İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

1 dk


2
11 paylaşım, 2 puan

İnsanlık olarak yaşadığımız dünyayı oldukça hor kullandık. Onu hırpaladık ve o da intikamını yavaş yavaş almaya başladı. Sadece bu yıl gerçekleşen deprem, sel, kasırga felaketlerini düşünün. Dengesi bozuluyor ve artık geri dönüşü olmayan bir yola girildi. Teknoloji geliştikçe her geçen gün bir yıldız veya gezegende yaşama dair bir emare keşfetmekteyiz. Bakalım yeni evlerimiz olma potansiyeline sahip dünyalarımız neler…

 1. 1 Gliese 581 d

  İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

  Bir yılı 26 gün süren bu küçük yıldızın bir tarafı sürekli aydınlıkken, diğer yüzü ise sürekli karanlık, buna rağmen kalın atmosfer tabakasının yaşam koşullarını ılımlı hale getirip yayması gibi bir teori üretiliyor. 

  Ekim 2008'de Gliese 581 d'ye doğru "A Message From Earth" adı verilen yüksek güçlü bir radyo yayını yapıldı. Yayın, gezegene 2029'da ulaşacak ve olası bir cevap Dünya'ya 2049 yılında dönecek.

 2. 2 Ross 128 b

  İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

  Ross 128b, bugüne kadar aradığımız yer olabilir. 7 milyar yaşındaki kırmızı cüce yıldızının etrafındaki yörüngesinde hareket eden Ross 128b, muhtemelen bir atmosfere ve su döngüsüne sahip. Dünya boyutundaki Ross 128 b gezegeni, inaktif kızıl cüce Ross 128’in Goldilocks bölgesinde dönüyor. Bu durum, yaşam için elverişlilik konusunda başlangıçtaki tüm gereksinimleri karşıladığı anlamına geliyor: gezegen muhtemelen gazlardan değil, kayalardan oluşuyor; ayrıca yıldızına olan uzaklığı, bildiğimiz şekliyle yaşama ev sahipliği yapabilecek sıcaklıkta olabileceği anlamına geliyor.

 3. 3 Kepler 452 b

  İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

  Kepler-452b yaklaşık olarak Dünya kütlesinde bir gezegen. Bu da atmosfer kimyasının, yerçekiminin ve büyük olasılıkla da içyapısının Dünya’ya benzediği anlamına geliyor. Bu tür benzerlikler öte gezegende (Güneş Sistemi dışındaki gezegenlere verilen ad) yaşam olduğu ihtimalini güçlendiriyor.

 4. 4 Mars

  İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

  Mars' da potansiyel olarak yaşanabilir olarak adlandırılıyor. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir. Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Yarıçapı Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadardır. Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir.

 5. 5 Titan

  İşte yaşam olasılığı bulunan 5 gezegen

  Phys.org'un haberine göre Titan'ın atmosferindeki incelemelerini sürdüren NASA uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun kanıtı olabilecek maddelere rastladı. Titan gelecekte insan kolonisine ev sahipliği yapabilir

  Uzmanlar, Titan'ın yüzeyinin 200 kilometre üzerinde 'akrilonitril' (vinil siyanür) denilen ve yaşamın yapı taşı olan hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.

  NASA'nın araştırmasına göre 'akrilonitril' moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken bu moleküllerin Titan'da hakim olan ortalama eksi 179 derecede damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor. Uydusu ise organizmaların yaşamı için uygun ortamı yaratabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
11 paylaşım, 2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
1
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
2
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen
Neutron NK

Efsane

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Son derece eğlenceli ve bir o kadar düşündürücü bir yazı olmuş eline sağlık

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi