Hindistan’da geliştirilen AI (Yapay Zeka) ,gözetim videolarındaki kişileri boyuna, cinsiyetine ve kıyafetlerine göre araştırıyor

Yapay zeka artık bizi gözetleyecek2 dk


2
2 puan

Hindistan’daki bir grup AI araştırmacısı ekibi, gözetim kameralarında boy, kıyafet rengi ve cinsiyete göre arama yapmak için bir araç geliştirdi. Tıpkı videodaki kişileri bulabilen bir arama motoru gibi.

Bilim adamları, yumuşak biyometri (soft biometrics) olarak adlandırılan, belirli insan özelliklerinin nasıl fark edileceği konusunda konvolüsyonel sinir ağını (CNN) eğitmek için derin öğrenmeyi (ve Microsoft’un COCO veri setini) kullandılar.

Basitçe, bu Yapay Zeka’ya aradığınız kişi ile ilgili bazı ayrıntılar veriyorsunuz ve videonuzda bu kişiyi arıyor. Örnek olarak, “153cm boyunda kırmızı kazaklı bayanlar” komutunu verdikten sonra tüm videoyu tarayıp kriterlere uygun kişilerin karesini yakalayıp size gösteriyor.

Araştırmacılar, algoritma “41 kişilik ayrıntıların fazla olduğu bir videoda 28 kişiyi yumuşak biyometrik (soft biometrics) ile kolay şekilde bulduğunu söylüyor. Algoritma şu anda sadece yükseklik, kıyafet rengi ve cinsiyete göre arama yapıyor.

Hindistan’da geliştirilen AI (Yapay Zeka) ,gözetim videolarındaki kişileri boyuna, cinsiyetine ve kıyafetlerine göre araştırıyorİlk bakışta, nispeten belirsiz tanımlamaları olan kişileri belirleme fikri, doğruluk payı yarıdan biraz fazla olan bir program için, önemli bir teknolojik ilerleme gibi gözükmüyor. Ama bu kısa çalışma ortaya bir potansiyel çıkarmış durumda. Doğruluk, insan kabiliyetlerinin ötesinde geliştirilebiliyorsa bunun ne anlama geleceğini sormaya değer.

İlgili kişilerin ne aradıklarını bilmediği veya aradıklarını bulamadığı bazı durumlarda, bu konvolüsyonel sinir ağı (CNN), belirli bir bireyi çevreleyen bir zaman çizelgesini bir araya getirmemiz gereken durumlarda kullanım için mükemmel bir araç olacaktır.

İki gün önce kaybolan bir kişinin bildirildiği bir durum düşünün, birisi kamera görüntülerine bakabilir ve o kişinin bir kampüse veya benzin istasyonunun yakınlarında olduğu saptanabilir. Ancak bundan sonra, herhangi bir ipucu olmadan, hangi kayda bakılacağını belirlemek imkânsız olacaktır. Belirli bir şehir bloklarının sınırları içinde iki gün boyunca milyonlarca saatlik video çekimi olabilir.

Bununla birlikte, eğer videoyu bir sinir ağına bağlayabilirsek ve bir kaç saatlik derlenmiş görüntülere kadar daraltılırsa, insanları birçok kamera kaydıyla, doğru bir şekilde izlemek mümkün olacaktır.

Bu, birçok nedenden dolayı heyecan verici, birincisi: Kayıp şahısları bulma ya da şüpheli suçluları takip etme yeteneği inanılmaz olacaktır. Ancak belki de en önemlisi, bunun gözetim sorununa uygun bir cevap olmasıdır.

Sürekli gerçek-zamanlı gözlem sağlamak için bir insan ya da bir AI (yapay zeka) yapısına ihtiyaç duymak yerine, bu paradigma, sadece veri için en azından bir şekilde ilgili olan arşiv görüntülerini bulmak için bilgisayarları kullanmayı gerektirecektir.

Araştırmacılar, daha ileri gitmenin daha sağlam ve doğru bir arama aracına yol açacağını umuyorlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
1
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi