NASA’nın dediğine göre uzaylı yaşam dünyayı çoktan ziyaret etmiş olabilir

Bu size sürpriz gelsin ya da gelmesin, bazı bilim adamları akıllı uzaylı yaşamın dünyayı çoktan ziyaret etmiş olabileceğini düşünüyor.2 dk


2
1 paylaşım, 2 puan

Ya uzaylılar aramızda dolaşıyorsa? Çok muhtemel. NASA’nın Zeki Sistemler Bölümünde çalışan Silvano P. Corombano’ya göre, dünya dışı yaşam türleri gezegenimizi zaten ziyaret etti, sadece bizim haberimiz olmadı.

Colombano’ya göre, dış uzaydan gelen ziyaretçilerin arkasındaki şu anki düşünce çok kısıtlı. Diğer önerisi, karbon tabanlı olmayan yaşam formları dünyada daha önceden bulunmuş olması, bizim haberimiz olmadı çünkü karbon tabanlılara aramakla çok meşguldük.

Colombano’nun “Uzaylı Zekası Çözümleme Atölyesi”yle alakalı yazdığı bir sayfada:

Evren boyunca yaşamın kökeni içinde yer alabilecek elementlerin oldukça yaygın bir şekilde varlığına bakıldığında, hayatın “bildiğimiz gibi” en azından ortak bir başlangıç noktası olduğu, ama bizim yaşam ve zeka formumuz, bizimkinden çok daha üstün olan ve artık karbon “makinelerine” dayanmayan zekâ biçimlerini üretebilen sürekli bir evrimin ilk adımı olabilir.

Ve ekliyor:

Sadece bizim bulmaya çalıştığımız ve bizi bulmayı seçebileceği zekanın (zaten olmasa bile) bizim gibi karbon bazlı organizmalar tarafından üretilmeyebileceğine işaret etmek istiyorum.

Colombano önerilerinde, insanların bilgisayarlarda geliştirdiği “super-zeka” ve onlarla simbiyotik olmaları gibi, uzaylı yaşam-formları da orijinal biçimlerini geliştirerek bir noktaya evilmiş olabilir.

Başka önerileri, yıldızlararası seyahat bilgisiyle, tipik bir yaşam süresinde artık bir sınırlama olmayacak ve Dünya’yı daha önce ziyaret etmiş olan “kaşiflerin” büyüklüğü, son derece küçük bir süper-zeki varlıklar olabilir.

Colombano, kendimize benzer (örneğin karbon bazlı) uzaylı yaşamı ararken, “varsayımlarımızda daha esnek düşünmemiz gerektiğini” düşünüyor.

Dediğine göre:

Bunun nedeni, hayatın büyük olasılıkla bizimkilere benzer koşullarda ortaya çıkmış olduğunu varsaymak için hala mantıklı ve ölçülü olsa da, potansiyel evrimlerdeki büyük zaman farkları, teknolojilerin “eşleştirme” olasılığını çok zayıf kılmaktadır.

NASA bilim adamı, insanları gelecekte uzay ve uzay araştırması çalışmalarına yaklaşımlarını yeniden düşünmeye çağırdı.

Örneğin, “uzay-zaman ve enerjinin doğasıyla ilgili olasılıkları genişletmeyi” amaçlayan fizikçiler hala mevcut teorilerle temellendirmek yerine “spekülatif fizik”e geçebilirler.

Ayrıca, teknolojinin gelişimi, özellikle yapay zekanın ve biyolojinin makinelerle simbiyozunu keşfetmeye duyulan ihtiyacı da ortaya koymaktadır.

Bilim adamı ayrıca, nasıl iletişim kurmayı seçecekleri de dahil olmak üzere, uzaylı yaşam formlarının varsayılan anlayışımızı yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini de ileri sürüyor. Radyo dalgaları, örneğin, dünya dışı bir toplumda kullanılmıyor olabilir.

Öyleyse, uzaylılar Dünya’yı çoktan ziyaret etmiş, bize bir bakmış ve tekrar yolculuklarına devam etmiş olabilirler. Ya da hala buradalar, sadece onlarla iletişim kurabilme yeteneğine veya teknolojisine sahip değiliz… henüz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
1 paylaşım, 2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
3
tanrım
inekçe inekçe
2
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
1
nefret
beğenme beğenme
1
beğenme
beğen beğen
3
beğen

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi