Siber Savaş kızışması! Rusya art arda Hollanda ve ABD’ye, ABD ise Çine siber saldırılar düzenledi… Neler oluyor? İşte detaylar…

3 dk


1
1 puan

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld,  düzenlediği basın toplantısında, Rus istihbarat servisi tarafından 13 Nisan'da KSYÖ'ye yönelik bir siber saldırı planladığını ve bu planlanan siber saldırının önlendiğini, görevlilerin ise aynı gün sınır dışı edildiğini belirtti.

KSYÖ'ye yönelik siber saldırının, diplomatik evraklarla ülkeye giriş yapan 4 Rus istihbarat servisi görevlisi tarafından planlandığını ifade eden Bijleveld, KSYÖ'nün saldırı girişimiyle ilgili bugün suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. Rusya'ya bu tür siber saldırıları sonlandırma çağrısında bulunan Bijleveld, konuya ilişkin Rusya'nın Lahey Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını aktardı.

Onno Eichelsheim ise yaptığı açıklamada, Rus istihbarat servisi görevlilerinin yanlarında bulunan eşyalara el konulduğunu ve yapılan araştırma sonucu KSYÖ'nün wifi kodunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Eichelsheim, el konulan bilgisayarlarda yapılan kontrollerde ayrıca Rus istihbaratının 2014'te Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 uçağıyla ilgili yürütülen uluslararası soruşturmayla bağlantılı, Malezyalı savcının ofisini ve Malezya Polis Teşkilatını hedef alan bazı siber saldırı girişimlerinde bulunduğunun ortaya çıktığını belirtti.

KSYÖ'ye yönelik saldırıyı yapanların fotoğrafları ile isimlerini ve görevlerini açıklayan Eichelsheim, Hollanda'da çok sayıda uluslararası kurum bulunmasından dolayı Rus istihbarat servisinin ülkede aktif olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan iddiaların asılsız olduğuna ilişkin açıklamaları ise inandırıcı bulunmaı. Ayrıca bu ilişkilerin tarafların ilişkilerine zarar verdiğini belirterek diplomatik bir dille uyarı da yapılmış oldu. 

Olaylar ise bununla bitmedi, ABD Adalet bakanlığı 7 Rus istihbarat elemanının ABD ve müttefiklerine karşı siber savaş açmakla suçladı. Açıklamada, mahkeme tarafından haklarında bilgisayar korsanlığı, elektronik dolandırıcılık, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve kara para aklama gibi suçlamalar yapılan Rus ajanların tümünün, Rus askeri istihbarat sevisi GRU mensubu olduğu ifade edildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), devlet destekli doping programı uygulandığı gerekçesiyle 2015'in kasım ayında Rusya Atletizm Federasyonunun üyeliğini askıya almıştı. Rus atletler, söz konusu ceza nedeniyle geçen yıl düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları dahil birçok önemli organizasyona katılamamıştı. Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Dmitry Shylakhtin ise doping skandalını kabul etmiş, konuyla alakalı özür dilemişti.

Adalet Bakanlığının açıklamasında, "Ajanların amacı Rusya'nın spor müsabakalarında desteklediği doping programını ortaya çıkaran uluslararası anti-doping örgütleri ve yetkililerinin çabalarını gayrı meşru hale getirmek, çaldıkları bilgileri yayımlayarak dezenformasyon kampanyası oluşturmak ve diğer ülke sporcularının yasaklı veya performans arttırıcı ilaçlar kullandığını iddia ederek itibarlarına zarar vermek." ifadelerine yer verildi.

Çin'den ise ABD ye karşı beklenmedik bir hamle geldi. Çin’de üretimi gerçekleşen bilgisayar ekipmanlarına ABD'nin teknoloji sırlarını ele geçirmek için "minik casus çipler" eklendiği öne sürüldü. The Bloomberg News’de yer alan haberde, pirinç boyuundaki çiplerin bulunduğu bilgisayarların, Amazon ve Apple öncelikli olarak, ABD firmalarında ve kamu kurumlarında kullanıldığı ifade edildi.

Amerikalı yetkililerden biri, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait bir kurumun, ABD merkezli Super Micro Computer Inc. için Çin’de üretimi yapılan ekipmanlara casus çipleri yerleştirmeye müdahil olduğunu ileri sürdü. Art arda gelen bu haberlerden uluslararası arenada kimsenin masum olmadığı görülüyor. Gelecekte siber suçların ciddi sorun teşkil edeceğini tahmin etmek ise zor değil. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
1
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen
Neutron NK

Efsane

Bir Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi