Sizin kişilik tipiniz hangisi?

1 dk


10
10 puan

Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşarken ve hepsinin kendine has özellikleri varken kişilik tiplerinden bahsetmek mümkün mü? Ya da insanları belli bir kalıba sokmak ne kadar doğru bir davranış olabilir.  Tam da bu yüzden psikologlar kişilik terimini tam olarak tanımlayamamışlar. Bugün sizlere bir kaç farklı kişilik tipinden bahsedeceğim. Kişilik tiplerine geçmeden önce bu konuyla ilgili sıkça duyduğumuz, kullandığımız bir kaç terimi tanıyalım.

Kişilik, Karakter ve Benlik

Yazımızın girişinde her ne kadar kişilik tanımı yapılmamış demiş olsak ta genel bir kaynak taraması yapıldığında karşımıza bir takım ortak noktalar çıkmaktadır. Şimdi tanımları bu açıdan yapmaya çalışacağım.

Kişilik: Bireyin olay, olgu, obje(nesneler) ve sosyal çevresine karşı ortaya koyduğu özelliklere denir. Kişilik, bizi diğerlerinden ayıran olayları yorumlama, ortaya koyulan duygusal tepki ya da herhangi bir engellenme ve çatışma ortamında savunma mekanizmalarını kullanma yeteneği olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Karakter: Her ne kadar kişilik terimi ile karıştırılsa bile farklı bir terim olarak el almak gerekir. Karakter; bireyin kendine has tutum ve davranışları olup, sosyal çevrenin bu tutum ve davranışlara verdiği değerler bütününe denir. Karakter; kişilik ve sosyal çevrenin değer yargılarının tümünün toplamı anlamına gelir.

Benlik: İnsanın içinde bulunduğu fiziki ortam ve sosyal çevresiyle girdiği etkileşim sonucunda oluşan, bireye özgü duygu, düşünce, değer ve kavramlar bütününe denir.

Kişilik Tipleri ve Genel Özellikleri

Popüler- Optimist kişilik (Dışa dönük-Konuşkan-İyimser)

Eğlenceli, konuşkan bulunduğu ortamda tüm ilgiyi üstüne çeken yüksek sesle konuşan bir tip olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne-baba olarak bu tipler çocukları icin eğlenceli ortam hazırlar ve en önemlisi çocuklarının arkadaşları tarafından sevilirler. İş yaşamlarında her işi gönüllü yaparlar, iş ile ilgiliyeni düşünceler ve yeni fikirler üretirler, iyi görünmeyi severler ve enerjik ve yaratıcı özellikleri ile renkli fikirlerin kaynağı olurlar. son olarak arkadaş ortamında iletişim ustaları olarak karşımıza çıkar ve insanları severler, heyecan vericidirler, çabuk özür dilerler ve asla kin tutmazlar.

Melankolik-Mükemmelliyetçi Kişilik (İçe dönük-Düşünceli-Karamsar)

Olaylara herzaman karamsar bir duyguyla yaklaşır ve duygularını kendi içinde yaşamak isterler. herşeyin düzenli ve olması gereken tarzda olmasını severler. Yüksek standartları olan insan olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Anne baba olarak yüksek standartları vardır ve çocuklarının herşeyi doğru yapmalarını isterler. İş yerinde programlı çalışmayı sever, detaycı, düzenli, organize hareket etmeyi isterler, temiz ve derli toplu olmayı severler. Arkadaş ortamında arkadaşlarını itina ile seçer, arka planda olmayı severler, çözüm odaklı, arkadaşları ile gerçekten ilgilenir ve her zaman ideal eşi ararlar.

Barışçıl-Soğukkanlı(İçe dönük-Olaylara seyirci-Karamsar

05bcd2f8-1687-43c2-a862-b4ea8576d9a31.gif

Olayları dışardan izleyen, karamsar, baskın olmayan sessiz sakin ve yumuşak başlı biri olarak karşımıza çıkıyor bu tip. Aile içinde iyi bir anne baba olmak en büyük hedefleridir. Çocuklarına zaman ayırırlar, acele etmez ve kötü olayları sineye çekerler. İş hayatında düzenlidirler, hem fikirlidirler, kolay yollar bulurlar, yöneticilik yapıları ön planda olur ve zor şartlarda çalışmak gibi özellikleri vardır. arkadaş ortamında kolay iletişim kurarlar, eğlenceli ve ortamdan memnundurlar, merhametli,ilgili ve iyi bir dinleyicirdir ve çok sayıda arkadaşları vardır.

Güçlü Kolorik Kişilik (Dışa dönük- İyimser-Yapıcı)

Doğuştan lider olan bu tip kararlı ve güçlü bir duruşu ile bilinir, hayal kırıklığı nedir bilmezler, bağımsız ve kendi kendine yetebilen bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. İş hayatında iyi organize olmak, pratik çözümler bulmak, zorluklar karşısında yılmamak en belirgin özellikleridir. Arkadaş ortamına bakıldığında; arkadaşa az ilgi duyarlar, kendilerini grup içinde daha rahat ederler, genellikle haklıdırlar ve en olumsuz zamanda dahi soğukkanlı davranmayı başarırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

10
10 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
2
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
1
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
1
aşık
lanet lanet
1
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
5
beğen

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi