Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

1 dk


3
6 paylaşım, 3 puan

Onlar dünya tarihinde dönen okun yönünü değiştirdi, bazıları devrimler yarattı, bazıları milyonların ölümüne sebep oldu… Ve yüzyıllarca konuşulacak icatlar geliştirdiler… Buyrun…

 1. 1 Fatih Sultan Mehmet

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Dünya tarihine yön vermiş bir Osmanlı hükümdarı olan Fatih Sultan Mehmet, iki imparatorluk, dört krallık ve on bir prenslik yıkmış çok iyi bir komutan, lider ve idareci idi. 

  Şehzadelik dönemi boyunca çok önemli hocalardan ders almış, felsefe, matematik, Arapça, Farsça, Latince, Yunanca ve Sırpça öğrenmiş; tarih, coğrafya ve askeri açıdan derin bir birikime sahip olgun ve ne istediğini bilen ve o zamana kadarki en güçlü, en cesur, en atak, en zeki ve en planlı padişah olarak 1451’de tahta oturmuştur. Avrupalı devlet adamları için “Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri dahi ulaşamaz.”demiştir. 

  6 Nisan 1453’te “Ey Konstantiniyye, ya sen beni alırsın, ya ben seni” demiş, İstanbul’u fethederek cihan devleti Osmanlı’ya başkent yapmıştır. Bu fetih, dünya tarihini de değiştirmiş, Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ başlamıştır. Bu, coğrafi keşiflerin de en önemli nedeni olmuştur. Avrupa’daki Rönesans hareketleri, İstanbul’da esen ilmi havanın etkisiyle başlamıştır. 

  Fatih’in gücünün farkında olan Avrupa, 14 suikast sonunda Sultanı öldürmeyi başarmış, cihan hükümdarı, 49 yaşında hayata gözlerini yummuştur. 

 2. 2 Mustafa Kemal Atatürk

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu’da başlayan Kurtuluş Savaşı’nın siyasi ve askeri önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatmak buraya sığmayacağından, ancak aciz bir şekilde kısa kesmek durumundayız. 

  Bitmiş bir durumda olan milleti ve ordusu yorgun bir devleti devralan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, eşi benzeri görülmemiş bir özveri ve cesaret ile, tüm ülkenin işgal altında olduğu bir dönemde insanüstü mücadele göstererek Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmış, varlığını Lozan ile dünyaya kabul ettirmiş, siyasal, toplumsal, hukuksal, eğitim, ekonomi ve güzel sanatlar alanında sayısız devrime imza atmıştır.

 3. 3 Adolf Hitler

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Nazizm’in kurucusu ve nasyonal sosyalizm fikrinin sahibi Adolf Hitler Avusturya’nın Braunau kasabasında doğdu. I. Dünya Savaşı çıkınca Bavyera ordusuna girdi. Alman mağlubiyetinden sonra 6 arkadaşı ile beraber Alman İşçi Partisine girerek kısa sürede partinin lideri oldu. Amaçlarından ilki, Alman Vatandaşlığının yalnızca Alman kanını taşıyanlara ait olduğunu sindirtmek ve büyük sermayeyi devletleştirmekti. 1924’te hükümeti devirmek için girişimde bulundu fakat başarılı olamadı ve 10 ay hapse mahkum edildi. Bu süreçte, sonradan Avrupa’yı kan gölüne çevirecek olan fikirlerini yazdığı ‘Kavgam’ isimli kitabı ortaya çıktı. 

  Hapisten çıktıktan sonraki yıllarda Almanya büyük bir ekonomik kriz içinde ve borç batağındaydı. Tekrar partisinin başına geçti, 1924-29 yılları arasında başarısız olsa da Dünya Ekonomik Krizinden sonra daha fazla oy topladı. 1933 te başkanlığa getirildi, 1934’te ise Almanya’nın tek lideri oldu. 

  Hitler, Alman ırkının, diğer ‘aşağı’ ırklarla birleşmesinin evrime aykırı bir ‘biyolojik hata’ olarak görüyordu. Ve olan oldu… İktidara geldikleri andan itibaren bu ‘hata’yı gidermeye çalıştılar. Yasalar çıkarıldı..ırklar arasında ‘temizlik’ işine başlandı. Toplumu çingenelerden, Yahudilerden, zencilerden ve özürlülerden arındıracak kanun çıkardı. 55 milyon kişi çeşitli işkencelerle öldü. Maddi kayıplar ise hesaplanamayacak kadar olağanüstüydü. 

  Hitler: “Kuzey Avrupa Almanlarını insanlık tarihinden çıkarın, geriye maymun dansından başka bir şey kalmaz” demiştir.

 4. 4 Martin Luther King

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  1929’da Atlanta’da doğan Luther, Afrikan-Amerikanları uygarca bir yaşama kavuşturmak için uğraşmıştır. Irksal eşitlik ve siyah vatandaşların eşit vatandaşlık hakları için yaptığı eylemler ve yürüyüşlerle Amerika’da Yurttaş Hakları Kanunu’nun çıkmasını sağlamıştır. 

  Öldürüldüğü güne kadar siyahlarla beyazların eşitliği için birçok eylem düzenledi, başarılar kazandı ve bu hümanist ve barışsever, birleştirici tutumu ile Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

 5. 5 Kristof Kolomb

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Cenova’da 1451 yılında doğan Kristof Kolomb, Atlantik Okyanusu’nu aşarak Kuzey Amerika’ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bazılarına göre dünyanın akışını değiştiren büyük bir denizci ve büyük bir kaşif, bazılarına göreyse Amerika’daki yerli halka karşı büyük katliamlar yürüten bir zalimdi. (Serdar Kayıhan)

 6. 6 Johannes Gutenberg

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Hareketli kısımlarla yazı matbaasını bulan Johannes Gutenberg, bin yılın en önemli insnaları arasında her zaman en üst sıralarda yer almıştır. Aslında bir demirci olan Johannes, bir yazı türü icat etmiştir fakat sonra bu yazıları çoğaltmak düşüncesiyle basım teknikleri geliştirmiştir. Kolayca tahmin edilebileceği gibi Gutenber’ün bu buluşu sayesinde dünyada bir çığır açıldı, zihinler tazelendi, kirli bilgilerden temizlendi, fikirlerin yayılmasını hızlandırdı, bilim araştırmalarını geliştirdi, reformların yapılmasını sağladı.

 7. 7 Nikola Tesla

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Tesla’nın babası papaz, annesi ise ev aletleri mucidi olarak bilinen bir insandı. Nikola Tesla, dünya bilim tarihini etkileyen ve değiştiren deneylere ve icatlara imza attı. En önemli buluşu elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel olarak Londra fuarını aydınlatarak ispatlamasıdır. Bugün bilinen tüm iletişim sistemlerinin, uzay teknolojilerinin ve kablosuz iletişimin temelini attı.

  Tesla ayrıca uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan ilk kişidir. 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile yüzdürdü. Uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişi oldu. Kozmik radyo dalgalarını bularak 1917 de cisimlerin üzerine bu dalgaları gönderip bir floresan ekran üzerinde topladı.


 8. 8 Wright Kardeşler

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Orville ve Wilbur Wright isimli kardeşler, kurdukları bisiklet atölyesinde planör yapmaya başladılar. Planörlerini uçurmak için ülkenin en rüzgarlı yeri Kuzey Karolin’da deney yaptıktan sonra kanat modellerini denediler. Hiçbir bilimsel veya teorik eğitim almadan, kuşların tekniklerini gözlemleyerek uçaklarını geliştirmişler ve havalanabilen ilk motorlu uçağı keşfetmişlerdir. Bu iki çılgın kardeşten sonra artık tüm dünya insanların ve malların taşınmasını uçaklarla yapar hale geldi, ve hatta savaş araçları olarak kullanılan sayısız türü icat edildi.

 9. 9 Graham Bell

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  Sağırların işaret dilini kullanmadan konuşmalarını öğretmek gibi ilginç eğitimler vermek için Boston’a giden Graham Bell, Boston Üniversitesi’nde İnsan Sesi Fizyolojisi dalında profesör olarak çalışmaya başladı. Sağırların sessizliğini ortadan kaldıramasa da, kilometrelerce öteden insanların birbiriyle konuşmasını sağlayan telefonu icat etti. Şu anki etkisini hepimiz biliyoruz...

 10. 10 John Davison Rockefeller

  Tarihin akışına yön vermiş 10 insan

  16 yaşında kazandığı parayı biriktirmeye başlayan David, Amerika’da tüm zamanların en zengin insanı olarak seçilmiştir. Bütün enerjisini Amerika’daki petrol endüstrisini kontrol etmeye odaklamıştır. Rockefeller rakiplerine önce şirketlerini satın almak için para teklifinde bulunurdu, kabul etmezlerse onları iflasa itip firmalarını daha ucuza satın alacağını söylerdi. Hızla diğer şirketleri yutan, sahibi olduğu Standart Oil kısa sürede demir yolları şirketlerini de ele geçirdi çünkü indirimle taşıma sağlayabiliyordu. Bu saldırgan taktikleriyle tam bir terörist durumuna geldi. ABD deki petrol rafinelerinin yüzde 90’ı onun denetimi altında idi. Şu anda bile halen Rockefeller ailesine aittir. Tabii ki ABD ile kalmayıp tüm dünyaya yayıldı bu aile. Basra Körfezi Petrolü, Shell ve birçok petrol yatakları…

  Tam bir kötü adam tipi yok mu?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

3
6 paylaşım, 3 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
1
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
3
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi