Hiç test yaptırmamış olsanız bile artık DNA’nızdan kimliğinize ulaşılabilecek!

3 dk


Hiç test yaptırmamış olsanız bile artık DNA'nızdan kimliğinize ulaşılabilecek!

Tepkilere neden olan yeni bir çalışmaya göre, Golden State Katili davasına bomba gibi düşen genetik takip yaklaşımı, isimsiz DNA örnekleri kullanılarak, Avrupa kökenli Amerikalıların yarısından fazlasını saptamak için kullanılabilir. Söz konusu çalışma, soy ve sağlık konusunda yapılan tüketici seviyesindeki genetik testlerin, özel hayatın gizliliği bakımından kasıtlı olmayan sonuçlarına vurgu yapıyor.

Gönüllü olarak bir tüpün içerisine tüküren ve genetik verisini internette paylaşarak akrabalarını arayan insanların, farkında olmadan hukuki yaptırım organlarına yardım ediyor olabileceğini belirten görüş, geçenlerde yeniden gündeme geldi. Genetik soyağacından yardım alan Kaliforniya polisi, bir seri katil ve tecavüz şüphelisinin kimliğini belirleyerek, onlarca yıldır çözülememiş olan tüyler ürpetici bir davayı çözdü.

Hiç test yaptırmamış olsanız bile artık DNA'nızdan kimliğinize ulaşılabilecek!

Çalışmaya önderlik eden ve doğrudan tüketiciyi hedefleyen genetik şirketi MyHeritage’da baş bilim müdürü olan Yaniv Erlich şöyle söylüyor: “Veritabanında yer alan her bir birey, genetik bir işaret kulesi gibi. Üstelik bu işaret kulesi, bu kişiye aile ağacı yoluyla bağlı olan uzak akrabalar gibi, binlerce bireyi aydınlatıyor.”

Erlich ve meslektaşları daha sonra, yaş ve yeniden oluşturulan bir aile ağacı gibi temel bilgiler ile birleştirildiğinde, meydana gelen bir eşleşmenin, bir araştırma projesine katılan isimsiz bir insanın kimliğini ortaya çıkarmak için nasıl kullanılabileceğini gösteriyorlar.

Geçenlerde PLOS Biology bülteninde yayınlanan bir ankete göre kamuoyu, polislerin şiddet suçlarını çözmesi için genetik internet sitelerini aramasını büyük bir çoğunlukla destekliyor.

Kanunsal olaylarda yaygın şekilde kullanılan internet sitesi GEDmatch, erişime açık olan bir soyağacı veritabanı. İnsanların kendi genetik profillerini siteye yüklemeleri için, buna gönüllü şekilde karar vermeleri gerekiyor.

GEDmatch’in eş yöneticisi Curtis Rogers, yeni bulguların “ciddi şekilde göz önüne alınması” gerektiğini belirterek şöyle ekliyor: “Bizler GEDmatch’te, soyağacı bilgisinin uygun şekilde kullanılması bakımından çok endişeliyiz.”

Erlich, akademik meslek hayatının ilk yıllarında, alandaki öncü kişilerin kendisini uyardıklarını ve mahremiyet ile genetik üzerinde çalışmanın “tehlikeli bir meslek hayatı” olduğunu, bu kişilerin kendisini daha geleneksel bir şey üzerinde çalışmaya zorladıklarını söylüyor.

Peki, isminizle herhangi bir test yapmadan nasıl oluyor da DNA’nızdan kimliğinize ulaşılıyor? 

Fakat Parabon NanoLaboratuvarları ile birlikte soruşturmacı genetik soy izleme uzmanlığı yapan ve gerçek suç davalarını çözmek için çalışan CeCe Moore, söz konusu çalışmanın durumu fena halde basite indirgediğini, çünkü bir eşleşmeyi kullanarak birisinin kimliğini bulmanın zor olduğunu söylüyor.

Kendisi, ABD nüfusunun oldukça büyük bir kısmının, açık bir soyağacı veritabanında en azından ikinci veya üçüncü kuzen ile eşleştirilebileceğini kabul ediyor fakat, bir eşleşmeden bir kimliğe ulaşmak hiç de önemsiz değil; özellikle de gerçek davalarda, akademik araştırmacıların kendi örnek vakalarında kullandığı çok önemli nüfus bilgilerinin (yaş ve aile ağacı gibi) bulunmadığı zamanlarda. 

“Genetik soyağacının gücünü ellerinde tutuyorlar, bu işi gerçek anlamda yapmanın karmaşıklığını değil” diyor Moore.

Ahlakbilimciler, kamusal bir DNA profilinin yalnızca bir kişi hakkında bilgi içermediğini, diğer binlerce insanı birbirine bağlayan bir aile sırrı barındırdığını, bunu da pek çok insanın farketmediğini, dolayısıyla bu teknoloji konusunda sorumlulukların ve sınırlamaların daha çok farkında olunması gerektiğini söylüyorlar.

Kardeşiniz, genetik profilinizin yarısını paylaşır. Kuzeniniz, sekizde birini paylaşıyor. İkinci kuzeniniz ise 1/16’sını.

The Washington Post


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi