Genel

Google’ın yapayzekası kendisinden daha gelişmiş bir yapayzeka yaratabilir

Google’ın yapay zekası onu yaratan bilim adamlarından daha gelişmiş öğrenebilen makine yaratabilir2 dk


Google’ın makine-öğrenim sistemi (AutoML) kendisini yapan araştırmacılardan daha yüksek verimlilik oranlı makine öğrenim kodu üretti. İnsan üstünlüğüne yapılan en son darbede, robot öğrenci kendi kendini kopyalayan usta haline geldi.

AutoML, yapay zeka programlamasında birinci sınıf yetenek eksikliğinin bir çözümü olarak geliştirildi. Bu dalda talepleri takip edebilecek kadar gelişmiş geliştirici yok, bu yüzden takım kendisi makine öğrenim kodu yazabilen bir makine geliştirdi. Sistem kodun hangi alanlarının geliştirilebileceğini belirlemek için binlerce simülasyon gerçekleştiriyor, değişiklikler yapıyor ve hedefine ulaşana kadar veya sonsuza kadar devam ediyor.

Google'ın yapayzekası kendisinden daha gelişmiş bir yapayzeka yaratabilir

Bu Infinite Monkey teorisine muhteşem bir temsil, klavyeli bir maymunun Shakespeare yazması yerine, Google kendi kodlarını kopyalama kabiliyeti olan makineler yaptı, ve bu kodları insanlar haftalar, aylar süren zamanda yapabilirken makineler saatler içerisinde yapabiliyor.

Hatta korkutucu olan, AutoML makine-öğrenim kodlarını, araştırmacılardan daha iyi programlıyor olması. Görüntü tanıma görevinde yüzde 82’lik yüksek doğruluk kaydedildi. Karışık bazı yapay zeka görevlerinde, geliştirdiği kod insandan daha üstün, bir resimdeki birçok noktayı insanların geliştirdiği yazılım yüzde 39’luk doğrulukla işaretleyebiliyorken makinenin yarattığı yüzde 42’lik doğruluk ile işaretleyebiliyor.

Bu Skynet’in veya onun gibi tuhaf bir şeyin başlangıcı değil, daha tekilliğin (kendini-bilen makinelerin) eşiğinde bile değiliz, ancak yapay zekanın teknoloji zaman çizelgesini hızlandırma potansiyelini ortaya çıkarmasına daha da yaklaşıyoruz.

Google AutoML’yi sadece 5 ay önce duyurdu. Bu kadar kısa sürede, bir şirketin makine-öğrenme kodu yazabilen bir yapay zeka geliştirmesi oldukça dikkat çekici. Aynı ekibin bir yılda nerede olacağını bir hayal edin, dahası, ekip araştırmalarını, Google’ın sıkça yaptığı gibi, şirket içerisinde veya diğer şirketlerle paylaşacak gibi görünüyor.

“Derin düşüncenin” daha iyisini yaratabilme yeteneğiyle “Daha Derin düşünceyi” yaratmasını görmek isteyen bir tek ben olamam.

Yapay zeka devrimi şuan devam ediyor ve geleceği her zamankinden daha parlak. AutoML, yeni nesil makine-öğrenimin doğuşu. Yarının makineleri sadece öğrenmeyecek, kendilerini güncelleyecek ve çözemediğimiz sorunları çözebilen makineleri yaratma kabiliyetleri olacak.

Umut, Yapay zekanın programlama gibi zaman alan görevleri yerine getirdiği, böylece insanlara makinelerin yapamayacağı şeyleri (cips ve biranın tadını çıkarmak gibi) özgürleştirecekleri bir gelecekte yatmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi