Tarihi olay: Uzun yıllardır bir anlaşmaya varamayan 5 ülke ‘Hazar’ın hukuki statüsü’ konusunda orta yol buldu

1992’de ortaya çıkan ve Rusya, Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Kazakistan arasında krize neden olan Hazar Denizi’nin statü sorunu nihayete erdi. 2 dk


1
1 puan

Hazar denizi -biz deniz olarak nitelendirmemize karşın hukuki stasüsü belirsizdir- Güneydoğu Avrupa ve Asya’nın birleştiği noktada yer alan 371 bin kilometrekarelik alana sahiptir. İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın kıyısı bulunan deniz doğalgaz, petrol gibi kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir özelliğe sahiptir. 

Hazar Denizi, geçmişte Sovyetler Birliği ve İran arasında bir sorun teşkil ederken, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1992’de denize kıyısı olan ve dolayısıyla pay hakkına sahip olan yeni devletler ortaya çıkmıştır. Bağımsız olan Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan, kendi kıyılarında hak iddia etmiştir. Bu güne kadar sayısız görüşmeler sonucunda anlaşma üzerine birçok fikir paylaşılmış ise de bir sonuca varılamamıştır. Bu fikirlerden bir kısmı denizin kaynaklarından ülkelerin sınır uzunluğuna göre hak sahibi olmaları olmuş, bir kısmı ise kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge uzunluğu konusunda, bir kısmı ise beş ülkenin eşit bölünmesi gerektiği konusunda fakat onay görmemiştir. 

20 yıl süren müzakerelerin ardından gelen anlaşmaya Pazar günü Kazakistan'ın Aktav şehrinde Rusya, İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan imza atmıştır. 

Anlaşmaya göre, Hazar Denizi'nin zengin petrol ve doğalgaz rezervlerinin daha fazla kullanıma açılması, yüzeyin ortak kullanılması ve Hazar'a kıyısı olmayan ülkelerin bölgede askeri faaliyet yürütmesine izin verilmemesine karar verildi. Balıkçılık, denizcilik, bilimsel araştırma faaliyetleri ve boru hatlarının döşenmesi tarafların uzlaşıya vardığı anlaşma kapsamındaki kurallara göre düzenlenecek.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev imzalar atılmadan önce yaptığı konuşmada liderlerin 'tarihi bir olayın katılımcıları' olduklarını söyledi. Putin de anlaşmanın 'çığır açan bir gelişme' olduğunu belirtip Hazar Denizi'ne komşu ülkeler arasında daha fazla askeri işbirliği yapılması çağrısında bulundu. 

Gülen yüzler, tatminkâr vücut ifadeleri…

Diplomasinin ve barışçıl görüşmelerin ne kadar başarılı sonuçlar ortaya çıkarabildiğine ilişkin bu olay, anlaşmazlık yaşayan devletlerin savaşa, teröre ve ekonomik yaptırımlara başvurduğu bu çağda örnek niteliğinde ve güzel bir olay olduğunu söyleyebilir, diğer ülkelere de tavsiye niteliğinde olduğunu düşünebiliriz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
1
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
5
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
3
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi