Nvidia, yapay zeka tarafından oluşturulan grafikleri kullanarak ilk video oyunu demosunu geliştirdi

4 dk


3
2 paylaşım, 3 puan

Nvidia, yapay zeka tarafından oluşturulan grafikleri kullanarak ilk video oyunu demosunu geliştirdi

Yapay zekadaki son gelişmeler, oldukça etkileyici sonuçlar ortaya çıkartıyor: görüntü ve videolardan oluşturulan bir dünya. En son örnek çip tasarımcısı Nvidia’dan geldi, bu da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmada yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin geleneksel bir video oyunu motoruyla nasıl birleştirilebileceğini gösteriyor. Sonuç ise; video oyunlarında, filmlerde ve sanal gerçeklikte bir gün kullanılabilecek bir karma grafik sistemi.

Nvidia’nın derin öğreniminden sorumlu Başkan Yardımcısı, “derin öğrenim kullanmak, video içeriği oluşturmanın yeni bir yolu” dedi. Açıkçası Nvidia, grafikler üretmeye çok önem veriyor ve yapay zekanın bu alanda nasıl bir devrim yaratacağını düşünüyoruz.

Nvidia’nın çalışmaları pek gerçekçi değil ve yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler markayla bütünleşmiş durumda. Bu çalışmalar çok yeni değil, bir araştırma makalesinde, şirketin mühendisleri, pix2pix adı verilen etkili bir açık kaynak sistemi de dahil olmak üzere, bir dizi mevcut yöntem üzerine nasıl inşa ettiklerini açıklıyorlar. Çalışmalar, bir üretici rekabet ağı veya GAN olarak bilinen bir tür sinir ağını gösteriyor. Bunlar, Christie’nin son zamanlarda satılan bir yapay zeka portresi oluşturulmasını da içeren yapay zeka görüntüsü oluşturmada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Nvidia, bir dizi yeniliği tanıttı ve bu çalışmaların bir ürününde, yapay zeka tarafından oluşturulan grafiklere sahip ilk video oyunu demosu olduğunu söylüyor. Oyuncunun yapay zeka tarafından oluşturulan birkaç şehir bloğunda gezinebildiği, ancak arabalarını bırakamayacağı veya başka bir şekilde dünyayla etkileşimde bulunamayacağı basit bir sürüş simülatörü. Demo, sadece tek bir GPU kullanılarak güçlendirildi – bu tür son teknoloji çalışmalar için dikkate değer bir başarı.

Nvidia’nın sistemi sadece birkaç adım bu grafikleri oluşturuyor. İlk olarak, araştırmacılar, bu durumda otonom sürüş araştırması için kullanılan açık kaynaklı veri kümelerinden alınan eğitim verilerini toplamak zorundalar. Bu görüntüler daha sonra gökyüzü, arabalar, ağaçlar, yollar, binalar gibi bölümlere, yani her çerçeve farklı kategorilere ayrılıyor. Ardından bu nesnelerin yeni sürümlerini oluşturmak için bu katagorize edilmiş veriler üzerinde hızlı bir üretim ağı eğitiliyor.

Daha sonra, mühendisler geleneksel oyun motorunu kullanarak sanal ortamın temel topolojisini oluşturuyorlar. Bunu yapan sistem ise, Fortnite, PUBG, Gears of War 4 ve daha birçok oyununda kullandığı popüler bir oyun motoru Unreal Engine 4. Bu ortamı bir çerçeve olarak kullanarak, derin öğrenme algoritmaları, her bir kategori için grafikleri gerçek zamanlı olarak oluşturuyor ve bunları oyun motorunun modellerine yapıştırıyor.

“Sanal dünyadaki yapılar geleneksel olarak yaratılıyor” diye açıklıyor Catanzaro, “Yapay zekanın ürettiği tek şey grafik”, ve demonun basit olduğunu ve tek bir mühendis tarafından bir araya getirildiğini de sözlerine ekliyor. “Bu, bu konseptin sonucudur, oynamak için eğlenceli bir oyun değildir.”

Bu sistemi oluşturmak için Nvidia’nın mühendisleri bir takım zorluklarla uğraşmak zorunda kaldılar, bunların en büyüğü ise nesne kalıcılığıydı. Sorun şu ki, eğer derin öğrenme algoritmaları sanal dünya için grafikleri saniyede 25 kare hızında oluşturuyorsa, nesnelerin aynı görünümünü nasıl koruyordu? Catanzaro, bu problemin, sistemin ilk sonuçlarına “bakmanın acı verdiğini” ve renklerin ve dokuların “her kareyi değiştirdiğini” söyledi.

Çözüm ise, sisteme kısa süreli bir bellek vermekti, böylece her yeni kareyi daha önce olanlarla karşılaştırabilir. Bu, görüntülerdeki hareketler gibi şeyleri tahmin etmeye çalışır ve ekranda olanla tutarlı yeni kareler oluşturur. Tüm bu hesaplama pahalı olsa da, oyun sadece saniyede 25 kare hızında çalışırdı.

Bu teknoloji daha ilk aşamalarında ve yapay zekanın oluşturduğu grafiklerin mağazalarda yer alması daha onlarca yıl sürecek gibi. Catanzaro, gerçekçi yansımalar yaratma, gölgeler ve opaklık gibi geliştirmeleri sanal ortamlarda karşılaştırıyor ve “İlk interaktif ışın izleme demosu uzun bir süre önce yapıldığını, ancak birkaç hafta öncesine kadar oyunlara eklenmediğini” söylüyor.

Bu çalışma, eğitim ortamları oluşturmak için kullanılabilecek robotik, sürücüsüz arabalarda dahil olmak üzere ve diğer araştırma alanlarında da kullanabilecek potansiyel uygulamalara sahip. Tüketici ürünlerinde daha sınırlı bir şekilde daha çabuk kullanılabilirdi.

Örneğin, bu teknoloji, bir oyunun çoğunluğunun geleneksel yöntemler kullanılarak oluşturulduğu, ancak insanların veya nesnelerin benzerlerini oluşturmak için kullanılan bir karma grafik sistemi olarak kullanılabilir. Tüketiciler akıllı telefon kullanarak kendilerini çekebilir, ardından bu verileri algoritmaların kopyalamayı öğrenip buldukları oyunlara yerleştirdikleri bulutlara yükleyebilirler. Bu da oyunculara benzeyen avatarlar oluşturmayı kolaylaştırır.

Bu tür bir teknoloji olsa da bazı açık soruları gündeme getiriyor. Son yıllarda uzmanlar, AI’nin oluşturduğu “deepfakes”, dezenformasyonlar ve propagandaların kullanılmasında giderek daha fazla endişe duymaktadır. Araştırmacılar, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin politikacılar ve ünlüler üzerinde kullanılmasının yanlış ellerde çok tehlikeli olacağını bize gösterdi. Bu teknolojinin özelliklerini ileriye taşıyarak ve araştırmalarını yayınlayarak, Nvidia bu potansiyel soruna muhtemelen katkıda bulunuyor.

Şirket bunun pek de yeni bir sorun olmadığını söylüyor. Fakat Catanzaro “bu teknoloji yanıltıcı içerik oluşturmak için kullanılabilir mi? Evet. Bunu yapmak için herhangi bir teknolojinin kullanılabilir” olduğunu ayrıca Nvidia’nın, yapay zeka sahtekârlıklarını tespit etme yöntemlerini araştırmak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını, nihayetinde yanlış bilgilendirme sorununun bir “güven sorunu” olduğunu ve birçok sorunun da olduğu gibi güven sorununun da teknolojik değil de başka yöntemlerle çözülmesi gerektiğini söylüyor.

Catanzaro, Nvidia gibi teknoloji şirketlerinin çok fazla sorumluluk alabileceğini söylüyor ve “enerji şirketini, sahte videonun yapıldığı bilgisayara elektrik vermesinden dolayı suçlu tutabilir misiniz?” diye soruyor.

Son olarak, Nvidia’nın AI tarafından oluşturulan grafiklerle öne çıkmasının bariz bir faydası var o da: Şirketin daha fazla donanımının satılmasına yardımcı olması. Derin öğrenme 2010’un başlarında, ortaya çıktığından beri, Nvidia’nın hisseleri değerlendi.

Bilgisayar grafiklerinde gerçekleşecek bir yapay zeka devrimi, şirketin gelirine katkı sağlar mı? Kesinlikle zarar vermez, Catanzaro gülüyor ve şunları söylüyor, “Bence daha gerçekçi ve çekici olan grafikler üretme yeteneğimizi artıran her şey, Nvidia’nın son durumu için gayet iyi”.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

3
2 paylaşım, 3 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
2
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
1
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
3
beğen

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi