Gizli SPA programı, beklenmedik yolcular üzerinde casusluk yapıyor

Bir araştırma hafta sonu boyunca Amerikan Ulaştırma Güvenliği İdaresi'nin (TSA) yüzlerce Amerikan vatandaşını gizlice izlediğini ve takip ettiğini ortaya çıkardı.2 dk


Hiçbir tür izleme listesinde değiller – TSA onların sadece şüphe uyandıracak uçuş verilerini göz önüne alıyor. 

“Quitet Skies” adı verilen bu program, TSA’nın havalimanındayken belirli ABD vatandaşlarını izlemesini gerektiriyor. Bu vatandaşlar herhangi bir suçla suçlanmamakta ve hiç kimsenin yeterince tanımlayamadığı hareketleri ile ilgili detaylara dayanarak gözetim için seçilmiştir. 

Programdakilerin gözetim seviyesi, terminalde onları gözetleyen bir hava marşasından daha derine tabi tutulur. Boston Globe’a göre, küçük bir grup silahlı, gizli ajanlar, bir şahsı havaalanı boyunca, uçağa giderken ve uçuşu boyunca takip ederler. Açık göstergeleri, kıpırdamalarını, titreşimlerini, Adem elmasını veya ‘soğuk bir delici bakışı’ takip ederler. Evet, aslında biraz endişeliyim, çünkü uçuşta bu üç göstergenin tamamını gösterdim, çünkü küçük, metal, uçan bir tüpte kendimi klostrofobik ve tahatsız hissederim. Bazen dengenizi sağlamak için tek ihtiyacınız olan şey karşınızdaki koltuğa iyi, soğuk bir bakış vermektir. 

Globe tarafından yayınlanan kontrol listesine göre, temsilcilerin ayrıca, konuların metnini kullanıp kullanmadığını, tuvaleti kullanıp kullanmadıklarını, birden fazla telefona sahip olup olmadıklarını veya bussiness/first classta mı oturduklarını da belirtmeleri istenir. Ürpertici ötesi!

Globe, herhangi bir günde iç hatlarda yaklaşık 40 ila 50 Sessiz Gökler hedefi olduğunu iddia ediyor. Bunlardan birçok insan –tekrar hatırlatacağım üzere- herhangi bir tür gerçek suçtan yargılanmış veya hükümet izleme listesinde değillerdir. 

TSA’nın konuşmacısı, ‘Sessiz Gökler’ programının ABD vatandaşlarının herhangi belirli bir nüfusunu hedeflemediğini veya haklarını ihlal etmediğini belirtti. Sözcü James Gregory Washington Post’a yaptığı açıklamada, işin kötü bir mahalledeki ekstra bir polisin işinden farklı olmadığını söyledi:

“Oraya yerleştirilen köşedeki polislerden farklı değiliz çünkü bir şeyin meydana gelme olasılığı 30.000 fitte bir tüpdeyken artar. . . Birini oraya koymak mantıklı.” 

Gözlemlenecek şeylerin listesi çok belirsiz ve oldukça müdahaleci değilse, bu biraz daha anlaşılabilir olabilir. Güçlü vücut kokusu ya da uçuş sırasında kestirmenin davranışlar açısından güvensiz olma potansiyeli nedir?

Ajans, şüpheli ülkelere gittiklerinde ya da terör izleme listesindeki şüphelilerle ilişkili e-posta adreslerine sahip olduklarında, sık sık havacı hedeflenebileceğini belirtir. 90 güne kadar listede kalıyorlar ve şüpheleri olmadığı sürece davranışları hakkındaki tüm raporlar ajansın içinde kalıyor.

Umuyoruz ki, söz konusu ajan için sorgulanan “soğuk, delici bir bakış” a sahip değilsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi