Motor kullanmasıyla ünlü blogger Olga Petrova işte bu korkunç kazayla hayatını kaybetti! Peki Türkiye’de şehir trafiğinde motosiklet kullanımı nasıl olmalı?

3 dk


4
4 puan

Olga Petrova, Rusya’da motoruyla paylaştığı video ve fotoğraflarla ünlenen ve twitter, instagram ve youtube’da takipçi sayısı yüzbinlere ulaşan bir bloggerdı.

Motor kullanmasıyla ünlü blogger Olga Petrova işte bu korkunç kazayla hayatını kaybetti! Peki Türkiye'de şehir trafiğinde motosiklet kullanımı nasıl olmalı?

Fakat ne yazık ki Rusya’nın en çekici motosiklet sürücüsü Olga, motor tutkusunun kurbanı oldu.

Motor kullanmasıyla ünlü blogger Olga Petrova işte bu korkunç kazayla hayatını kaybetti! Peki Türkiye'de şehir trafiğinde motosiklet kullanımı nasıl olmalı?

22 yaşındaki Petrova, Moskova’nın işlek caddesinde hızla ilerlerken önündeki otomobil aniden dönüş yaptı.

Son anda aracın döndüğünü gören motosiklet sürücüsü, çok hızlı gittiği için duracak zaman bulamadı.

Otomobilin yolcu kapısına çarpan ve taklalar atarak sürüklenen Rus blogger yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamayarak yaşamını yitirdi.

Peki motosiklet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Motor kullanmasıyla ünlü blogger Olga Petrova işte bu korkunç kazayla hayatını kaybetti! Peki Türkiye'de şehir trafiğinde motosiklet kullanımı nasıl olmalı?

– Öncelikle  etrafımız yani asfaltın ıslaklığını, yoldaki çukurları, yağış durumunu, trafiğin akışını, diğer araçları ve sürücülerini gözlemlemeliyiz.

-Şehir trafiğinde  tavsiye edilen araç scooter’dır. Yaklaşık 100 ile 250 cc arasında değişen büyüklükte motor hacimleri, şehir içi trafiği için idealdir. Bundan daha büyük motor kullanımı, sıkışık şehir trafiği için anlamlı değildir.

-Motora hakimiyet, çukur ve yol düzensizliklerinden en az etkilenme ve manevra açısından en önemli unsurlardan birisi tekerlek büyüklüğüdür.

-Sık sık sinyali kapatma pratiği. Arabalardan farklı olarak sinyaller genelde motorlarda açık kalır. Sinyal sesinin trafik gürültüsünden duyulmaması, sinyalin otomatik kapanmaması ve arabadakinden çok daha az olarak konsol kontrolü yapılmasını bunun sebepleri olarak sayabiliriz.  Dolayısıyla daha önce açıp kapattığımızı düşünmeksizin, sık sık sinyali kapama antrenmanı yapmak yararlı olur.

-Motor kullanırken ön frene çok ve ani basmak durumunda, dengenin kaybedileceği ve düşme veya yatırma ile sonuçlanacağına dair yaygın bir inanış vardır. Bu sebeple yeni başlayanlara sadece arka frene basmaları öğütlenir. Bu şekilde alışkanlık haline geldiğinde yerleşip, bir daha düzeltmesi zorlaşacak bir uygulama olduğu için biz her iki frenin de dengeli olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Motoru durduran ön frendir.

Ancak çok ani olarak kullanıldığında, ön tekerlek açısı özellikle düz olmadığında düşmeye veya kaymaya sebep olabilir. Düşme başlarken ön freni bırakmanın,  dengeyi tekrar sağlamak için ilk şart olduğunu unutmamak gerekir.

-Motosiklet kazası yaşamış diğer araç sürücülerin tamamı, motoru görmediklerini veya fark etmediklerini ifade ederler. Bu yüzden araçların aynaları ile diğer sürücü ile göz teması sağlayın. Bunu yapmayan/yapamadığınız sürücülerden mümkün mertebe uzak seyredin. Kör noktalarda uzun süre seyretmeyin, gerekirse korna ile uyarın!

-Göz teması sağladığınız kişiyle (sürücü veya yaya) başınızla işaret vererek temas kurun.

-Kendi etrafınıza bir “güvenlik çemberi” oluşturun.

-Akan trafikte, tehlikeli hareketler yapan sürücülerden uzak durun, gerekirse araya trafiğin akışını benimsemiş, araç sürüşü güvenli olan bir veya birkaç araç girmesine izin verin. Eğer hiç yapamıyorsanız, bekleyin iyice uzaklaşsın, gerekirse sağa çekip oyalanın!

-Öndeki aracı sağ veya sol lastiği hizasında takip edin.

-Öndeki arabayı takip ederken tam ortada olunursa, iki teker arasından çıkan bir taş, çukur veya cisim dengenizi bozar; ani fren durumunda kaçacak koridorunuzu daraltır, sizi daha az görünür yapar, arkadan gelen tehlikelerden kaçmanızı zorlaştırır.

-İki araç arasından ara koridora çıkarken, öne değil arka tarafa-bakınız! Aynı koridoru kullanarak gelen bir motorcuya çarpmak işten değildir.

-Ara koridor veya emniyet şeridi kullanıyorsanız, birkaç motor arka arkaya seyretmek güvenli olur. Önünüzde eğer bir motor daha varsa, onu geçmeye çalışmayın. Bırakın önden gidip yolu o açsın!

-Trafikte, herhangi bir sebeple geri geri gelen aracın sizi göreceğini ve fark edeceğini düşünmeyin. Mümkünse kaçın, yoksa korna ile uyarın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

4
4 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
2
korkunç
tanrım tanrım
2
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
1
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi