Ekşi sözlük yazarı “isolde’ in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

1 dk


4
12 paylaşım, 4 puan

Ayrıntıcı, titiz, mükemmeliyetçi, eh biraz psikopat, biraz minnoş, zeki, kültürlü ve asla düşük standartlarla yetinmeyen başak burçlarını hepimiz tanıyoruz. Fakat bu ekşi sözlük yazarı öyle bir kurgu yaratmış ki… Olsa da gitsek demeden edemiyoruz. Buyrun…

 1. 1 Devletin başı her excellency sıfatıyla benim, yardımcılarım zeka, genel kültür, yağ - kas oranı, giyim kuşam zevki, adab-ı muaşeret, ilgilenilen spor dalları gibi konularda yapılacak detaylı ve zor mülakatlarla belirlenecek, hepsini kendim yapacağım, her konuda beni ensenizde hissedeceksiniz her an.

  original.gif

 2. 2 Devlet, tüm vatandaşlara 100 temel eser, sauna eşofmanı ve spor ayakkabısı, çamaşır suyundan diş ipine kadar her türlü temizlik maddesi gibi elzem ihtiyaçları ücretsiz dağıtmakla yükümlüdür, çünkü dünyadaki en önemli şey kültürlü, kilosuz ve temiz olmak. çünkü bende okb var, huylanıyorum. her gün spor ve yıkanmak, değiştirilmesi teklif dahi edilemez şekilde zorunludur.

  giphy7.gif

 3. 3 Tüm sağlık ve eğitim hizmetleri milletimiz var olduğu sürece bedava. ama elektrik ve su ülkemizin evrimi tamamlanana kadar bedava değil çünkü su bedava diye yol yıkayan gördüm, canınıza okurum. psikiyatri ve diyetisyenlik hizmetleri de her zaman ve tamamen ücretsiz.

  giphy-12.gif

 4. 4 Üreme devlet kontrolünde olacaktır. çocuğa süt veremeyip şekerli çay içiren, altına bez yerine gazete bağlayan ama b.k varmış gibi 9 ayda bir yeni çocuk yapan çiftlerin mevcut çocukları da devlet himayesine alınıp çiftin bir daha üremeleri kati surette engellenecektir.

  source.gif

 5. 5 Devlet dünya çapında meşhur bilim insanı, edebiyatçı, sosyal kuramcı, mimar ve balerin yetiştirmek için kendini paralayacaktır çünkü tek övünç kaynağımızın topla oynanan bir spordan çıkması devletin başı olan beni ziyadesiyle üzmektedir.

  bailarina-girando-12416.gif

 6. 6 Ülkenin beslenme alışkanlığı kökünden değiştirilecek, beyaz ekmek üretmek ve yemek belirsiz bir tarihe kadar yasaklanacak, çocuklar içine yarım ekmek doğranmış çorba gibi şeyler yerine devletin dağıttığı yüksek proteinli gıdalarla beslenecek, kadınlarımız için haftada 4 altın gününe gitmek ama 1 saat bile spor yapmamak, erkekler içinse göbek çevresi ölçüsü ağır kontrollerle denetlenecektir.

  Ekşi sözlük yazarı "isolde' in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

  üstteki maddeye ek olarak, zeka geliştiren yüksek proteinli gıdalar, tam tahıllar, glisemik indeksi düşük besinler, organik sebze - meyve bol miktarda üretilecek ve milletimizin fertleri bunları tüketecektir. akraba evliliğinin tümden yasaklanması ve gen havuzunun genişlemesi için kendi memleketine uzak yerlerden eş bulup üremenin teşvik edilmesiyle, birkaç kuşak sonra tüm halka zeka testi yapılacak ve sonuç olumluysa "müjde! mental retardasyonu ve çirkinliği yendik!" diye her yere afişler asılarak kutlama yapılacaktır. sonucun olumlu olduğunu etrafta kızların poposuna bakan, ahlak bekçiliği ve inanç baskısı yapan, dedikodu seven ve yıkanmaktan hoşlanmayan yaratıkların azalmasıyla sizler de gözlemleyebileceksiniz zaten.

 7. 7 Eski türkiye'de açılış törenleri yapılırken benim yönettiğim ülkede "yıkılış törenleri" düzenlenecek ve halka duyurulacak, mesela "esenler otogarı denen harabenin yıkımına tüm halkımız davetlidir, çekirdeğinizi alıp gelebilirsiniz, bugün böyle küçük avamlıklara izin var".

  giphy-23.gif

  yıkılan pis pis yerler şehir parkı ya da meydan olarak düzenlenip buralara alexanderplatz, ekselansları isolde bahçeleri, ahmet hamdi tanpınar meydanı gibi isimler verilecek. buralarda avamlaşmak yasak. 

  esenler otogarı'na gelince, yerine bir şey yaptırmayacağım çünkü burayı kullanıp istanbul'a gelenlerin çoğunun gelmesi, gidenlerinse geri gelmesi pek hoşlandığım bir şey değil. memleketlerinde oturmaya devam etsinler.

 8. 8 Halkı asalete teşvik etmek için lady, sir, dame, lord, earl gibi ünvanların türk versiyonlarını dağıtacağım, bu ünvanların kategorileri olacak, mesela dame ünvanı dünyada göğsümüzü kabartan bilim kadınlarına, oyunculara, piyanist ve balerinlere, lady ünvanı çok iyi kitaplar okuması ve oturmayı kalkmayı bilmesiyle tanınan hanımefendilere, sir ünvanı uluslararası sergilere önayak olan aynı zamanda 3 dil bilen beyefendilere, vs.

  InconsequentialBreakableFinnishspitz-size_restricted.gif

 9. 9 Tübitak gibi kurumlar Allah diyen domates, namaz vakti sahibini kovalayan seccade gibi şeyler üretmekten tamamen men edilip kendi işlerini yapacaklardır, yani bilim.

  tumblr_ou0943kYnx1w4t58uo1_500.gif

 10. 10 Namusuna sahip çıkmak isteyen kızını okutmasın, hamile kadınlar sokağa çıkmasın gibi beyanlarda bulunan ağır inanmış şizoların sonu önce elektrikli sandalye, ardından zehirli iğne ve giyotinle 3 gün 3 gece davullu zurnalı idam. nizam-ı alem için katli vaciptir

  giphy-3.gif

 11. 11 İnternette ve sosyal hayatta "erasmus'a giden kız o.dur", "babet çorabı giyen erkek i.dir", "30 yaşında bekar kadın şöyledir böyledir" diye atıp tutanlar hiçbir sebep gösterilmeksizin tutuklanıp bizzat benim tarafımdan "dikkat çekmek için mi yapıyosun yoksa ciddi misin lan?" diye sorgulanacak, dikkat çekmek içinse rehabilite edilip sokak hayvanlarına banyo yaptırma gibi cezalara çarptırılacak

  tumblr_inline_mrljc7XOUd1qz4rgp.gif

 12. 12 İnanın ki halkım için aslında çok kıt olan insanseverliğimin sınırlarını zorlayıp herkesi kültürlendirmeye ve medenileştirmeye çalışacağım ama bildiğiniz gibi bazı insanlar gerçekten umutsuz vaka. ben ne yaparsam yapayım bir kesim denize donla girmeye, hayvanat bahçesi yakınında mangal yakmaya, turist taciz etmeye, kadına ve çocuğa şiddete, doblo araba alıp arkasına tuğra çıkartması yaptırmaya filan devam edecektir. işte bu sebeple, devletin bekası için bazı vatandaşlarımız "teknede sınırsız yemek + beleş mustafa ceceli konseri + tekneye ulaşım da ücretsiz + tropikal adalarda tatil" vaadiyle kandırılarak vanuatu açıklarındaki kayalıklara bırakılacaklardır bir gece vakti. geri dönememeleri için o civardaki elçiliklerimiz filan da kapatılacaktır :/

  Goodbye.gif

 13. 13 Her türlü sosyal ağ kullanımı mülakata tabidir. bakın bu madde çok çok önemli, baattin gibi hesapları beğenen, buralardan paylaşım yapanlar başta olmak üzere, instagram'da 3 defadan fazla türk kahvesi fotoğrafı paylaşanların, tag nedir ve nasıl kullanılır hala kafasına sokamayıp #canımeltimlengezmekeyfi #iştetektaşım #nazardeğmesinaminn gibi şeyler yazanların, yüz temel eserden en az 10 tanesini okumamış olanların, sosyal ağ kullanımı 6 ay süreyle yasaklanacak, isterlerse sosyal ağsızlıktan çatlayıp ölebilirler, i don't care.

  giphy-5.gif

 14. 14 Devleti kafamda daft punk kaskıyla yöneteceğim, yüzümü görmeyeceksiniz çünkü her an ensenize çökebilmek amacıyla hep halkın arasında olacağım ve bu yüzden beni görmeniz sakıncalı. beni şu surette hayal edebilirsiniz.

  Ekşi sözlük yazarı "isolde' in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

  her an ensenizde olacağımı tekrar belirtmek isterim, günün belli saatlerinde kamu spotu olarak ekranda belirip "hiştt sen bırak o poğaçayı, devlet sana kinoa gönderdi onu ye", "arka sokaklar izlemeyi çabuk bırak nat geo'da cosmos'un tekrarı var onu açın" diyecek, her akşam ulusa seslenerek gün değerlendirmesi yapacağım:
  "bugün yine sokaklarda roll-on kullanmaktan aciz insanlar gördüm, hepsini tutuklattırdım."
  "bugün türk bir bale topluluğu londra'da gösteri yapıyor, bir sporcumuz da buz pateninde avrupa şampiyonu oldu, beni çok gururlandırdınız, ağlıyorum sevinçten." gibi.

 15. 15 At yarışı yasak, atla asil bir şekilde gezinti yapmak serbest. sirk, hayvanat bahçesi, yunus havuzu gibi işkence merkezlerinin tamamı kapatılacak, çocuğuna hayvan göstermek isteyene safari için destek verilecek, mabadınızı timsah kaparsa devlet sorumlu olmayacak yalnız.

  tumblr_m3rtziWdv11qegk2ao1_500.gif

  yalnızlık, kimsesizlik diye bir şey olmayacak. kimsesizlerin kimsesi benim. her gün farklı bir eve konuk olacağım ve oturup yemeğin üzerine çay içip televizyona bakacağız birlikte. yaşlılar, çocuklar, göçmenler, engelliler, kimsesizler için ayrı ayrı sosyal politikalarım var, ama öncelik kimsenin aç yatmaması, kendini yalnız ve arkasız hissetmemesi.

  kurban kesenler etleri eltisine, görümcesine filan değil gerçekten muhtaç olanlara dağıtacak ki kurban bir işe yarayacak

 16. 16 Bağış ve sosyal sorumluluk demişken, arkadaşlar bakın salak olmak kati surette yasak. en çok dış görünüşe kafa yormak, aptallığını dudak büzmek ve şehvetli bakmakla kapattığını sanarak giyim kuşam fotoğrafı paylaşmak, "ay bende çanta sevdası / ayakkabı takıntısı / saat bağımlılığı / nude ruj manyaklığı var" gibi bahanelerle sürekli alışveriş yapmak, kafayı dış görünüşle bozmak ama sorsak sadece pucca okuyor olmak o kadar yasak ki anlatamam.

  makeup.gif

  kendinizi giydiğiniz, kuşandığınız, sürdüğünüzle değil, düşündüğünüz, konuştuğunuz ve yeri geldiğinde sustuğunuzla gösterin. iyiliğinizle gösterin, çünkü senin 55. yeni ayakkabın yerine bir çocuğun okul çantası olsa da olur, 30 tane rimelin olmasa da olur

 17. 17 Devlet stilinize tabi ki karışacaktır. şu british thing özel tasarım şapkaları çok seviyorum, o yüzden kadınlar düğünlere giderken böyle giyinecekler;

  Ekşi sözlük yazarı "isolde' in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

 18. 18 böyle giyinmenin cezası ise 4 aydan başlayan hapis

  Ekşi sözlük yazarı "isolde' in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

 19. 19 Nargile kafeler ve iddaa bayileri yıkılacak. yerlerine tabi ki kütüphane ve sergi.

  s-3caa42effec45e50998482f242f610ccd85f657a.gif

  metronun sol tarafında yüründüğünü kamu spotu olarak günde 38 defa tv'den söyleyeceğim. hala yürümeyip dikilenlere, ayakları aynı yere 5 saniyeden fazla temas ederse hafif elektrik verilecektir.

 20. 20 Diş fırçalamanın orucu bozmadığını ve abisinin karısının kendisine dinden önce insaniyet ve medeniyet adına sakıncalı olduğunu anlamayanlar zaten idam edilecek.

  Ekşi sözlük yazarı "isolde' in tasarladığı başak burcu önderliğinde yönetilen ütopya

  okuduğunuz gibi politikalarım sonucu ülke nüfusu en insaflı haliyle 1/3'ine ineceği için bir avuç mutlu, sağlıklı, kültürlü ve medeni insan olarak mutluluk içinde yaşayacağız, erasmus'la türkiye'ye gelmek isteyen öğrenci sayısı filan tavan yapacak, gençlerimiz kaynaşacak.

  herkesin yaşamak isteyeceği über alles bir ülke için tek bir başak burcu yeter, isolde for president.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

4
12 paylaşım, 4 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
3
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
3
beğen
Neutron NK

Efsane

Bir Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi