğen kemiğine ait kaslar olmak üzere alt ve üst ekstremite kaslarında gerilmeye yol açabildiğinden vücutta denge ve şekil bozukluklarına yol açabiliyor.

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz

  Günlük hayatta tercih edilen yüksek topuğa ve platforma sahip ayakkabılar, bacak ve ayaklarda ağrıyı artırabilirken, şekil bozukluğuna, diz ve bel bölgesinde çeşitli problemlere zemin hazırlayabiliyor. Daha da önemlisi yüksek platform ayakkabılarda denge bozukluğu yaşanması nedeniyle, düşme riskleri artabilirken, eklem bağ dokusunda da hasarların görülmesine sebep olabiliyor. Bunların yanı sıra yüksek platform ve topuk uzunluğu ölçüsüne sahip ayakkabılar uzun süre giyildiğinde, ayaklar öne doğru kayabiliyor. Özellikle ayakların, ayakkabının iç bölgesinde kalan kısımlarıyla sürtünmesi ise yük temasını artırıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar, çekiç parmak ve callus adı verilen nasırların oluşumuna, tırnak ve tırnak yataklarına ait bozulmalara, kasları topuğa bağlayan ve achilles olarak adlandırılan tendonun kısalmasına neden olabiliyor.

 9. 9 Vücudun tüm yükünü taşıyan en önemli organımıza, ayaklarımıza neden bunu çektirmek zorundayız? Erkekler uzun bacak görmek istiyor diye mi? Beyler biraz da sizde görmek istiyoruz!

  Topuklu ayakkabıları erkeklere devrediyoruz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi