Mutluluk

Mutluluk bizimle. Önemli olan farkına varmak...2 dk


7
7 puan

İnsanlar, mutluluğun peşinde koşmaktan; onun kendilerine ulaşmış olduğunun ve aslında kendilerinde varolduğunun bile farkına varmıyorlar. Mutluluk, bir duygudur; süregiden bir durum değildir.

Mutluluğu bize hissettiren şey, hormonlarımızdır; beynimizdeki kimyasallardır. Dopamin, endorfin, serotinin, oksitosin ve girelindir, mutluluk. Bir şeyi başarınca, üretince, yapınca mutluluk hissedilir; bir nevi mutluluk, ödüldür diyebiliriz. Gelip geçicidir.

Günlük egzersiz yapmak (her gün 30 dk yürünebilir), karbonhidrat içeren besinler ve baharatlı yiyecekler tüketmek, çok fazla yemek yememek, sevdiğiniz kişilerle sohbet etmek hatta aynı ortamda bulunmak, sarılmak, öpmek, seks yapmak, belli hedefler koyup onları gerçekleştirmek, hobi edinmek vb. eylemler bizleri mutlu hissettirir.

Ama her şeyden önce, kendimizi sevmeli, değer vermeli ve olduğumuz gibi davranmalıyız. Kendimizi sevmeden hayata 1 – 0 geriden bakıyoruzdur. "Ben kendimi sevmiyorum" diyenler var, duyuyorum; biliyorum. “Kendimi sevmiyorum”culara öncelikle, “Kendimde sevdiğim yönler,…” ve “Kendimde sevmediğim yönler,….” listelerini çıkartıp; kendinizde sevmediğiniz yönlerin sizin “gerçek” sizleri oluşturup oluşturmadığına bir bakın derim. Muhtemelen, sevdiğiniz yönlerinizi hep bir şans gibi dışsal etkenlere bağlıyorsunuzdur ve bu yüzden sevmediğiniz yönlerin “genel – gerçek” sizleri oluşturduğuna inanıyorsunuzdur. 

Hayat bir şeylerin oluşmasını, gerçekleşmesini beklemek için, kısa. Bir şeylerin kendiliğinden oluşmasını beklerken; aslında kendimizden götürüyoruz. Birçok olumsuz şey yaşamış olabilirsiniz, olumsuzlukların yanında o an sizi mutlu hissettirecek şeyler de yaşamışsınızdır, aslında. Fakat; görmezden gelerek tamamen olumsuza odaklanmış olmanız muhtemel. Çünkü, insan olumludan çok olumsuza odaklanmaya eğilimli. O yüzden bugünden itibaren, geçmişi bırakın; orada öylece kalsın. Şu andan itibaren, yaşıyor olduğunuz şeylerin olumsuz yönlerini olduğu kadar; olumlu yönlerini görmeye çalışın. “Şu an neredeyim, ne yapıyorum ve aklımdan ne geçiyor?” Yalnızca, şu ana odaklanın.

Hayatımızı başkalarının sözlerine göre yaşıyoruz, birçoğumuz. Birisi kötü bir şey söylese üzülüyoruz, kırılıyoruz ya da yapmak istediğimiz şeylere olumsuz yaklaşılıyor; vazgeçiyoruz. Evet, üzgün hissetmek, kırgın hissetmek elbette ki normal hisler. Ama bu duyguların bizi ne derece etkilediği önemli. Bu sözler, bu davranışlar, “Benim davranışlarımı ne derece etkiliyor?” “Peki, o sırada ben ne düşünüyorum?” Bizi başka insanların etkilemesine izin veriyoruz. Onların bakış açıları bizi üzüyorsa; “Ben ne düşünüyorum da bu beni üzgün hissettiriyor?” sorusuna cevap vermeliyiz.

 O yüzden, öncelikle kendi düşüncenize odaklanın. Aynı fikirde olmayabilirsiniz saygı duyun ve hayatınıza kendiniz yön verin. Birisi bir şey diyor diye; yapmak, başarmak istediğiniz şeyden vazgeçip; mutluluğunuza engel olmayın. 

Kendimizde var olan potansiyelleri görmeliyiz; görüp geliştirmeliyiz. Şu an edindiğimiz bir hobi, bir zaman sonra işimiz de olabilir, kim bilir. 

Kendimize de özel zaman ayırmayı ihmal etmemek gerekir. Çoğu insan, işinden dolayı, ev işlerinden dolayı kendisini ihmal eder. Hatta, çocuklarla uğraşmaktan bana zaman mı kalıyor diyenler de yok değil. Aslında kalıyor. Çünkü; insan zamanını kendisi yönetir. Yatmadan önce 30 dk bile olsa, o 30 dk senin için kıymetli bir zaman. 

Aslında mutluluk, avuçlarımızın içinde; önemli olan onun oradaki varlığının farkına varıp, onu parmaklarımızla sımsıkı sarmak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

7
7 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
2
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
1
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
3
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
9
beğen

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi