Robot Sophia ile tanıştınız mı?

Teknolojide, özellikle Yapay Zeka'da gelişen hızlıilerlemeyle birlikte, robotlarla beraber yaşayacağımız fikrine gün geçtikçe daha da yaklaşıyoruz. 1 dk


0
7 paylaşım

İlk olarak insanların asıl işlerini kolaylaştırmada yardımı bulunsun ve pratikliği artırsın diye basit cihazlar geliştirildi. Fakat robotların karmaşıklığı arttıkça endüstrideki kullanım alanları da genişlemektedir.

 1. 1 İnsanın yaşamasına ve çalışmasına elverişli olmayan radyasyonlu ortamlar, zehirli ve yüksek basınçlı sualtı, volkan kraterleri, uzay gibi ortamlarda ve mayın temizlenmesi, madencilik gibi insan için tehlikeli işlemlerde çalışmak üzere robot sistemleri geliştirilmiştir. Yine sağlık alanında ortopedi ve cerrahide de kullanılmaktadır. Bu sektörlerden tanesi de hobi ve eğlence sektörü kategorileri arasında oyuncak ve kişisel hobi robotları ile sinema sektöründe kullanılan robotlar da sayılabilir.

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 2. 2 En tartışmalı ve can alıcı alan ise askeri alanda robotik, özellikle insansız uçak ve tank denemelerinde yaygın olarak yer almaktadır. Robotların casusluk ve keşif görevleriyle birlikte özellikle savunma yıkıcı ve yok edici olarak da tasarlanıyor olduğu bilinmektedir. Mayın arama robotları da bu kategoriye dahil edilebilir.

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

  Birinci ve İkinci dünya savaşlarının sebep olduğu maddi manevi yıkımlar ve hatta yıllar sonra bile etkisini canlı tutan ‘post travmatik sendrom’ gibi prikolojik etkileri de olan savaşlar sonucu eğer bir savaş kaçınılmaz ise asker olarak robotların veya robotik uçakların kullanılması son zamanlarda iyice tartışma konusu olmuştur. Fakat diğer kısım görüşe sahip olanlar ise robot savaşlarının devletleri büyük yıkımlara sürükleyeceğini düşünmektedirler.

 3. 3 Tabii ki bütün bunların ötesinde Arificial Intelligent dediğimiz Yapay Zeka’nın kullanım alanları ve pratik bir seçenek olmasının tüm dünyada heyecan verici etkiye sahip olmasını sağlıyor.

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 4. 4 İnsan özelliklerine yaklaştırmak için sürekli çalışmalar yapılan çağımızda nihayet sizleri Hong Kong merkezli insansı robotlar üreten Hanson Robotik tarafından geliştirilen ve belki de bir insana en çok benzeyebilecek robotu ile, Sophia ile tanıştıralım.

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 5. 5 Robot Sophia, şimdiye kadar birçok seminere ve televizyon programlarına katılmış ve ropörtaj vermiştir. Bu konuşmalarında dünya vatandaşı olmak isteyen Sophia’ya istediğini Suudi Arabistan vermiştir. Sophia şu an bir Suudi Arabistan vatandaşı.

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 6. 6 Sophia’yı ilgi çekici ve ilginç kılan özelliği ne mi? Hanson Robotik’e göre, insanlar ile iyi bir iletişim kurmak için tasarlanmış olan Sophia, kendisine sorulan sorulara verdiği zekice cevapların haricinde...

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 7. 7 ...beklenmedik espriler yapması, iyi bir mizaha sahip olması...

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 8. 8 ...bazı temel insani jest-mimikleri taklit etmesi, karşısındaki kişinin mimiklerine göre yüz ifadesini ayarlaması,

  Robot Sophia ile tanıştınız mı?

 9. 9 ...dinledikleri hakkında neden-sonuç ilişkisi kurması ve hatta karşısındakine konu ile ilgili öneriler vermesi heyecanlı olduğu kadar ürpertici.

  giphy3.gif

  Robot Sophia’yı incelediğimizde ondan öğreneceğimiz şeyler olabilir mi? Acaba gerçekten irade dediğimiz şey Sophia’nın dediği gibi bize sunulan seçeneklerden en doğrusunu seçmek mi? Farkındalığımızı kendimiz de sağlıklı bir şekilde artırabilir miyiz? İnsanlığa karşı sadece sevgi ile önyargısız yaklaşabilir miyiz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0
7 paylaşım

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi