Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

1 dk


7
12 paylaşım, 7 puan

Yeni bir eğitim-öğretim yılının başlamasının arefesindeyiz. Bu yıl da binlerce çocuk eğitim sistemi, okul ve öğretmenleri ile tanışacaklar. Peki biz çocuklarımızı ne kadar tanıyoruz? Bu sorunun cevabından önce; etrafımızdaki insanlardan şunu duymuşuzdur. Bizim çocuk zeki ama çalışmıyor, daha okumayı sökmedi ya da matematik ile arasi yok gibi cümleleri. Tüm bu cümlelerin altında bizim gözden kaçırdığımız bir neden olabilir. Bugün çocuklarda görülen ve çabuk farkedilmeyen bir bozukluktan bahsedeceğim: Özgül öğrenme güçlüğü. Görülme ihtimali %5-15 arasında olduğu saptanan bu bozukluk. Her ne kadar disleksi ile karıştırılsada disleksi; özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) bir alt türüdür. Bununla birlikte disgrafi(yazma), diskalkuli(matematik) bozuklukları da vardır. 

Özgül Öğrenme Güçlüğü

Görsel, işitsel, motor ve zihinsel herhangi bir engel, duygusal bir rahatsızlık, çevresel, kültürel ve sosyo-ekonomik dezavantajlardan kaynaklanan bir problem değildir. Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların zeka puanları normal bir insanın puanına denk ya da üstün olduğu görülmektedir. Bu bozukluk daha çok nörolojik kökenli ve gelişimsel bir bozukluktur. Uluslararası ruhsal ve mental tanı kitabı DSM-5'e göre okuma, yazma, matematik,dinleme, konuşma, akıl yürütme gibi birçok alanda ortaya çıkan ve işlev bozukluğuna neden olan gelişimsel ve ve nörolojik bir bozukluk olarak tanımlanmıştır.

Nedenleri ve Türleri

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

Nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak kalıtımsal, çevresel, biokimyasal ya da merkezi sinir sisteminin hatalı işlemlerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ayrıca erkek çocuklarında daha fazla görüldüğü notunuda buraya eklemek istiyorum. Özgül öğrenme güçlüğü türleri Disleksi(okuma), Disgrafi(yazma) ve Diskalkuli(matematik) karşımıza çıkmaktadır.

Belirtileri

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

Erken yaşta görülen

 • Konuşma problemleri
 • Geç konuşma
 • Sıralı yönergeleri yapma da zorluk
 • Heceleme ve fonolojik problemler
 • Öğrenme sorunları
 • Kavram karmaşası
 • Yön algılama ve şekil kopyalama problemleri

Okul Dönemi Belirtileri 

 • Okuma, yazma ve öğrenmede problemlee
 • Zaman algılamada zorluk
 • Yanlış, ters ve eksik yazma
 • Çarpma tablosunun ezberlenmemesi
 • Okul kurallarına uymama ve arkadaş ilişkilerinde sıkıntıların yaşanması.Bilinmesi Gerekenler

 • Erkek çocuklarda görülme ihtimali daha yüksektir.
 • Öğrenme güçlüğü bir  uzman tarafından erken yaşta fark edilebilir.
 • Hiç bir öğretmen kendi deneyimleri ile yola çıkarak çocuklara tanı koyamaz.
 • Özgül öğrenme güçlüğü ile dikkat eksikliğinin bir arada görülme oranı yüksektir. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından ilac tedavisi uygulanabilir.
 • Tüm bu zorluklar çocuklarda duygusal olarak bir çöküş ve özgüven konusunda bir takım problemlere neden olabilir

Disleksi

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

Bireyin normal bir zeka puanına sahip olmasına rağmen; okuma, okuduğunu anlama ve dil becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bozukluktur. Daha çok karşımıza okuma bozukluğu olarak çıksa da Disleksi de dikkat ve hafıza problemleride görülmektedir. Kelime öğrenme ve hatırlama da zorluk, bazı harf, hece ve sayıların yanlış yazılması(6-9, b-p, h-y, en-ne 12-21 vb), okuma esnasında kelime atlama, yetersiz konuşma ve uygun kelime seçiminde zorluk olarak kendisini gösterir.

Disgrafi

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

çocuğa yapılan zeka testlerinde aldığı puan, çocuğun aldığı eğitim de göz önünde bulundurduğunuz zaman yazma becerisinde ortaya çıkan bozukluğa denir. Hecelerde hata yapma, dilbilgisi kurallarında hata, işaretleme hataları ve yazısının kötü olmasi gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

Diskalkuli

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

Matematik işlemlerinde anlamlandırma, yazma, matematiksel hesap yapma, sayısal işaretleri tanıma ve bunları işlemlerde kullanma konusunda ortaya çıkan promlem olarak tanımlanabilir. Çözüm ve strateji geliştirmede yetersizlik, hesap hataları, dört işlem konularında zorlanma, zaman kavramlarını(saat, gün, ay vb) kavrama problemleri ve haritalandırma konularında problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neler Yapılabilir

Gözümüzün Önünde Gözden Kaçan Çocuklar

Özgül öğrenme güçlüğü ile ilgili tam olarak bu bozukluğu ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yok. Bununla birlikte eğitimle bu bozukluğun hayatımızda ki olumsuz etkilerini en aza indirmek mümkün. Şüphelenilen çocuğun ailesi ve öğretmeni derhal birbirleri ile iletişime geçmeli ve şüphe edilen durumlar anlatılmalı. Yukarda da dediğim gibi öğretmen bu konuda tanı koyamaz. Bu durum icin mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerekir. Çocuk psikiyatrisi muayene etmeli ve psikologlar tarafından yapılacak uygun testler sonucu tanı konulabilir. Öğrenme güçlüğü ile mücadele özel eğitim ile olur. Burada çocuğun zayıf-güçlü yanları tespit edilmeli ve bu yönde bir çalışma yapılmalı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

7
12 paylaşım, 7 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
1
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
1
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
1
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
3
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
8
beğen

2 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi