Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

1 dk


11
30 paylaşım, 11 puan

Psikoloji ile ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Hepimiz çok bilindik birkaç ağır psikolojik hastalığa aşinayız evet, ve çoğunlukla küçük büyük her türlü rahatsızlığı ‘delilik’ olarak nitelendirmemize karşın, birçokları aslında günümüz dünyasında normal sayılabilecek kaygı, depresyon veya obsesif kompülsif bozukluk gibi hafif-ağır rahatsızlık geçirmektedir. Psikoloji biliminin derinlerini incelediğimizde aslında beynin ne denli gizemli ve mucizevi yönlere sahip olduğunu her geçen gün biraz daha keşfetmekteyiz. Etten kemikten bir vücut, bir insan betimleyen ve neredeyse ömür boyu bu ‘halisünasyonlarla’ vakit geçiren şizofreniden tutun, geçici sendromlara kadar… hayret verici.. İşte bunlardan bazılarını sizler için derledik…

 1. 1 Stockholm Sendromu (katiline aşık olma)

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Rehin alan ile rehin alınan arasında bağ olarak bilinen bu sendromda kişi kendisini rahatsız eden kişinin yanında kendisini rahatsız hissetmez hatta birey o insanla beraber hareket etmeye çalışır. Bu sendromda kişi için en onemli ve etkin duygu hayatta kalma duygusudur. Stockholm sendromu daha çok bireyin maruz kaldığı baskı, taciz, savaş, propaganda ve siyaset alanlarında görülür.

 2. 2 Lima Sendromu (rehin alanın rehineye aşık olması)

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Bu sendrom Stockholm sendromunun tersi bir durum söz konusu yani bu sendrom da rehin alan rehin aldığı insana sempati duymaya başlar ve aralarında duygusal bir bağ oluşmaya baslar. Zaman geçtikçe kişi baskı altına aldığı insanın etkisine girer ve o bireyin ihtiyaç ve isteklerini yerine getirmeye baslar. Bu sendrom da tıpkı Stockholm sendromu gibi adını yaşanmış bir olaydan(Peru Lima şehrinde ki Japonya büyükelçiliğinde yaşanan rehine krizi 1996) almıştır

 3. 3 Yabancı Dil Sendromu

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Birgün sabah uyanınca çok akıcı bir şekilde Çince konuşmaya başladığınızı hayal edin. Bu çok garip olurdu değil mi? Acaba ne olmuştur size? Cevabı insanlara garip gelse de sizde yabancı dil sendromu var. Bu sendromun nedenleri arasında kafa travmalari, migren krizi, koma ya da beyinde ki konuşma (dil) bölümündeki hasardan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 75 vaka tespit edilmiş ve ülkemizde yakın bir tarihte yani 2017 bir kadının kaza sonra komada 10 gün kaldıktan sonra uyandığında Rusça konuşması olarak tespit edilmiştir. Bu sendromun belli bir tedavi yöntemi olmamakla beraber zamanla kişinin iyileştiği saptanmıştır.

 4. 4 Çözülmeli Füj

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  İş yoğunluğu olan bir zaman diliminde bir an için nerede olduğunuzu hatta kim olduğunuzu hatırlamadığınız oluyor mu size cevap evet ise dikkat edin. Çözülmeli Füj bozukluğu kişinin ağır iş yaşamı, stres, ağır duygusal geçmiş ve uyuşturucu gibi nedenlerden ortaya çıkan bir bozukluktur. Bu bozuklukta kişi nerede olduğu, bulunduğu ortama nasıl geldiği ve nerede olduğu konusunda her hangi bir fikre sahip olamama durumu olarak adlandırılır.

 5. 5 Capgras Sanrisi

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Birgün etrafımızda ki herkesin aslında tanıdığınız kişiler olmadığını ve hiç tanımadığınız, sahtekar insanlar onların yerini aldığını ve sizi gizliden gizliye sizi takip ettiğini düşünün. Düşüncesi dahi çok kötü. Böyle bir durumunda insanın hayatını alt üst edeceği de aşikar. Böyle bir şey olmaz diyorsanız çok fazla acele etmeyin. Çünkü Capgras Sanrısı olan insanlar tam olarak böyle düşünüyorlar. Bu bozukluk ilk olarak 1923 yılında tespit edilmiş ve bilim dünyasında yerini almıştır. Capgras Sanrısı şizofreni belirtisi olarak da görülmekle beraber ayrı bir bozukluk olarak da ele alınmaktadır. Bu sanrılar psikotik(geçici olarak gerçeklikten kopma ) bir süreç olarak ortaya çıkar ve gerçeği değerlendirme yetisinin bozulmuş olma durumu olarak karşımıza çıkar.

 6. 6 Fregoli Sendromu

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Capgras Sanrısınin tersi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sendromda kişi etrafındaki tüm insanların aslında bir kişi olduğu ve bu kişinin çok sayıda maskesi olduğu, çok hızlı kılık değiştirdiği ve kişiyi takip ettiği gibi algılanmasına neden olmaktadır. İsmini ünlü İtalyan sanatçı binbir surat Leopold Fregoliden almaktadır. Bu sendromun ana nedenleri arasında beyindeki bir takım hasarlardan meydana geldiği söylenmektedir.

 7. 7 Diogenes (Diyojen)

  Günümüz dünyasında ortaya çıkan birkaç garip psikolojik rahatsızlık

  Sendromu Adını Sinop'ta yaşadığına inanılan ünlü filozof diyojen'den alan bu sendrom günümüzde sıkça haberlerde hatta kendi yaşadığımız sokakta dahi duyabilmekteyiz. Haberlerde evini çöple dolduran insanlar ve bu durumdan muzdarip mahalle sakinlerini görmekteyiz. Diogenes(Diyojen) Sendromu tam olarak çöp biriktirme yada evden fazla gereksiz eşyaların atılmaması ve birikmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sendromda kişi kendini toplumdan soyutlamış(asosyal bir kişilik), yanlız kalmayı tercih etmiş ve yardım almayı kabul etmemektedir. Bu sendrom sosyo kültürel seviyesi yüksek insanlarda görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenmekle beraber özellikle beynin idari kısmı ön beyindeki(frontal lob) bir takım hasarlardan kaynaklandığı bununla beraber her hangi bir beyin hasarı olmadan da ortaya çıktığı görülmüştür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

11
30 paylaşım, 11 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
2
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
3
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
3
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
1
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
3
beğenme
beğen beğen
21
beğen

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi